varsta iguanei.

Forum dedicat iguanelor.
sindromforyou
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2012, 00:33
Localitate: brasov
Nume: andreea cucu

varsta iguanei.

Mesajde sindromforyou » 09 Aug 2012, 15:08

buna tuturor,ma numesc andreea si de curand am primit o iguana. am o nedumerire legata de varsta ei. cel care mi-a dat-o a zis ca are aproximativ 3 ani si ca e mascul. dar ea are aprox 60 cm si mai mult ca sigur e femela. cel de la care am luat-o sunt convinsa ca nu a ingrijit-o corespunzator. eu o tin in terariu cu substrat de cocos, umiditate 60-70,bec reptiglo5.o, si spot de caldura sun glo, temperaturi sub spot 32-35 grade si in locul mai rece are 25-27 grade, noaptea nu scade sub 25. zic ca nu prea a avut grija pt ca ea manca numai salata si mere,dar acum manaca foarte bine frunze de papadie, rucola,andive,dovlecei. zicea respectivul ca e foarte salbatica si l-a inceput mi-a fost frica de ea,dar s-a inselat, este destul de docila,cand ii pun manarea vine si imi mananca din manca,am observat ca nevoile nu si le face in terariu,la inceput m-am speriat,dar zilnic ii dau drumul prin casa si si-a gasit un loc unde isi face nevoile(parca e pisica). baie nu a facut niciodata,cand i-am facut eu baie prima data s-a speriat de moarte,acum s-a mai obisnuit. ii dau o data pe saptamana calciu pudra si vitamine. intrebarea mea este are intradevar 3 ani sau e mai mica. lungimea ai e undeva la 60 cm.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: varsta iguanei.

Mesajde Daniyyel » 09 Sep 2012, 16:12

Pune si tu cateva poze cu ea din diferite parti. Poate ne dam seama ce si cum :)

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori