Cum v-ati obisnuit sa va hraniti iguanele?

Forum dedicat iguanelor.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Cum v-ati obisnuit sa va hraniti iguanele?

Mesajde Str8signs » 09 Sep 2012, 13:23

Ca si titlul acestei topic,intrebarea este ca,crescator de la crescator,cum vati obisnuit sa va hraniti pet-urile?


-unii prefera salate tocate,incepand de la cea mai simpla leguma,la cel mai complicat fruct,frunze si petale complete?flori? lasand deoparte greierii si carabusii...
-cum le hraniti cu vitaminele si calciu?apa,mancare sau pirula ca desert.....
-locul lor preferat/obisnuit de mancare? din mana,bol,castron,sub apa,in terariu,la geam,pe jos,imprastiat etc.

O poza poate face cat 1000 de cuvinte,deci sunt acceptate si ele pe langa un mic rezumat.

.PS. topic deschis de dragul lor,de-a vorbi despre ele si experienta noastra de a le creste.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum vati obisnuit sa va hraniti iguanele?

Mesajde Chuckie » 09 Sep 2012, 14:00

A mea mananca oriunde si oricum, mix-ul de frunzaraie si legume/fructe cu ceva adaus de calciu si vitamine. De obicei mananca doua castroane de inox pe zi, din alea pt caini, maricele.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum v-ati obisnuit sa va hraniti iguanele?

Mesajde Daniyyel » 09 Sep 2012, 14:51

O poza face cat 1000 de cuvinte, un clip e nepretuit :)

A mea mananca oriunde ii pun castronul cu mancare. Cateodata nici nu ajung sa-l pun jos ca vine dupa mine (mai ales cand ma vede ca ii presar vitaminele peste mancare). Intotdeauna cand ii aduc mancarea, agit putin castronul si imediat observa si coboara de la locul lui. Acum in ultimile luni s-a ingrasat. A pus depozite de grasime sus pe cap, si in spatele ochilor, in fata urechilor se vede un cerc cu grasime. Imi place de el ca mananca bine! Dar si stranuta foarte des de la frunzele de papadie. Iar din pacate vara, astea primeaza:D

Si clipul mai jos :)

Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Cum v-ati obisnuit sa va hraniti iguanele?

Mesajde Str8signs » 09 Sep 2012, 17:27

Foarte interesant.Banuiesc ca al meu e un troll mare,nu seamana nici cu o idee cu iguanele voastre.O am de aprox 2 ani plus minus cateva luni,si e incredibil ca nu i sa schimbat cu nimic temperamentul,e la fel de nervos,agitat,teritorial ca in prima zi.Tot ce face,face haotic,eu il tin mai mult in terariu din cauza temperamentului,mie frica pentru sanatatea lui,dacal las afara nesupravegheat poate se sinucide cu ceva,ergo,mancarea i-o las intrun castron maricel in care este o piatra ca sa no dea peste cap cand o apuca turbarea,frunzele de papadie le las aproape intregi...asai place lui,iar restul(legume mai tari sau fructe) le tochez nitel.
De vreo 2 saptamani incerc o noua "abordare" asupra situatiei...tocesc mancarea de tot,orice,ii dau si struguri,ca e pe sezon,si am in gradina vreo 4 feluri,si il las la geam...am geamuri ft mari in camera si il las pe pervaz,aparent acolo ii place cel mai mult.ma gandesc sa pun si o lampita de "basking" acolo...poate se obisnuieste ca si ale voastre...
chukie,Apropo,eu stau in suburbie,si ii dau papadie en-gros,oare merge sal tochez si sa pun vreo 4-5 pungi mari in congelator?...e ok asa?
si cat despre papadie,serios de la aia stranuta?!?!?!?geamurile de la terariu trebuie sa le spal din 2 in 2 zile ca nu mai sunt transparente.
Caremi puteti face o lista despre legume care sunt usor de procurat si iarna si vara.eu am incercat pana acuma urmatoarele:
1 Salata iceberg,si normala ce cresc in gradina.
2 Mere,verzi,rosii,golden,cresc in gradina.
3 morcovi
4 citrice,lamaie verde,portocale,mandarine feliate.
5 cirese,cand e sezonul.
6 papadie am en-gros,la mine bolul mereu are papadie iarna/vara.
7 Varza si varza rosie, cresc in gradina. oare are ceva daca ii pun in fiecare zi?
8 zmeura|capsuni cand e sezonul
Ce as vrea sa incerc,fie congelate si refierte,fie proaspat culese:
1 conopida,frunze si leguma in sine
2 kukuruz congelat/refiert/fiert...ca e prea tare ea in sine.
3 spanac? congelat/refiert sau proaspat cules,in cantitati minime 2-3 ori pe luna?strica sau e ok.totusi un pic de fier in sistem...
4 ati auzit de linte?eu servesc supa de linte in fiecare zi la lucru si seamana cu mazarea
5 mazare,oricum congelat/refiert ca nu prea cresc asa ceva ca nare rost,nu am agricultura la mine..e buna mazarea fiarta?aproape ca nu iam dat niciodata.

Daca am omis alte idei,frunze,fructe cei putem da in cantitati mari sami scrieti,as vrea sai largesc meniul cat pe iarna atat si vara.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum v-ati obisnuit sa va hraniti iguanele?

Mesajde Daniyyel » 10 Sep 2012, 12:55

Stranutul este in mare parte de la frunzele de papadie care contin foarte mult sodiu, in special cozile. Eu prefer sa ii dau frunzele fara coada. Mananca si floarea aceea galbena.


Si Str8signs, iti dau un sfat ca sa iti imblanzesti iguana. Si a mea era foarte agitata, cum bagam mana in terariu, fugea de rupea pamantul. In cazul in care reuseam sa pun mana pe ea se zbatea in mana mea cu gura deschisa gata sa muste. Pe fratimiu l-a muscat de 2 ori.

Asta pana in octombrie 2010 a implinit varsta de 2 ani si am zis, gata......trebuie sa o imblanzesc cumva. Eram invidiosi pe iguanele celor de pe youtube care mancau din mana si stateau sa fie mangaiate etc..... Stii ce am facut ? Am asigurat camera in care era terariul de orice pericol si i-am deschis usa de la terariu. Iar eu m-am pus la pc si am lasat iguana sa isi faca de cap.

A iesit din terariu si a inceput sa se plimbe prin camera. E foarte important sa o lasi sa faca ea ce vrea, fara sa te duci dupa ea. Cum ma duceam dupa ea, o lua la fuga ca gaina aia speriata care nu stie pe unde sa o mai ia. Am lasat iguana cam o ora si ceva libera prin camera, dupa care am luat-o si am pus-o in terariu (cu chiu cu vai). La fel si a doua zi si a treia zi........pe zi ce trecea se vedea ca isi schimba comportamentul. Intr-o saptamana imi manca din mana. :)

Bafta si tie si nu o stresa. Las-o sa faca ce vrea ea in camera. Tu doar inlatura pericolele ce ar putea cauza probleme animalului.


Iar in legatura cu mancarea.....o data pe saptamana sau la 2 saptamani ii dau cate un mango. E inebunita dupa el. Ii place la nebunie. Ar fi grozav daca i-ai da si tu......cand ai bani....ca s-a facut 6 lei bucata :sad:

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori