Iguana mananca foarte putin..

Forum dedicat iguanelor.
Dino
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 23 Noi 2012, 13:05
Localitate: Avrig
Nume: Lavinia

Iguana mananca foarte putin..

Mesajde Dino » 23 Noi 2012, 13:29

Am un mascul de 2 ani.. Acum aproximativ 1 luna a fost "portocaliu"(in perioada de reproducere) iar in perioada asta nu prea manca,lucru care am inteles ca e cam normal. Acum lucrurile ar fi trebuit sa revina la normal insa nu e asa...MANANCA FOARTE PUTIN. Ce ii dau sa manance...
Are in permanenta ou fiert, salata, dovlecel sau morcov. Toate astea cu un supliment de calciu. Am incercat sa ii dau mango sau avocado insa nu se apropie de ele. Daca aveti idee care ar putea fi problema sau daca vi s-a intamplat va rog sa imi spuneti cum ati rezolvat-o...
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde ciprisabau » 23 Noi 2012, 16:31

salut, sa stii ca si ale mele mananca mai putin in perioada asta, insa nu refuza niste legume mexicane, decongelate.
vezi mai schimba meniul, poate ajuta :)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde Chuckie » 23 Noi 2012, 16:56

Si a mea mananca foarte putin spre deloc, si anul trecut a facut la fel in perioada asta, pe urma a depus 60 de oua. Scoate-i din meniu oul fiert si orice alte produse de origine animala.
Dino
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 23 Noi 2012, 13:05
Localitate: Avrig
Nume: Lavinia

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde Dino » 24 Noi 2012, 00:08

ok...Mersi! deci, in principiu, ar cam fi exclus sa fie bolnav sau ceva..?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde Chuckie » 24 Noi 2012, 00:37

Exclus nu, dar putin probabil. Desi daca a avut o dieta "animala" nu e tocmai grozav pentru organismul ei strict vegetarian... asa ca nu poti sti clar... Chiar daca iguanele apreciaza oul fiert, sau branza de vaci, pieptul de pui (variante auzite de pe la altii) si chiar o gura de pizza, spre amuzamentul privitorilor, ele pot avea probleme de sanatate de la o asemenea dieta.
sindromforyou
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2012, 00:33
Localitate: brasov
Nume: andreea cucu

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde sindromforyou » 24 Noi 2012, 09:22

si a mea mananca foarte putin,si naparleste in continuu.... tocmai a inceput a 5 a naparlire. pana acum avea papadie in fiecare zi, i-am pus papadie la congelator dar nu ii place. Acum i-am luat rucola pe care o mananca bine,mai mananca andive,dovlecei,mazare fasole verde,ananas,ardei gras. Am observat ca fructele nu prea ii plac. Ceea ce nu inteleg eu este naparlirea excesiva.
Dino
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 23 Noi 2012, 13:05
Localitate: Avrig
Nume: Lavinia

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde Dino » 24 Noi 2012, 16:53

Din cate stiu eu naparleste in momentul in care creste depinde de varsta pe care o are. Asa ca nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi... :)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde Chuckie » 24 Noi 2012, 18:19

Naparlirea excesiva poate fi si din cauza unui dezechilibru hormonal, a unor boli de piele... din pacate exista si variante nedorite.
sindromforyou
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2012, 00:33
Localitate: brasov
Nume: andreea cucu

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde sindromforyou » 24 Noi 2012, 21:18

asta m-am gandit si eu ,ca ar avea probleme,dar naparleste total, nu are leziuni,bube,sau ceva vizibil,mananca,e vioaie,chiar nu stiu ce sa cred.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde Daniyyel » 01 Ian 2013, 13:54

O mica atentionare celor care le dau la iguane mix mexican. Stiu bine ca in acest mix se gaseste mai mult morcov si porumb. Aveti grija cu porumbul......nu exagerati. Are un raport Ca:P de 0.02:1

Stim cu totii efectele nocive ale fosforului in organismul iguanei.
galisia
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Dec 2011, 01:30
Nume: andrei mihaela

Re: Iguana mananca foarte putin..

Mesajde galisia » 06 Ian 2013, 16:41

Trec cu iguana mea prin aceeasi problema pentru al doilea an consecutiv - adica nu mananca aproape deloc ,dar este vioaie,circula foarte mult prin casa,exploreaza,scotoceste.Anul trecut ,timp de o luna am hranit-o cu forta pentru ca ma temeam sa nu moara de foame sau alte complicatii.
Acum sunt mai relaxata.
Singurul fel de care se mai atinge din proprie initiativa este mazarea ( din conserva,bine spalata pentru ca contine sare ) si fasolea boabe,fiarta bine.

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori