Problema iguana!!!!!!!

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde casper11092001 » 07 Iul 2012, 01:42

Sault Daniyyel dupa cum pare in filmulet e rupt de sete.Dai apa sa bea. Pe caldura asta o sa bea si de 2 ori pe zi.Pune-i apa intr-un vas unde poate sa o atinga cu limba din prima sa nu se chinuie ca altfel numai bea si al meu asta mare mai face asa cateodata noaptea si i-am dat apa si gata a cascat si s-a bagat inapoi la somn numai se foieste.Poti sa pulverizezi si apa pe corpul lui acum nopatea in casa este mult mai mult de 23 de grade cat ar trebui sa aiba el minim sa numai zic de umiditate ca sigur nu o are prin casa.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 08 Iul 2012, 11:25

Il stropesc zilnic de cel putin 4-5 ori.....si calumea!

De baut apa din vas, nici vorba :)).....Ii aduc apa intr-un capac de plastic, ia de 2 ori apa cu limba si gata...aia e tot! Si vorba ta....daca il ud foarte des zilnic, nu mai face asa.

Din cate se pare iguana sufera si de calicie - si e posibil si asta sa ii faca rau! Cand mananca, parca se bat turcii la gura ei, plus ca eu ii pun mancarea udata din abundenta si ramane apa in castron si o bea involuntar. Si dupa aia zace. Acum ii pun cate putin si des....dar tot cu calicie mananca:))

Plus ca e si in perioada in care se da la toata lumea! :)
Oricum nu scapa el de control veterinar!


Si inca ceva vreau sa va intreb! E bine daca o iau la mare ? Are voie in apa ? Avand in vedere ca pielea lui absoarbe apa, ma gandesc ca ar stranuta dupa aia toata ziua sa scoata sarea din el....si nu i-ar face bine.

Nisip stiu ca nu are voie sa dea cu limba pe el!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 08 Iul 2012, 11:48

Pielea lor nu absoarbe apa. E o mica neintelegere aici, pielea amfibienilor absoarbe apa, a reptilelor nu. Daca o iei la mare va trebui sa ai grija si cu nisipul si nici sa nu bea apa de mare. Si va trebui sa ii asiguri si umbra daca nu vrea la soare.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde agamura » 08 Iul 2012, 12:27

Sincer nu stiu daca e bine sa o stropesti atat de mult, nu am observat niciodata exemplarul meu sa bea apa din vas in toti anii de cand o am si rareori am stropit-o. Cat despre mancare, cred ca iguanele (cel putin cand au pofta) mananca de parca "se bat turcii la gura lor"!

Este normal sa stranute, cum s-a mai scris aici, pentru a elimina sarurile, dar tin minte ca citisem cu mult timp in urma ca daca stranutul devine cronic, astea sunt semne de infectii respiratorii - in cazul tau ai pomenit de mucozitati - de preferat sa nu scape de la un control (ma gandesc ca se poate analiza si acel lichid pe care-l scoate afara si se poate vedea daca exista semne de infectie sau nu - imi dau cu pararea nestiintifica aici :) )

In general infectiile astea respiratorii apar in spatii umede si neaerisite sau cu prea multa ventilatie (curenti de aer).

Cat despre mersul la mare cu iguana, daca cei de la hotel sunt ok cu treaba asta, poate ar fi bine sa o tii doar in camera, eventual o scoti zilnic prin preajma desi exista multe pericole (iarba tratata, apoi apa de mare, nisip... tot felul de chestii periculoase - nemaipunand la socoteala stresul !) Iguana mea este foarte stresata atunci cand o expun la spatii, zgomote, mirosuri pe care nu le cunoaste. Expunerea la situatii noi trebuie sa se faca treptat - pana si pe mine ma apuca dracii daca ma arunci dintr-o data pe o plaja in Mamaia :)) !!!

Numai bine, sanatate si sejur frumos!
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 08 Iul 2012, 12:49

Multumesc pentru sfaturi!

@ Chuckie - mie asa mi s-a parut, ca pielea lor absoarbe apa pentru ca atunci cand o stropeam, apa intra in piele instant! Si am facut comparatie cu pielea umana. La om raman picaturile de apa pe suprafata pielii, iar la iguana ba. Am pregatit totul in cazul in care o iau la plaja: lesa, umbrela...si oricum nu o tin mult.....doar sa vada si el marea :D

@agamura - chestia e ca iguana mea are o pofta excesiva in ultimele saptamani....la fiecare masa mananca de parca ar fi ultima masa. Cand vin cu vasul cu mancare in camera, ma vede tocmai de la geam si vine in fuga dupa mine.

Stiu ca s-a spus mai sus, ca pare a avea jetaj, secretii.....dar in clipul de mai sus a scos apa pe gura - si a facut-o doar atunci. Si nu are secretii pe la nas, sau exces de saliva in gura.

Si inca ceva ....chiar acum in timp ce scriu a dat sa manance niste hartii care le aveam pe pat, si coperta la un dictionar :))
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 08 Iul 2012, 13:38

Nu e nici o problema sa ai o iguana mancacioasa. A mea mananca asa tot timpul, mai putin in iarna trecuta cand avea oua si nu a mancat deloc. Sa-ti faci probleme cand refuza mancarea mai mult de 2-3 zile. Poti sa spui ca stranutul lor e oarecum... cronic. Adica stranuta asa de cateva ori in 24 de ore. Am observat la a mea ca in special noaptea. Deci e permanent. Dar secretia e eliminata pe nas, nu pe gura. Apa nu intra in piele, intra printre si pe sub solzi, de aia ti se pare ca o absoarbe. Cat despre stresul schimbarii, am observat si eu la a mea. Mai ies cu ea in fata blocului si se cam sperie.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 08 Iul 2012, 17:06

Vad ca iar a inceput sa "se inece" si a si "tusit". Da stiu ca iguana nu are diafragma si nu poate tusi ca noi, dar ceva asemanator. A tusit de 3-4 ori si de fiecare data arunca un lichid pe nas. Din pacate nu am putut analiza lichidul pentru ca s-a pierdut in terariu, dar era ca apa, incolor. Plus ca se auzea si un "ghiorait" din gusa lui sau din stomac (nu stiu sigur).

Cu o ora inainte i-a pus fratimiu mazare. Si i-am spus sa nu ii mai dea, mai ales ca nu e nici mazare proaspata, ci congelata. I-a pus si multa si a mancat-o si in calicie.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde casper11092001 » 09 Iul 2012, 15:55

Daca o iei la mare gandestete numai cata lume o sa vina la ea sa o vada nu doar ca e plaja plina si o sa fie stresata.O sa fie cam greu sa o stapanesti numai zic de nisip si apa iar e problema cu caldura o sa fie prea mare pt ea chiar daca le trebuie lor 30 de grade crede-ma stiu ce am patit vara trecuta cu ea cand am scos-o afara numai cu gura cascata statea de la caldura si sa numai zic in masina la fel pe drum pana acolo.Eu pe asta mare il scot afara numai in locuri unde nu prea e multa lume ca se poate speria de cate unul cu o fata mai ciudata.Despre mancat nu pot sa zic nimic astea 2 mici ale mele mananca normal sa zic nu prea se repede asa cat despre asta mare mananca putin si cand vrea el.De vreo 2 zile nu l-am mai vazut sa se apropie de mancare cred ca e la regim ca l-am cantarit si are 5 kg si cu apa ce sa zic tin vasul cu apa in mana si ma duc la fiecare in parte si bea din el nu mereu toate 3 dar ala mare bea aproape zilnic depinde si cat de cald e.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 09 Iul 2012, 19:52

Astazi nu i-a mai dat nimeni mazare.....i-am dat doar frunze de papadii si stropite cu multa apa. Nu a mai facut asa, insa mi-a stranutat de vreo cateva ori acum pe seara! Nu are nicio culoare secretia stranutata, era incolora.....probabil sare, nu stiu ca stranuta numai in locuri unde nu o pot analiza.

Cat despre mare, nu o scot cand e caldura mare si nici cand e aglomeratie pentru ca stiu cum reactioneaza cand e multa lume curioasa in jur. O scot dimineata pe la 7-8 depinde cand ma trezesc. Pe masina n-am treaba cu el.....sta cuminte. Plec cu noaptea in cap ca sa evit caldurile pe drum :)
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 16 Iul 2012, 16:46

M-am indragostit de felul in care beau iguanele apa. Ieri dupa masa de pranz a masculului meu, i-am facut cinste cu cateva bucati de pepene verde.

L-a mancat pe nerasuflate si in castron a ramas zeama de la pepene. Si a baut-o si pe aia. Am ramas fascinat de modul in care beau iguanele apa.... :love:

Trebuie sa il filmez cu urmatoarea ocazie. :)

E pentru a doua oara cand il vad ca bea, insa ieri l-am analizat mai bine si mi s-a parut super tare!!!!
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 19 Iul 2012, 18:12

Am rezolvat problema stranutului excesiv la iguane!

Odata cu sosirea primaverii, la dieta iguanei au ajuns din nou frunzele de papadie. Si pentru ca este o sursa bogata in calciu, vitamina D si multe altele, papadia reprezinta o cantitate semnificativa din mancarea zilnica.

Pentru ca stiu ca iguana mea a inceput sa stranute foarte des vara trecuta, si acum iar, mi-am dat seama ca e de la alimentatie. Si cu un search pe dl google am gasit:

"Dandelion greens contain more than 85% water. They are very rich in potassium, calcium, sodium and particularly magnesium. The acid elements are low, giving the composition of this plant a close relation to the alkaline-acid percentage in the human body. It is very rich in most of the vitamins, particularly in A, B, C and D. The dandelion flower is very rich in Vitamin D"


Cat despre problema pe care am spus-o la inceputul thread-ului, i-am taiat portia de mazare congelata si a incetat toata acea chestie prezenta si in clipul de mai sus.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 22 Iul 2012, 17:34

Numai belele imi face iguana de la o vreme.

Ieri am luat-o cateva minute cu mine in pat, sa ma mai joc si eu cu ea, ca ii place cand o mangai. Mi-am luat ochii de la el pentru cateva secunde si cand ma uit, vad ca mesteca ceva.....si cand ma uit mai bine.....o chestie din aia de prins parul :omg: . Pana sa reactionez in vreun fel deja o inghitise.

Asta s-a intamplat ieri pe la ora 9 dimineata. Si-a facut nevoile pe la 10, si dupa aia inca odata dar putin.

Astazi si-a facut nevoile normal, tot in jur de ora 10, insa elasticul nu se vedea. In schimb puteam vedea particule mici de material....

Poate cumva dezintegra elasticul acela ? E facut din poliester si cica e eco-friendly.

Atasez si o poza ca sa aveti idee cam despre ce fel de elastic vorbesc. Era foarte asemanator cu cele din poza.

P.S i-am dat acum o ora o portie semnificativa de mango, ca am auzit ca e bun la digestie pentruca contine fibre.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 23 Iul 2012, 12:37

Cam putina activitate pe forum!

Update status iguana: Astazi a defecat normal, a mancat de 2 ori si acum sta la soare hidratat dupa o baie de 15 minute. Elasticul de par inca nu a aparut....

Din cate am inteles, daca mananca si isi mentine norma de defecatie pot astepta ca elasticul sa iasa in cele din urma in cateva zile, pana intr-o saptamana. Acum nu stiu daca o sa iasa intreg, sau in bucatele........
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 23 Iul 2012, 12:48

Altadata sa nu lasi chestii colorate la indemana ei. In special verzi, galbene sau portocalii. E canicula, e vacanta, e normal sa nu fie multa lume pe forum. Sau oamenii nu au avut nimic de spus in topicul tau, nu au stiut ce sa iti raspunda. Sa speram ca o sa elimine elasticul.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde agamura » 23 Iul 2012, 13:25

De digerat nu cred ca-l va putea digera. Chuckie are dreptate, iguanele au prostul obicei de a incerca obiecte colorate, iar daca acestea incap in gura mari sanse sa le si inghita.

Cat despre faptul ca-i place sa fie scarpinata - e discutabil. Doar pentru ca inchide ochii si tolereaza asta nu inseamna ca-i si place (parerea mea).

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori