Problema iguana!!!!!!!

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde ciprisabau » 23 Iul 2012, 20:37

Cred ca asta e riscul cand e libera prin camera iguana, daca nu e ordine poate sa manance si alte chestii pe care tu sa nu iti dai seama ca le-a mancat.
:)
La caldurile astea oamenii stau cat mai departe de calculator :) alta sursa de caldura :)
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 25 Iul 2012, 08:04

Totul pare ok pana astazi, nici o schimbare in rutina iguanei, insa nici urma de elastic inca.

Eu tin iguana libera doar in living unde lucrurile sunt ordonate, stau si eu la calculator si sunt cu ochii pe ea. Dar atunci am dus-o in cealalta camera ca era de dimineata si ma mai uitam si eu la stiri. Si elasticul de par l-a luat din pat.....mai ales ca era si portocaliu, l-a inghitit imediat. Inainte nu lua orice in gura, sau daca le apuca, le plimba o secunda printre dinti, vedea ca nu e buna si o arunca.
Dar de pe la sf lui mai, de cand a inceput sa se infoaie si sa ne alerge pe mine si fratimiu, mananca orice prinde, inclusiv hartie....:D
Si chestia super e ca la soramea si maicamea nu se infoaie, sta linistit. Cum ma apropii eu ...ia foc :))
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 25 Iul 2012, 11:35

Se pare ca e mascul si ca devine teritorial. Ai pus-o :lol:
Masculii au perioade cand sunt agresivi cu "masculii" concurenti din casa. :lol:
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde galisia » 25 Aug 2012, 20:51

Buna tuturor,

Iguana mea a facut conjuctivita la unul din ochi.Pleoapa e inflamata,umflata.Vererinarul ii face o injectie cu antibiotic la 2-3 zile,o mai ung cu asocilin.Totusi problema nu dispare.Voi stiti vreun medicament sau ce as putea face sa o ajut ?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 25 Aug 2012, 23:06

De obicei e lipsa de vitamina A. Atat timp cat nu i se face si A, antibioticul e degeaba.
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde galisia » 26 Aug 2012, 21:41

Multumesc,eu cum i-as putea da vitamina A ?
Merge de-aceea solubila de la farmacie,si sa-i torn cu pipeta in gura? Cam cat ?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 26 Aug 2012, 22:06

Nu merge, e prea concentrata, mergi la veterinar si spune-i, poate are ceva injectabil...
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde galisia » 27 Aug 2012, 10:33

Multumesc mult.Problema e ca veterinarul sa nu interpreteze ca stiu eu mai multe ca el,desi in privinta iguanelor experienta nostra e destul de saraca.De-aceea am incredere in cei care cresc iguane si au facut fata diferitelor situatii cu ele.
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde galisia » 06 Ian 2013, 16:33

Buna tuturor si numai bine in noul an!

Revin sa va spun cum m-am descurcat cu inflamatia de la ochi a iguanei mele : am tratat-o cu "Tobrex" un unguent de uz uman la care a raspuns foarte bine.Pleoapa facuse si niste mici abcese de culoare rosie pe care le-am extirpat cu un ac steril( ies destul de usor).Dupa care infectia a intrat in remisie.
Uneori inflamatia revine,dar dupa cateva aplicari de "Tobrex" si "Gentamicina - picaturi" da inapoi.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 05 Apr 2014, 10:44

Salutare tuturor!

Am si eu o problema cu iguana......desi sper doar sa ma insel si sa nu fie asa. Am pus de curand o poza cu iguana mea pe un forum strain iar cei de acolo mi-au spus ca s-ar putea sa aibe stomatita pentru ca au vazut ei ca are gingia de sus putin vizibila chiar si cand iguana sta cu gura inchisa.

Am vazut pe aici pe forum un baiat care a tratat un cameleon de stomatita cu spalaturi cu betadine si apoi cu unguent mibazon.

Daca pana la urma iguana are stomatita.....unguentul acela Mibazon, il pun direct pe zona afectata? (gingie...marginea gurii)

Mersi si astept un raspuns de la cei care au avut asemenea experiente
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde gabi_borza » 06 Apr 2014, 22:36

De cand are gura asa? Mucoasa cavitatii bucale in mod nirmal are o culoare roz-rosietica. Daca are stomatita, culoarea se schimba in rosu-visiniu, in plus o sa vezi pe suprafata zone albicioase, ca o pelicula, sunt zone de infectie, cu material purulent. Daca ai putea sa pui o poza cu gura deschisa, as putea sa iti spun mai multe. Deformarea aia pe care o are iguana ta poate sa apara si in MBD (metabolic bone disease).
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 07 Apr 2014, 11:01

Ok. Mersi! Am observat gingiile umflate relativ recent, cat despre marginea gurii stiu sigur ca a mai avut-o iesita in afara si asta vara. O sa incerc sa ii fac astazi o poza cu gura deschisa (sper sa si reusesc) ......iar pe margini acolo, deformarea nu este osoasa, ci doar marginea buzelor este in afara (am observat ca este mai accentuata dupa ce mananca. dimineata cand se trezeste nu se observa mai deloc).

Referitor la MBD........nu stiu ce sa spun; care ar mai fi cauzele ? Am incercat sa pastrez cat se poate de mult raportul ca:p.....lampa UV o schimb la 5-6 luni, calciu Reptimineral H de 2-3 ori pe sapt peste mancare iar din Aprilie pana in Octombrie sta in lumina solara directa; petrece timpul afara
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde gabi_borza » 07 Apr 2014, 16:39

Mda, posibil sa fie o gingivita/stomatita, dar daca reusesti sa-i faci o poza ar fi excelent! Vedem dupa ce tratament ii trebuie.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 11 Apr 2014, 15:11

Victorieeeee......am reusit sa ii fac o poza cu gura deschisa.....insa nu am incadrat si marginea botului....deh, a trebuit sa fiu rapid!

L.E - intre timp am mai prins o poza.....se vad niste puncte albe pe mandibula de jos.....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde gabi_borza » 11 Apr 2014, 20:03

Sincer mie asta nu imi pare stomatita deloc! Arata bine mucoasa bucala!
Uite cum arata o stomatita
Imagine
Poti sa folosesti betadina dluata cu apa 1:1, 2-3 zile dar nu cred ca e vorba de o infectie acolo...

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori