Am o iguana nebuna rau

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 28 Mai 2010, 08:07

Mircea eu cred ca la monta sa referit deoarece a zis si ca este matura. La aceleasi temperaturi se comporta diferit. Letargica nu era ca mergea foarte repede si reactiona diferit cand era cineva strain in apropierea ei devenea foarte atenta :)
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Mircea » 29 Mai 2010, 00:06

Eu, nu vreau sa discut in contradictoriu cu tine. Dar tu nu aveai cum sa ai in camera temperatura necesara (28-34 grade), de umiditate, nici nu mai zic. Ca era ea atenta, este altceva. Dar, asa sunt animalele cu sange rece. Daca nu au temperatura necesara, fac "economie" de miscare, si poate sa para blanda, iar digestia este este complet data peste cap, din cauza lipsei de caldura. Si ai dreptate, si eu am observat ca se comporta altfel cu mine, cel care-i dadeam papa si o scoteam la plimbarica prin casa, altfel la membrii familiei, pe care-i vedea zilnic, si altfel cu strainii, care voiau sa se uite la ea, sau sa-i faca poze.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 29 Mai 2010, 01:36

Mircea, clar ca nu aveam temperatura de 28-34 grade in camera iar in cusca aveam becuri , umiditate ..... foloseam shprituitoarea de dat pe plante si cu aia o stropeam. Cand o stropeam, uneori casca gura si bea de la pompita aia direct, intindea capul in sus .... ii placea mai ales cand naparlea o ajuta foarte mult
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 29 Mai 2010, 01:46

Sa va zic o faza tare, aveam o bluzita albastra din pna( un fel de lanitza dar mai subtire) cu care o luam de pe politza san u ma zgarie si o bagam in cusca, bluza respective era ori pe cusca , ori o lasam efectiv pe chiveciul de la trandafirul japonez pe care se urca ea. A venit la mine o prietena sa iesim la plimbare, pana m`am dus eu sa ma imbrac in cealalta camera, prietena mea a ramas in camera in care era iguana, la un moment dat striga prietena mea din camera ,, Tu Simo eu cred ca am vedeni sau e ceva cu mine” la care o intreb , de ce? Imi zice ,, vad o bluza albastra cum mere pe pom in sus “ am crezut ca mor de ras
:)). Uneori imi lua bluza in gura sa o care pe polita dar numai de cateva ori a putut ca ori calca pe ea, ori se agatza cumva prin crengi …
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Lilu » 29 Mai 2010, 11:10

Simo, parcă aveai şi poză cu bluza aia, nu?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Mircea » 29 Mai 2010, 22:12

Simo, scuze, eu am inteles ca o tineai aproape numai afara. Cred ca a fost o greseala de intelegere...
Da, treaba cu pulverizarea de apa, si la mine mergea cateodata. Bea direct din "sprituiala".
TARE faza cu puloverul. Bine ca nu s-a aruncat pe fereastra, prietena ta (stai la bloc ?) ! :ras:
A fost si la mine odata cineva, care, cand a auzit ca am o "scarbosenie" de iguana, nu a vrut sa mai intre in casa...
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 29 Mai 2010, 22:52

Da am si poze cu ea si cu bluzica albastra in gura :)
Imagine
si aici cum se chinuia sa`l duca sus pe polita, dar avea de mers prin trandafirul japonez cu ea :)
Imagine
aici se odihnea pana nu aveam polita
Imagine
Si eu multe aventuri am avut cu diverse persoane cand o vedeau sau nu stiau ca am asa ceva si dintruna o zareau ori prin casa ori pe trandafir, dar cea mai tare faza a fost cand a venit popa cu crucea si ia sfintit`o si pe ea si sa speriat de alta care era din cauciuc :)))
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Chuckie » 29 Mai 2010, 23:09

La mine cand a venit popa in iarna, a stropit prin casa cu apa sfintita si dupa aia a mai stat un sfert de ora sa se uite la serpi si soparle. I-au placut mult. Intreba de fiecare specie in parte, detalii... Super tare, ii mai deschid si la iarna. :D
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 29 Mai 2010, 23:31

Ai un popa cool.
Popa ce a venit la mine e fricos rau :))) asa se uita la iguana din cauciuc ca la OZN, cu toate ca eu i`am atras atentia la cealalta iguana :))))
bitu
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 08 Apr 2010, 11:49
Nume: Mirela
Localitate: Bucuresti

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde bitu » 01 Iun 2010, 12:07

Poate nu este locul potrivit unde trebuie sa pun acest anunt, dar ma risc;
am o iguana(femela),3 ani, pe care sunt nevoita s-o dau.Doresc sa fac acest lucru doar daca gasesc o persoana care poate avea grija de ea si anume;spatiu destul, conditii, mare iubitor al acestei specii. Am gasit persoane care o vroiau dar nu erau pregatiti pentru un astfel de "animalut", ma refer la conditii.
Stiti bine ca la o reptila de 1,20 trebuie un terariu destul de mare si nu numai(becuri UVA si UVB),umiditate, caldura....sunt multe de adaugat.
As pune ceva poze cu ea dar nu stiu cum.
Doresc sa fiu contactata doar de persoanele care pot avea grija de aceasta reptila.
Multumesc pentru intelegere.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Chuckie » 06 Iun 2010, 08:39

Ai in partea de sus a forumului explicatii cum sa pui poze, filme...
Pe fiecare forum pentru ca am setat topicul "global".
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 29 Noi 2010, 11:49

In sfarsit am gasit filmuletul cu Iguana mea :)
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Lilu » 29 Noi 2010, 15:02

Faimoasa bluza albastra :P
Este foarte frumoasa! :(
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Simo_Pas » 29 Noi 2010, 18:23

Da Lilu, faimoasa bluza albastra, cat se mai chinuia cu ea :) Cand am cautat filmuletul nu l`am gasit si acum am dat peste el. Merci !:*
Lyzardd
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 11 Oct 2011, 18:25
Nume: Adrian

Re: Am o iguana nebuna rau

Mesajde Lyzardd » 11 Oct 2011, 19:18

salut sunt nou pe forum vreau sa imi cumpar iguana dar mie si putin teama sa nu ma muste sua sa o iau bolnava sau ma rog si vreau sa stiu daca se imprietnesc repede cu persoana proprietarul

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori