Iguana

Forum dedicat iguanelor.
vali48
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Iul 2012, 09:09
Localitate: Constanta
Nume: Vali Vesa

Re: Iguana

Mesajde vali48 » 13 Aug 2012, 11:02

Salut tuturor,

Am citit mai tot despre iguana. Avem si noi o iguana, de care pana acum s-au ocupat fi-miu si sotia. In ajun de mutare in casa noua, i-am cumparat si ei un terariu nou, Ferplast Explora 110H.
Problema este ca de vreo 2-3 zile a devenit foarte agresiva. Sare sa muste orice, da cu nasul in geam si nu stiu cum am sa o mut in noul terariu cand o sa fie gata, spre inceputul lui Septembrie.

Nu pot sa-mi dau seama daca e mascul sau femela. Am citit despre porii de pe coapsa interioara. Are vreo 5 pori, mariti acum, deci ar trebui sa fie mascul. In acelasi timp, parca s-a ingrasat si are niste forme rotunde, ca niste mingi de pingpong spre partea finala a burtii. Oare sa fie femela? Si are oua?

Atasez cateva poze, poate ma ajutati cu sfaturi.

Prima poza e de acum 2 ani. A doua este recenta. A treia este cu "rotunjimile" dein burta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 13 Aug 2012, 14:43

Sa nu cumva sa fie mascul in calduri daca a devenit agresiv, parca si "cerceii" sunt cam proeminenti pentru o femela. Posibil ca si femelele sa fie agresive daca nu se simt bine. Daca terariul e nou e posibil ca asta sa o streseze, pana se obisnuieste cu noua casa.Cat despre "galme" nu imi dau seama. Si iguana mea avea galme cand avea oua dar parca galmele erau mai multe si mai mici. Daca ai dubii, cel mai bine e sa ii faci o radiografie sau ecografie.
vali48
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Iul 2012, 09:09
Localitate: Constanta
Nume: Vali Vesa

Re: Iguana

Mesajde vali48 » 14 Aug 2012, 08:29

Este inca in terariul vechi. Mutarea o sa fie probabil la inceputul lui Septembrie. Ieri seara a fost mai linistita. Sotia spune ca Igu a fost constipata si ieri si-a rezolvat problema. Dar galmele alea inca se vad.
vali48
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Iul 2012, 09:09
Localitate: Constanta
Nume: Vali Vesa

Re: Iguana

Mesajde vali48 » 14 Aug 2012, 23:23

Inca e rea :steam:
A dat cu nasul in geam pana si-a dat sangele. Acum e verde pe bot de la dezinfectant.

Se linisteste doar cand o stropim cu apa.

Sfaturi...???
vali48
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Iul 2012, 09:09
Localitate: Constanta
Nume: Vali Vesa

Re: Iguana

Mesajde vali48 » 15 Aug 2012, 00:24

Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 15 Aug 2012, 08:29

E mascul. Si e in calduri probabil. O sa ai de tras cu el... Se va calma dar o sa il apuce dracii periodic, chiar si de doua ori pe an, timp de cateva saptamani.
vali48
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Iul 2012, 09:09
Localitate: Constanta
Nume: Vali Vesa

Re: Iguana

Mesajde vali48 » 18 Aug 2012, 09:36

Da, cred ca ai dreptate. Acum s-a linistit :bliss:
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 21 Aug 2012, 19:39

wow,ce mare este,dublu cat al meu....
din film cate am vazut,nu e agresiv deloc...e stresat de prezenta omului si al aparatului,asa face si al meu,daca acolo este o iguana stresata,atunci al meu e turbat dea dreptul :rock:
si da,agresivitatea vine odata cu sezonul,il apuca spasmele...are momente linistite altele mai agresive,de ex,noul job la almeu e ca sapa,da,sapa 6 ore pe zi incontinuu cu pauze de somn si de masa,pana nu vin acasa sil iau la 11 metri sa inceteze,dupa care se culca,sau se uita la televizor pana adoarme,iar cat despre rotunjimea aia chiar nu am nici o experienta ce sa impartasez,nu am vazut,nici auzit inca de asa chestie.

Imagine


Imagine

uploadate direct de pe tel.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde casper11092001 » 24 Aug 2012, 09:47

prinsi in flagrant ieri :lol:

Imagine

azi i-am vazut iar dar din pacate au esuat e prea mare monstru si nu ajunge unde trebuie :lol:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde Chuckie » 24 Aug 2012, 09:54

Al treilea ce face? Tine de sase?! Ca se vede in dreapta un cap... :lol:
Sau ii place sa priveasca? Ce iguane perverse ai. :lol:
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde casper11092001 » 24 Aug 2012, 12:18

aia cred ca era la rand :lol:
ce orgii or face ele cand sunt yo la munca "threesom" :lol:
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Iguana

Mesajde Str8signs » 04 Sep 2012, 18:29

Epic!la cat de mare era masculul pus pe fapte,cred ca al 3 lea il ghida.
Am vazut un post scris de un tip pe la noi cu o iguana de vreo 2-3 ani...era super uriasa la varsta respectiva,cand am vazuto cat era de mare mia picat falca,si foarte frumoasa.
http://www.youtube.com/watch?v=pXd75H2NH1E
cand am comparato cu a mea care are 2 ani,al meu e inca verde deschis la culoare si cat coada la ala..cred ca al meu e midget,desi,incerc sai dau de toate,sa nu tin doar la un tip de mancare...mananca diferite fructe,legume...calciu,etc vitamine recunosc nu iam dat deloc....dar banuiesc ca e ok daca mananca fructe etc...in fine,din moment cemi pare activ si sanatos fara bubite,e ok.Dar cred ca are probleme la minte,ca numi dau seama altfel,ale voastre sar?eu cand o las afara si ajunge la un punct unde nu se mai poate catara,sare,fie ca de pe tv,sau raft sau in aer..sare in sus cu ajutorul cozii aprox 1m,azi de exemplu nam stiut ce planeaza de pe suportul de perdea.
deschid geamul,asteapta 2-3 min pana vede ca nu se uita nimeni,se strecoara afara,se da ici-colo,face pipi caca pe prize cearsaf,tastatura etc unde il apuca,cauta perdelele,se urca pana da de plafon dupa care se arunca in gol dupa ce se plictiseste de perdele dupa care se mira si se urca iar...



Cand vin acasa de la lucru si iguana nu e in "cusca"...eu unul il caut pe plafon...
sindromforyou
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2012, 00:33
Localitate: brasov
Nume: andreea cucu

Re: Iguana

Mesajde sindromforyou » 01 Noi 2012, 19:05

salut tuturor. am si eu o nedumerire.... poate ma ajuta cineva. iguana mea naparleste foarte mult, adica incepe de la bot si treptat,pe bucati pana la coada. Cand a naparlit ultima bucata din coada iar incepe de la bot si tot asa.... pielea este verde dar dupa o perioada de cateva zile se coloreaza in verde galbui. naparlirea excesiva a inceput acum o luna si am observat ca nu mai e asa activa . iese si intra cand vrea in terariu.cand era soare statea toata ziua la soare,si am observat ca de cand e innorat e asa "suparata". imi poate spune si mie cineva ce e cu naparlirea excesiva? face baie saptamanal,pulverizata zilnic,calciu,mancare adecvata,uvb,uva,substrat de cocos,consider ca are tot ce ii trebuie.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Iguana

Mesajde casper11092001 » 02 Noi 2012, 13:47

sindromforyou scrie:salut tuturor. am si eu o nedumerire.... poate ma ajuta cineva. iguana mea naparleste foarte mult, adica incepe de la bot si treptat,pe bucati pana la coada. Cand a naparlit ultima bucata din coada iar incepe de la bot si tot asa.... pielea este verde dar dupa o perioada de cateva zile se coloreaza in verde galbui. naparlirea excesiva a inceput acum o luna si am observat ca nu mai e asa activa . iese si intra cand vrea in terariu.cand era soare statea toata ziua la soare,si am observat ca de cand e innorat e asa "suparata". imi poate spune si mie cineva ce e cu naparlirea excesiva? face baie saptamanal,pulverizata zilnic,calciu,mancare adecvata,uvb,uva,substrat de cocos,consider ca are tot ce ii trebuie.



nu are nimic iguana ta si ale mele tot in perioada asta incep sa naparleasca.toata vara nu a naparlit niciuna si acum au inceput toate 3.asa am patit cu ele in fiecare an
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana

Mesajde ciprisabau » 02 Noi 2012, 13:54

Si ale mele naparlesc. Baia in cada le ajuta ;)
In schimb ce am observat la una din ele ca e foarte agitata si nu imi dau seama de ce. Toata ziua, urca si coboara pe toti peretii terariului. Simt ca e stresata dar habar nu am de ce, toata ziua urca si coboara, se mai intampla sa si alunece in timpul escaladarilor... E femela si e impreuna cu mascul. Masculul e cuminte, toata ziua la soare, mananca, totul ok. Femela stresata de vreo 2-3 saptamani fara un motiv evident. Conditiile sunt aceleasi ca si pana acum ... Poate are cineva vreo idee. Am observat ca nu prea mananca, pana acum era prima la masa. ...

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori