Am o iguana nebuna rau

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 17 Mai 2010, 15:51

shakw0n eu am sugerat sa`i dai greieri, cosasi, ocazional nu ca hrana de baza
Si eu cand am luat iguana, nu am luato de la noi,ca de la o expozitie din austria (holabrun) cel care le vindea era crescator, avea si adulte si pui.
Pe langa iguane si alte reptile mai avea si ceva goange si greieri. Mi`a sugerat sa iau greieri si sa`i dau ocazional deoarece contin proteine de are au nevoie in perioada de crestere.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 17 Mai 2010, 20:23

Daca zicea doar asa, ma gandeam ca nu stie. Dar, daca avea omul avea si greieri de vanzare...clar ca voia sa-si vanda marfa ! :lol:
Simo ! Acesta era vanzator, nu crescator. Unul care ar fi crescut, nu cred ca ar fi putut sa zica aceasta. Asa ca el facea ce putea mai bine, vindea cat mai multe.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 17 Mai 2010, 23:03

Mircea se prea poate, eu am zis ce a zis respectivul .... Culmea e ca a trait f bine si sa imbolnavit dupa cativa ani dupa ce i`am dat greieri respectivi ca de atunci alti nu am avut de unde sa`i iau :)
Daca ele nu au voie sa manance proteine (greieri, cosasi,...) atunci cum de la verdeatza fac (cazul meu) punga cu puroi (la analiza sa constatat ca era salmonela)?
Sau de la ce fac stomatita infectioasa .... sau alte boli ?
Repet, i`am dat greieri cand avea cateva saptamani- 1,2, luni
Parerea mea personala este ca oricat de mult am iubi iguanele, niciodata nu le putem crea conditiile perfecte in captivitate (ma refer la noi in tara)
Cateva poze cu ea http://www.e-pets.ro/albume/lili/pagina-1
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 18 Mai 2010, 12:16

Imi pare rau. Arata foarte fain.
Referitor la cauzele bolilor, ti-as raspunde, dar eu nu sunt medic veterinar (poate ca nu asi stii nici atunci, fiindca mie cand mi s-a imbolnavit iguana, nu am gasit vreunul capabil. Dar poate nu am cautat destul).
Noi am incercat doar sa-ti zicem ce stiam, ceea ce este unanim spus, de marii crescatori. Nici eu, si nici altii de pe forum, nu am stat agatat pe vreo creanga, pe malul Amazonului, sa studiem iguanele. Nici vorba sa le putem satisface total conditiile de acolo ! Eu am avut iguana, timp de 6 ani, am citit pentru ea, articole, am prins si o carte, fiindca daca faceam doar ce mi-a zis vanzatorul de unde am luat-o, nu facea saraca nici 6 ani...
Oricum, nefiind tinute in terarii suficient de mari, fara UV, fara temperatura adecvata, cu alimentatie haotica sau gresita, fara suficienta umiditate, cu substrat de nisip, sunt doar cateva motive de stres si de slabire imunitara. Daca acestea nu cauzeaza direct bolile, indirect o fac SIGUR !
Apropo ! Am vazut terariul tau, cand iguana era micuta. Tot in acelasi terariu, parea si cand era mare... cam mic locul pentru ea, si oricum nu era un terariu de iguana, unde trebuie sa fie pe verticala. Dar UV aveai la ea ? Nici eu nu am avut terariu suficient de mare, dar era de 60 cm/ 60cm/ 110cm.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Mesajde Simo_Pas » 18 Mai 2010, 14:04

Mircea eu am tinuto in terariul ala pe care l`ai vazut in poza cand era micuta, cand a mai crescut am tinuto in cusca, am luat care cusca am gasito mai mare in pet-shop, un terariu pt. ea facut la comanda atunci mi`a cerut 450 euro .... era prea scump. In cusca aveam la ea UVB, piatra incalzita si infrarosu, dar ei cel mai mult ii placea sa stea afara. Se catzara pe trandafirul japonez pana ajungea la o polita pe care i`am puso sus de tot. Cand a facut puroiul ( nu se stie de la ce) a fost operata si sa vindecat complet(inclusiv nara a fost curatata si prinsa la loc in 2 fire), foarte frumos. Dar cand a facut infectia cealalta ... era si in gura si intern ceva numai k medicul sa mutat din cj in odorheiul secuiesc si nu a mai apucat sa o vada....
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Mircea » 26 Mai 2010, 22:54

Nu vreau sa zic ca acesta este motivul, dar daca-ti mai iei iguana, nu-i mai pune piatra incalzita !

Oricum, pacat, si eu am pierdut o iguana, care deja devenise membru al familiei...
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 27 Mai 2010, 01:09

Mircea si eu am auzit tot felul de chesti in legatura cu piatra.... care a fost motivul numai Dumnezeu stie :-??
Asa a fost sa fie. Nu cred ca o sa`mi mai iau pentru ca`s constienta ca oricat as incerca, tot nu`i pot oferi toate conditiile de care are ea nevoie
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Mircea » 27 Mai 2010, 02:26

Din pacate, desi este o reptila superba, are si ea neajunsurile ei (ma refer in special la spatiul necesar). Eu, cel putin, din acest motiv, nu cred ca-mi voi mai lua vreodata, iguana. Dar din ce aud, de la altii care au iguane, poate dai si de una dificila. Am un prieten, care-mi povesteste ce-i mai face iguana, zgarieturi, muscaturi din acelea cu scuturat din cap, lovituri cu coada, etc.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Lilu » 27 Mai 2010, 10:33

Asta nu depinde şi de cum îl creşti?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Mircea » 27 Mai 2010, 12:20

Prietenul de care vorbesc, este la noi pe forum, inregistrat, daca va dori, v-a veni el cu completari. El de cateva saptamani da cand o are, tot incearca sa "socializeze" cu iguana. Inca nu prea a reusit, desi vointa are (si degete, numai bune de muscat).
La iguane, depinde foarte mult de sexul ce-l are, si de personalitatea ce-o are. In rest, probabil ca este nevoie de multa, multa rabdare.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Lilu » 27 Mai 2010, 12:26

dacă o are doar de puţin timp...probabil îşi mai revine...are nevoie de TLC :)
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde shakw0n » 27 Mai 2010, 15:35

Iguana mea era foarte rea cand era mica, dar mi`am petrecut mult timp cu ea mai ales in primul an si devenise la un moment dat foarte docila. Dupa un an cand am mutat-o in terariul mare a inceput iar sa fie salbatica si defensiva pana reuseam sa o prind, apoi era ca un mielusel. Momentan terariul este la un amic pt o perioada de timp si cazeaza 2 iguane adulte, a mea si a lui(femela si mascul, frati de fapt)
De cand am mutat terariul iguana mea este foarte docila chiar am ramas uimit cand am intins mana sa o iau si nu a schitat nici un gest cu toate ca eu ma asteptam sa inceapa sa sara ca nebuna, a stat foarte calma.
Eu sunt de parere ca daca ai o iguana de mica si e rea, o poti "imblanzi" in timp, trebuie sa stie ca nu ea este cea care domina. Daca ai un exemplar deja adult care e rau, sansele sunt foarte slabe sa mai poata fi imblanzit. Si mai cred ca e vorba si de noroc.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde olarasu.marian » 27 Mai 2010, 15:41

Un articol interesant despre iguane.
http://www.todaysplanet.com/pg/beta/liz ... /page6.htm
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 27 Mai 2010, 22:43

Iguana mea cand era foarte mica era agresiva, cu timpul , jucandu`ne cu ea toata ziua a devenit foarte docila, cand intindeam mana spre ea, inchidea ochi si inghitea in sec asa mult ii placea sa o mangaiem, daca o mangaiam pe laterale isi dadea corpul in sensul in care o mangaiam se intindea ca si pisica daca pot spune asa. Daca mergea cineva strain devenea foarte atenta, lua pozitia ,,de atac'' ochi ii deveneau sticlosi si reci ( ceva de genul). Cam dupa vre`o 2 ani nu mai era cum a fost, erau perioade cand nu ne accepta nici pe noi sa o mangaiem sau sa o luam de pe polita unde se urca. Explicatia medicului la agresivitatea ocazionala a iguanei ,era ca este de la caldura (vara era ) si de la faptul ca deja era ea era matura, si a avut dreptate deoarece cum s`au mai domolit caldurile cum a devenit docila iar.
Este un caz, nu toate sunt la fel.
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Mircea » 28 Mai 2010, 00:39

Daca doctorul, se referea la caldurile care cer monta, si eu cred ca avea dreptate. Daca tu crezi ca s-a referit la cald-cald, m-as mira...Ea are nevoie de 28 pana la 34 grade, ziua. Daca ai tinut-o la mai putin (si sigur a fost asa, fiindca nu cred, ca aveati in camera temperatura aceasta), ea era cuminte, fiindca avea prea rece, sangele. La frig, se comporta altfel, sunt mai letargice.

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori