Problema iguana!!!!!!!

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 03 Iul 2012, 18:46

Salutare tuturor!

Am o chestie cu iguana mea care ma deranjeaza si ma cam ingrijoreaza...nu stiu daca este ceva normal sau e serios. Cateodata (uneori chiar si noaptea cand se mai trezeste) inghite, plescaie (mai pe romaneste si e si cuvantul mai potrivit) si se vede dupa reactia ei ca intra in panica in momentul acela dar nu mereu. Isi ridica capul pe spate si plescaie, ca si cum ar inghiti ceva.

Azi pe la orele 16 i-am dat iguanei mele sa manance un "aperitiv"....un pumn de mazare peste care i-am presarat vitaminele saptamanale. In urma cu 20 de minute s-a intamplat ceva ce ma speriat teribil. Statea linistita pe canapea cand deodata si-a ridicat capul si a scuipat apa din gura, dupa care a luat aceeasi pozitie descrisa mai sus si a inceput sa inghita ceva.....m-am speriat si eu si ea s-a speriat. A plescait asa vreo cateva minute si am dus-o la geam sa ia niste aer.

Se poate vedea exact cum a facut iguana in clipul de mai jos, ca tocmai o filmam in acel moment.

Astept pareri, sfaturi inainte sa merg la un veterinar.

Si linkul cu filmuletul de pe youtube:

gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde gabi_borza » 03 Iul 2012, 20:10

Are jetaj ("muci" sper sa nu te superi, nu stiu daca cunosti termenul de jetaj)? Ai observat sa respire greu in ultima perioada?
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 03 Iul 2012, 20:45

Nu....dar nici nu stiu cum as putea deosebi aceasta respiratie grea. I-am scris si unui tip pe mail si mi-a spus ca e comportament de mascul care a intrat in calduri. :-??

Sfatul tau are mai multe in comun cu clipul. Iar acest jetaj este efectul unei posibile rinite. Pentru ca acum am udat la iguana, si i-au ajuns particule de apa pe cap si a stranutat. Deci are o reactie alergica.

Dar nu imi explic de ce mai face asa cateodata? Am observat ca atunci cand mananca, mananca si la repezeala, mananca a calicie....si e posibil sa fie si de la mancare.

Eu sper sa fie doar asta. In rest (vizual) animalul este sanatos. Nu are umflaturi nicaieri....in gat e ok, pofta de mancare exista, scaunele normale!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 03 Iul 2012, 20:58

Spui ca ii dai vitamine o data pe saptamana. Calciu cum ii dai?
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 03 Iul 2012, 21:03

Ii presar peste mancare. Reptimineral!
Calciu separat nu ii mai dau pentru ca prafurile acestea contin si calciu!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 03 Iul 2012, 21:09

Si doar o data pe saptamana? Nu e suficient. Iguanele au crestere rapida, sunt animale mari, au necesitati mari de calciu. UV banuiesc ca ai. Poate ne ajuta Gabi Borza, oare o mica lipsa de calciu nu ar putea da simptomele astea? Nu afirm ca da, doar intreb...
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 03 Iul 2012, 21:36

Pai.....am citit instructiunile de pe ambalajul flaconului. Spunea ca la animale tinere trebuie de 2 ori pe saptamana.....iar la cele mai maricele doar o data pe saptamana. Pana prin aprilie am tinut-o pe reteta: de 2 ori pe saptamana. Iguana mea face 4 ani in septembrie :)

UV bineinteles ca am......iar acum vara o tin la soare.....la geam, dar acolo unde am plasa de tantari :) Ca termopanele nu sunt UV Pass(nici nu cred ca exista) :)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 03 Iul 2012, 21:45

Da, vara asa sta si a mea, unde e plasa. Cat despre instructiuni, sunt niste chestii generale, nu se pot aplica la toate speciile la fel. Si in nici un caz la soparle mari, varani sau iguane. Maibine iei si calciu simplu, si ii dai de 3-4 ori pe saptamana, pe mancare.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde robertcarst » 03 Iul 2012, 22:02

Simptomele astea sunt niste semne de probleme la aparatul respirator, calciul nu prea are legatura cu aparatul respirator, poate doar prin mecanismul de producere a influxului nervos si contractiei musculare...
Poate e o infectie respiratorie... Mergi cat poti de repede la un doctor.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde gabi_borza » 03 Iul 2012, 22:09

Nu nu, calciu nu are nicio legatura! Robert are dreptate. La reptile, in caz de infectii ale aparatului respirator, secretiile respective care se formeaza (exsudatul) nu se pot "drena" de la nivel pulmonar, prin tuse, ca la om sau mamifere. Asa ca, in caz ca "stranuta" si disloca putin secetiile, tine capul in sus, ca sa poata respira mai bine. Este o postura de adaptare. Si eu zic sa vezi un medic veterinar, care sa mai fi vazut reptile. Ar merge foarte bine o radiografie pulmonara in cazul tau.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 03 Iul 2012, 22:15

In Bucuresti poti incerca la doi oameni, Laurentiu Tudor pe Bd. Uverturii si Radu Boncea (www.falconvet.ro). Radiografii ii poti face la facultatea de medicina veterinara, la clinica lor.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Daniyyel » 04 Iul 2012, 07:59

Mulțumesc pt sfaturi. Și precizez faptul că atunci când mai ridica capul pe spate și plescăie nu scuipa apă și nici nu strănuta ca în filmul postat. Pur și simplu se ridica de la locul ei și plescăie. În film a fost o excepție, de aceea m-am și speriat. Și acum îmi aduc aminte că zilele trecute parcă tușea. Scotea un sunet ciudat.
Urmez sfatul și o duc la vet.

Va întreb totuși ceva. Eu stau în berceni și este o clinică vet. pentru animale exotice pe lângă Cutitul de argint. MASH parcă ii zice.
Și încă o întrebare. Cam cât mai costa o radiografie?
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde gabi_borza » 04 Iul 2012, 08:50

Pai din cate stiu eu (nu am iguana, deci nu sunt expert) iguanele mai "stranuta" pentru a elimina continutul glandelor de la acel nivel. Si de tusit... nu cred ca era tuse, reptilele nu au aceasta abilitate. Sper sa nu fie nimic grav, dar nu merita sa astepti pana apar cine stie ce simptome grave. Reptilele au o abilitate extraordinara de a-si ascunde simptomele, iar cand acestea devin evidente, boala este intr-un stadiu avansat. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. O radiografie in Cluj la facultate costa 50 de lei, probabil undeva pe acolo e si la Bucuresti, poate mai mult, nu stiu.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde Chuckie » 04 Iul 2012, 14:04

In Bucuresti cred ca se apropie de 100 lei. Da, iguanele "stranuta" de mai multe ori pe zi, e modalitatea lor de a elimina sarurile in exces. Asa ajungi sa ai peretii in picatele... geamul cu pete albe pe el etc. Sau patesti ca mine, te trezesti din somn stropit pe fata, ca iguana mea doarme deasupra capului meu, pe dulap. Nu am idee despre clinica MASH. Multi il lauda pe Radu Boncea, de la FalconVet, e pe Vatra Luminoasa. Laurentiu Tudor mai are ceva feedback negativ de la clienti, desi e profesor universitar si ar trebui sa stie multe...
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema iguana!!!!!!!

Mesajde snakefishmike » 04 Iul 2012, 14:39

Mergi la Boncea ca le cam stie bine. Si el detine un mascul frumos.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori