Ajutor!!

Forum dedicat iguanelor.
stefy
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 14 Mar 2013, 14:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Szabo Stefania

Ajutor!!

Mesajde stefy » 14 Mar 2013, 15:21

Buna! Sunt noua aici si de aproximativ doua luni am si eu o iguana. Am luat-o din pet shop cu o ciuperca. A trebuit sa o tratez si am dat peste un doctor care a inrautatit starea ei. Dupa ce ca era speriata saraca si tb sa o las sa se acomodeze cu terariul a mai trebuit sa o duc si la asta zilnic sa ii faca injectii care s- au dovedit a fi inutile. Pana la urma am dat de un doctor foarte bun care mi- a dat o solutie sa o dau si acum si- a revenit. Problema este cred eu ca a ramas traumatizata si ii este foarte frica de noi, daca bagam mana in terariu ne biciuieste cu coada intruna si musca. In mana este mai cuminte sta sa o mangai pana la un moment cand se plictiseste. Nu stiu ce sa ii mai fac sa nu ii mai fie frica de noi si sa fie cat de cat mai sociabila. De iesit iese din terariu se plimba se intoarce singura in terariu si daca o scot eu si o las pe canapea se duce imediat in casuta ei. Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa procedez ca sa o imblanzesc pe micuta. Are cam 5-6 luni. Va multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
stefy
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 14 Mar 2013, 14:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Szabo Stefania

Re: Ajutor!!

Mesajde stefy » 14 Mar 2013, 15:25

Si asa arata terariul ei acum
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor!!

Mesajde Chuckie » 14 Mar 2013, 15:50

Cu multa rabdare si cat mai putin stres pentru ea. Intai invat-o sa manance din mana, pe urma va incepe sa accepte si sa o atingi. La iguane trebuie multa rabdare, sunt foarte reticente fata de oameni dar cu timp si rabdare se calmeaza.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ajutor!!

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 14 Mar 2013, 15:53

Salut Ștefania. Bine ai venit pe forumul nostru!
Pentru ca șopârla să se obișnuiască cu tine trebuie să o manipulezi periodic iar intervalele de timp să le crești treptat. Pentru început câteva minute sunt suficiente să o scoți din terariu. Las-o mai moale cu mângâierea pentru că nu faci decât să o stresezi mai mult, cel puțin acum, pe viitor în cel mai bun caz va accepta să fie mângâiată dar în nici un caz nu se va bucura de afecțiunea ta precum alte animale.
Trebuie să ai răbdare să lucrezi cu ea pentru că nu există nici o formulă secretă de a îmblânzi un animal decât să-ți dedici o parte din timp pentru asta.
Ne poți spune ce lungime are animalul și dimensiunile terariului? Momentan pare a fi ok spațiul pe care îl are dar curând va trebui să-i schimbi terariul cu unul pentru animale arboricole (cu spațiul cel mai mare pe verticală) și la decor să folosești crengi nu doar liane pentru că sunt mai stabile și mai groase fiind mai confortabile pentru ea. Nici acele liane nu știu cât sunt de stabile dar bănuiesc că le-ai fixat bine. Bănuiesc că terariul tot "specialiștii" de la pet shop ți l-au recomandat, deja mi s-a acrit să văd iguane în terarii de astea prin "marile magazine".
Ai un caresheet despre specia asta
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Ajutor!!

Mesajde agamura » 14 Mar 2013, 16:02

+ inca un sfat/parere : becurile neprotejate pot produce arsuri grave. Toate trei produc caldura incat sa arda iguana iar la varsta asta inca topaie destul de mult.
stefy
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 14 Mar 2013, 14:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Szabo Stefania

Re: Ajutor!!

Mesajde stefy » 14 Mar 2013, 17:00

Va multumesc pentru sfaturi. Are cam 30-35 cm iguana cu tot cu coada iar terariul are 110 cm lungime cu 60 cm inaltime si 40 adancime. Problema nu este ca ar fi ea stresata afaranpentru ca ii place sa iasa din terariu problema este doar momentul in care o scot din terariu. Afara daca o pun pe mana mea sau pe birou sta nunmai fuge asa de tare o mangai de doua ori mai da odata cu coada inchide ochii dupa care brusc treaare si fuge de langa mine. In schimb cand este in terariu nu poti pune delic mana pe ea. sare peate tot. Apropo de protectia pentru becuri am tot cautat si nu am gasit protectia pentru exo terra solar glo nicaieri nu aveau pe stoc. Daca stiti de unde pot luat cu cea mai mare placere. Oricum pana acum nu am avut pb cu ea si becul pentru ca tot timpul este atenta si se fereste de el.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ajutor!!

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 14 Mar 2013, 17:14

La ce tip de terariu ai tu nu m-aș chinui cu becuri și protecții înăuntru ci le-aș scoate în afara lui, pentru că tavanul terariului e din plasă (cel puțin așa văd eu) și va funcționa exact ca o protecție pentru bec, trebuie să vezi doar cum le prinzi. Zic asta pentru că ocupă spațiu destul de mult și oricum mi se pare mai sigur ca becul să fie în exterior.
De unde să achiziționezi protecții pentru bec nu știu exact să-ți zic dar intră pe linkul ca să-ți faci idee de cum arată mai multe modele.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Ajutor!!

Mesajde agamura » 14 Mar 2013, 17:35

Daca inchide ochii si sta nemiscata apoi o ia la sanatoasa parerea mea este ca nu e relaxata. Asa facea si a mea cand era mica, pur si simplu ingheta cand o scoteam afara. E normal pentru ca in afara terariului nu se simte in "largul ei". Melissa Kaplan parca spunea (daca imi mai amintesc bine) ca fiecare metru pe care il parcurgi cu iguana pe brat sa se faca lent la fel ca orice alta tranzitie. Astfel animalul se obisnuieste din ce in ce mai mult cu spatiul camerei si nu mai "ingheata". Eu cred ca o iguana relaxata e o iguana care pare total "neinteresata" de oamenii din jurul ei sau de spatiul in care se afla. Iar ca sa ajungi in punctul asta iti trebuie rabdare:) Altii pot spune mai multe din ce au observat.

Daca nu ai citit cartea Melissei ti-o recomand. Acolo gasesti tot ce trebuie sa stii despre cresterea iguanelor in captivitate. Se gaseste pe net din cate stiu eu si e chiar gratis.

P.S. Cat despre becuri, am tot auzit in anii in care am cochetat cu pasiunea asta "Ah, nu pare interesata" , " Nu are cum sa ajunga acolo", "E imposibil". Daca vine clipa neagra exact acolo aterizeaza! Am vazut nenumarati cameleoni si soparle arse si nu in poze ci pe viu. Daca dai search pe internet vei gasi multe specii de reptile cu arsuri, unele fatale. Eu am o obsesie cu treaba asta si apoi nu zice proverbul "paza buna trece primejdia rea" ? :)
stefy
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 14 Mar 2013, 14:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Szabo Stefania

Re: Ajutor!!

Mesajde stefy » 14 Mar 2013, 20:33

Capul este de sticla are o singura banda pe mijloc facuta dintr- o plasa foarte tare. Ii voi lua protectie pentru bec cand voi gasi am cautat peate tot si cand am zis si eu ca am gasit la horbach era defect..:(

Nu am citit cartea dar pare interesanta si o voi cauta, merci pentru sfat. Ei nu ii este frica in momentul in care pun mana pe ea si sincer inchide ochii de placere daca nu ii place nu are nici o retinere in a da cu coada sau a musca, dar in unele momente chiar se vede ca se simte bine si se intinde frumos asa pe mana mea si sta.

Parerea mea este ca ea totusi a ramas cu o spaima de atunci de cand am fost cu ea la tratament pentru ca acele injectii erau foarte direroase pentru ea si sincer cred ca asociaza scosul de catre noi afara din terariu cu mersul la doctor. Pana sa o ducem la doctorul acela tampit pe cate am vrut sa- l omor nu era asa de speriata faceam zilnic progrese ba chiar a adormit pe mine cateva ore. Dupa acel tratament chinuitor a mai urmat un tratament cu baie in ceai de musetel in fiecare zi , ii puneam acea solutie tot zilnic asta pana a naparlit prima data si a scapat de cojile care i- au ramas pe ea. si a gost chinuita saraca, eu nu vroiam sa o chinui vroiam sa o vindec de acea ciuperca dar ea mititica nu stie asta. Banuiesc ca acum trebuie sa prinda incredere in noi. H
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
stefy
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 14 Mar 2013, 14:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Szabo Stefania

Re: Ajutor!!

Mesajde stefy » 15 Mar 2013, 16:39

Astept cu nerabdare si alte sfaturi... Si va multumesc pentru ajutor.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor!!

Mesajde Daniyyel » 08 Mai 2013, 15:12

In imaginea nr 2 de sus de tot....mi se pare mie sau este o piatra incalzitoare? Daca da, scoate-o din terariu!!!!

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori