Iguana

Forum dedicat iguanelor.
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Iguana

Mesajde galisia » 26 Dec 2011, 01:40

buna,tuturor
cresc de 2 ani un pui de iguana si desi a mai avut perioade mai putin bune,acum nu are deloc pofta de mancare.
v-ati confruntat cu aceasta problema,ce este de facut ?
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 29 Dec 2011, 23:21

seruus! :beer: sarbatori fericite tuturor!
galisia,nu mananca deloc deloc sau,rareori?e femela sau mascul?...
putem gasi multe motive pt lipsa poftei,de ex,nici al meu nu mananca mult,cred ca e din cauza frigului,sezonului lor de imperechere
care are un efect mai mare asupra femelelor care mananca si mai putin,in mod teoretic,ar trb sa le treaca pana pe la primavara,dupa care isi reincep
obiceiurile....al meu e SUPER agresiv....sper sa se linisteasca la vara...dar tre sa recunosc,doarme din ce in ce mai mult si mananca de vreo 2 ori pe zi,dar curata farfuria:P.

itzky fitzky
Imagine
sleeping
Imagine
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 30 Dec 2011, 09:38

Sorry pt double post,nu stiu daca ai sau nai voie XD.
Dar am o problema de cand a inceput sa ninga....am dat de "daunatori" in camera,as vrea sami cumpar un Pestrepellant,care functioneaza pe baza de ultrasunete! as vrea sa stiu daca aasta ar deranja cumva iguana?iguanele nu percep ultrasunetele nu?,dupa cum am inteles doar cateva mamifere care "au urechi ascutite" pot percepe aceste sunete:| si as vrea sa stiu daca miar deranja cumva iguana vr`ntrunfel...sa nu cumva sami iau si sami "sinucid" iguana :)) thnx!!!!an nou fericit si distractie la maxim maine!!!! :beer:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 30 Dec 2011, 11:12

Nu stiu sigur dar banuiesc ca daca se folosesc pentru reptile generatoarele de "ceata" cu ultrasunete, probabil ca nu sunt deranjate. O sa vezi oricum cand bagi ala in priza, daca incepe sa fie agitata cat e aparatul in priza e nasol.
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Iguana

Mesajde galisia » 30 Dec 2011, 18:18

din proprie initiativa nu mananca deloc.
am fost la doctor cu ea,i-a dat niste vitamina C
a slabit mult,dar se comporta normal,umbla prin casa,se camufleaza in locuri ascunse,intr-un cuvant nu e letargica.
o fortez sa manance,cate o feliuta de dovlecel,putina salata,dar inghite ca nu are incotro.
nu stiu daca e femela sau barbat,e destul de cooperanta,accepta apropierea,nu ataca niciodata
ingrijorarea mea e ca din cand in cand i-am dat putina carne,am citit aici ca este o greseala,carne ar manca si acum dar nu ii mai dau.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 31 Dec 2011, 12:07

Iguanele sunt complet vegetariene,sistemul lor digestiv este modelat dupa modul lor de viata,ele mancand numai frunze/fructe,acestea avand o valoare nutritionala ft mica,stomacul lor contine bacterii care ajuta la descompunerea nutritionala,Carnea fiind complet din Proteine si carbohidrati este o mancare EXTREM de grea,in multe cazuri,si la noi,oameni,o masa copioasa este digerata cu greu,sau cu ajutorul pirulelor:)).iti dai seama saracu iguana:|
problema cu carnea la iguana,este ca NU o poate digera pt k nu are sistemul digestiv necesar pentru descompunerea asta,de aceea slabeste.
Uite diferenta intre mascul si femela o poti gasi pe internet,cautand poze cu femele si masculi,au caracteristici diferite,forma capului,picioarele din spate,starea de spirit etc.
Daca zici cai blanduta,si mananca slabut fata de obicei,sa zicem ca si la vara...eu tind spre femela:P.
femelele de obicei sunt ft blande,masculii mai dominanti si agresivi.
Uite al meu,mananca tot cei verde numa:|,poate ca lai obisnuit cu carnea si acuma se lasa cu greu,"dependent/a"...
becurile UVB si spot ai?
Eu am cumparat o sticluta de calciu,lichid concentrat.ii pun cateva picaturi in apa,si odata/2 ori pe luna o picatura direct in gura XD.
Dupa cum am inteles si asta,si UVBul creste pofta de mancare,vezi,poate te ajuta si pe tine :) incercarea moarte nare.
oricum,fara calciu si uvb :| iguanele au puso de mamaliga:-S
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Iguana

Mesajde galisia » 31 Dec 2011, 22:22

multumesc mult de sfaturi,cred ca cei care cresc iguana stiu cel mai bine din observatii,ce-i cu ele.
da, am bec cu UV,nu sta insa tot timpul sub el,ca am crescut-o libera,are perne la fereastra,o las sa umble prin casa,becul il am intr-o veioza prinsa de pervaz.
dimineata si la pranz o pun in cada de baie si isi face imeidiat nevoile,si-a format reflexul
ne-am atasat foarte tare de ea,e un membru al familiei si am observat in acesti doi ani de cand o crestem ca are o gratie si o frumusete deosebite.
eu ii mai dau si vitamine praf pentru reptile,acum ca mi-ai zis am sa iau si calciu lichid.
tu ce crezi,simte afectiunea ? cunoaste cu timpul persoanele din jur,este capabila sa le deosebeasca?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 31 Dec 2011, 22:42

Si iguana mea e libera prin casa. Are cam 5 ani si cam 140-150 cm. Femela. E extrem de blanda, si de ceva timp ma trezesc cu ea pe cap dimineata. La propriu. Vrea sa iasa din dormitor si e usa inchisa. Imi da ocol, tropaie pe mine...pana ma trezeste. Dupa ce ii deschid usa pleaca si ma lasa sa dorm.Se duce in sufragerie unde maica-mea se uita la tv. Se urca pe canapea si pe urma la maica-mea in brate ca sa fie mangaiata / bagata in seama.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 11:22

Chuckie scrie:De doua luni femela mea e dezastru. Darama tot prin casa, nu are stare deloc. Incearca sa se bage in cele mai mici si mai ascunse locuri de prin casa etc. E in calduri sau vrea deja sa depuna oua. Naiba stie. Tot de doua luni nu mananca aproape deloc. I-am facut o lada mare de plastic cu vreo 20 cm de cocos, poate am noroc sa depuna ouale, sa scape de ele, ca altfel e bai mare, daca face blocaj. Pana una alta slabeste incet, incet si sunt foarte stresat de traznaile ei. Cea mai mare a fost cand a intrat in baie pe unde sunt tevile de scurgere si de apa, si cred ca a ajuns pe la etajul doi sau chiar etajul unu, m-am dus la subsol sa nu cumva sa apara pe acolo dar pana la urma s-a intors singura. Acum se pare ca i-a placut excursia si pandeste usa de la baie, zgarma continuu la usa... a devenit stresant sa intru in baie foarte rapid sa nu apuce sa vina dupa mine. E foarte blanda, nu a avut tendinte agresive absolut deloc, numai ca e foarte agitata si stricatoare. Si ma lasa nervii... :table:


Dupa cum spuneam mai sus, de doua luni e dezastru. Astazi de dimineata a inceput sa lase oua prin casa, se ascunde, ba sub calorifer, ba dupa wc, in pat, si lasa cate 1-2 oua... pana acum a facut doar 10 oua dar sigur poate sa aiba si un total de 30-35, la prima depunere. Cica pot ajunge mai tarziu la 50-52 de oua in mod normal si chiar a existat caz cu 74 de oua. Sper sa le poata depune pe toate ca altfel unica solutie e operatia, si in tara asta nu stiu ce veterinar o face... :confuz:
I-am facut o lada imensa cu mult cocos dar acolo a intrat doar ca sa sape degeaba, nu a vrut sa depuna acolo.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 12:06

A mai facut unul sub cada, ala cu nisip,,,
Cel de jos, galben, e deja uscat, a fost primul gasit. Nu am stiut cand l-a facut, aseara probabil, si peste noapte simteam ceva in coaste, era prin cearsafurile mele... :lol: Cred ca a vrut sa ma anunte ca face oua si eu nu am bagat de seama. :lol:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 12:15

Si uite cam cat sunt de mari ouale de iguana. Comparatie cu o cutie de chibrituri.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 14:39

Update: 17 oua pana acum, prin toata casa...
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Iguana

Mesajde andrei0001 » 13 Ian 2012, 14:50

sunt fertile ouale ? nu mai stiu in ce tara se poate si la noi... am auzit ca de Paste sa pitesc oua in padure si cel care gaseste cele mai multe o sa aiba noroc sau ceva de genu..deci la mai multe :) :zombie:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 14:52

Nu sunt fertile,nu am mascul, desi pe Internet gasesti mituri despre oua de iguana fertile fara imperechere. Toti scriu ca "au auzit ei undeva" dar nimeni nu are dovezi. Partenogeneza spontana exista totusi la unele specii.
Sa speram ca "o sa am noroc" sa le faca pe toate pentru ca altfel trebuie operata, si o sa fie cosmar... desi oricum ar trebui sa o operez, pentru castrare. Ca sa nu aiba probleme datile viitoare.

Update (14.01.2012): 34 de oua.
Update de seara(14.01.2012): 39 de oua.

Acum arata jalnic, e piele si os, dar e prima data inultimele 2 luni cand a mancat binisor.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 16 Ian 2012, 18:26

wow! ce tare:D saraca..o avut d lucru omg!!!:)) sunt destul de mari:| 39 de oua?:|ioi.....Iguana M9.....
Nesimtitul meu o spart becul UVB dupa ce am ajuns de la lucru....so cam gazat un pic,terariul find inchis:|...nu stiu cum a putut sa rupa o creanga groasa batuta in cuie....maine va trb sa fac o oprire la petshop sa achizitionez un nou UVB,voi ce imi recomandati?sa iau iar un ReptiGlow uvb 5.0,sau sa cumpar un neon uvb?tr sa mentionez ca as dori sa ma incadrez in buget,si imi trb si suport cu montaj etc etc....trb tot sistemul nu doar neonul...neoanele tin mai mult?sau tot ca si becul reptiglo 5.0? eu il recomand pt spatii mai mici sa zicem 1.5m patrati e SUEPER BUN si cam dupa 8 luni isi pierde din putere..se vede vizual k in timp nu mai e becul asa stralucitor..becul in cj e de 55-60 lei,neonul cu toata instalatia ma astept la cv mai mult.....
uite cv poze cu nesimtitul in baie...
1
Imagine
2
Imagine
3
Imagine

PS: acuma are aproape 65 cm lungime :D fata de 50cm knd am cumparatooooooo!!:X:X:X :eat:

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori