Am o iguana nebuna rau

Forum dedicat iguanelor.
bitu
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 08 Apr 2010, 11:49
Nume: Mirela
Localitate: Bucuresti

Am o iguana nebuna rau

Mesajde bitu » 13 Apr 2010, 13:47

Iguana mea nu sta in terariu, vrea numai afara la geam, ce pot face?
Se poate intampla ceva?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 13 Apr 2010, 13:58

Cam toate urasc sa stea inchise, odata invatate libere cam greu sa le mai obisnuiesti in terariu. Probleme pot fi cu temperatura si umiditatea. Eu de exemplu am 30 % umiditate in casa. cam putin pentru iguana, desi si a mea sta numai pe afara. Eu am invatat o sa manance afara ca facea mizerie in terariu. Acum nu mai pot deloc sa o invat sa stea in terariu. Seara o bag cu forta inauntru. :lol:
bitu
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 08 Apr 2010, 11:49
Nume: Mirela
Localitate: Bucuresti

Mesajde bitu » 15 Apr 2010, 10:29

An inteles ca mananca si soricei,pot sa-i dau din cand in cand?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 15 Apr 2010, 10:39

In nici un caz. Iguanele sunt strict vegetariene. Puii nou nascuti mai mananca si insecte, acolo la mama lor, in America de sud. Dar pe urma nu mai mananca decat vegetale. In schimb pe vegetale trebuie sa ii pui mereu calciu. E obligatoriu, nu optional. Si vitamine de 2 ori pe saptamana.
Ultima oară modificat 15 Apr 2010, 12:25 de către Chuckie, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 15 Apr 2010, 11:40

am auzit de la cineva că iguana când ajunge la maturitate plus vin lunile calde devine agresivă...aşa este? de ce?

şi de ce sunt unii care consideră că din când în când o iguana poate mânca şi greieri??? sau alte insecte...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 15 Apr 2010, 14:39

Nu este nimic batut in cuie. Iguanele sunt diferite ca si personalitate, la fel ca si alte animale. Mai este diferita si atentia oferita, de la crescator la crescator. Oricum ele isi schimba putin comportamentul in perioada in care "intra in calduri". Iguana poate capata deprinderi ciudate (dar cam toate sunt datorate crescatorului), unele papa pizza, hamburger, sau greieri.... Dar aceasta nu se intampla in natura, acolo nu are cine sa o invate sa pape asa ceva. Acolo invata sa manance vegetale.
A mea era foarte blanda. Dar am convingerea ca era asa si fiindca m-am "jucat" zilnic cu ea in perioada de crestere. In terariu nu sta nici una de placere, toate ar prefera sa fie in afara terariului. A mea incerca sa treaca prin sticla terariului. Freca sticla cu gherutele de parca acesta era "job-ul" ei...
Ele nu vad sticla. Asa se explica acest "obicei".

Asa ca, bitu, ai grija ! O inveti foarte usor cu unele obiceiuri, dar o dezveti greu de ele ! Si in nici un caz sa nu-i dai sa manance altceva decat vegetale+calciu+vitamine. Ai aici pe forum, scrisa de Alegoric, descrierea, cresterea, intretinerea iguanelor. Daca faci ce scrie acolo, ai cam toate informatiile necesare. BRAVO, oricum, pentru ca intrebi, inainte de a face ceva.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 15 Apr 2010, 15:21

Nu este vorba de nici o invatare in privinta alimentatiei.
Tot timpul au fost discutii cu privire la spectrul trofic al iguanelor - daca au o dieta bazata excluvis pe legume si fructe sau daca consuma si proteina de natura animala. Pana la cercetari concludente, au existat discutii contradictorii. In urma studiilor asupra anatomia si fiziologia tractului digestiv a fost observat ca, la fel ca iguanele de Galapagos, iguanele verzi nu pot digera proteina de natura animala. In alte cuvinte, proteina de natura animala oferita ca alimentatie acestora nu va fi digerata ci va trece nealterata prin tubul digestiv. Problema mai grava este ca, daca se ofera cantitate ridicata de proteina animala aceasta, nefiind digerata, va incepe sa se descompuna (sa putrezeasca) in tractul digestiv, ducand ulterior la moartea animalului. Insectele sau alte proteine de natura animala intrate in sistemul digestiv al iguanelor, fie in perioada de juvenil, fie ca adult sunt pur ocazionale si intamplatoare, cand acestea se hranesc cu frunzele/florile/fructele. Tractul digestiv la iguane este specializat exclusiv pentru digerarea materialului vegetal, iar printre altele, bacteriile simbionte existente aici dovedesc acest lucru.
De asemenea, daca vedeti puii/juvenilii de iguana mancand defecatiile de pe substrat sa nu va speriati si nici sa nu le opriti. Explicatia este ca puii se nasc fara bacteriile simbionte pentru digerarea materialului vegetal in tractul digestiv. Acestea se formeaza incepand cu primele mese. Insa, structura tubului digestiv si timpii de digestie nu permit o retentie foarte buna a acestor bacterii. Din acest motiv, in momentul in care animalul isi face nevoile, o buna parte a bacteriilor din sistem sunt eliminate. Astfel, puii/juvenilii si chiar adultii trebuie sa ingere o parte din materialul defecat pentru a reface flora intestinala si a regla digestia.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 16 Apr 2010, 11:23

Iguana mea de vreo saptamana a facut o pasiune patologica pentru papadie. Am fost luni la tara si am facut provizii pentru iarna. Le place foarte mult papadia. Si iguanelor, si testoaselor, si agamelor cu barba. :lol:
Ultima oară modificat 16 Apr 2010, 13:53 de către Chuckie, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 16 Apr 2010, 11:56

Chuckie, cum adică provizii pentru iarnă? le usuci sau le congelezi?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 16 Apr 2010, 12:00

Spalat, tocat la 1 cm si congelat. Bag si dovleac de placinta la congelat, si flori de papadie, separat, si petale de trandafir, si lucerna (trifoi, cum i se spune la mine la tara :lol: ).
bitu
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 08 Apr 2010, 11:49
Nume: Mirela
Localitate: Bucuresti

Mesajde bitu » 17 Apr 2010, 09:04

Iguanele mananca si floarea si frunza de papadie?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 17 Apr 2010, 10:36

Da. Mananca si florile. Si flori de trandafir japonez. Flori de dovleac de placinta.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 17 Mai 2010, 12:30

Asa, bine faci ca-i pregatesti din timp. Iarna era si la mine o problema. Nu papa nimic din magazin, verdeturi, parca stia de unde-s (asta poate spune multe, despre ce mancam, noi, de prin comert).
In schimb, ce-i dadeam de la mine, din gradina, era ok.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde shakw0n » 17 Mai 2010, 13:55

TiberiuSahly scrie:Nu este vorba de nici o invatare in privinta alimentatiei.
Tot timpul au fost discutii cu privire la spectrul trofic al iguanelor - daca au o dieta bazata excluvis pe legume si fructe sau daca consuma si proteina de natura animala. Pana la cercetari concludente, au existat discutii contradictorii. In urma studiilor asupra anatomia si fiziologia tractului digestiv a fost observat ca, la fel ca iguanele de Galapagos, iguanele verzi nu pot digera proteina de natura animala. In alte cuvinte, proteina de natura animala oferita ca alimentatie acestora nu va fi digerata ci va trece nealterata prin tubul digestiv. Problema mai grava este ca, daca se ofera cantitate ridicata de proteina animala aceasta, nefiind digerata, va incepe sa se descompuna (sa putrezeasca) in tractul digestiv, ducand ulterior la moartea animalului. Insectele sau alte proteine de natura animala intrate in sistemul digestiv al iguanelor, fie in perioada de juvenil, fie ca adult sunt pur ocazionale si intamplatoare, cand acestea se hranesc cu frunzele/florile/fructele. Tractul digestiv la iguane este specializat exclusiv pentru digerarea materialului vegetal, iar printre altele, bacteriile simbionte existente aici dovedesc acest lucru.
De asemenea, daca vedeti puii/juvenilii de iguana mancand defecatiile de pe substrat sa nu va speriati si nici sa nu le opriti. Explicatia este ca puii se nasc fara bacteriile simbionte pentru digerarea materialului vegetal in tractul digestiv. Acestea se formeaza incepand cu primele mese. Insa, structura tubului digestiv si timpii de digestie nu permit o retentie foarte buna a acestor bacterii. Din acest motiv, in momentul in care animalul isi face nevoile, o buna parte a bacteriilor din sistem sunt eliminate. Astfel, puii/juvenilii si chiar adultii trebuie sa ingere o parte din materialul defecat pentru a reface flora intestinala si a regla digestia.


Postarea asta ar trebui sa o citeasca si Simo_Pas, poate in felul asta va intelege ce i`am explicat o data pe forumul e-pets cand imi sugera sa`mi hranesc iguana cu greieri si cosasi. Iar crescatorul de la care luase iguana care sustinea ca greierii sunt cea mai buna sursa de hrana ... nu stiu cat de mult il poti numi crescator.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 17 Mai 2010, 14:14

Chiar crezi ca exista crescatori de iguane le noi?!
Era un bisnitar de reptile si atat, ca multi altii ... :lol:

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori