Vreau cateva sfaturi.

Forum dedicat iguanelor.
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Vreau cateva sfaturi.

Mesajde andrei83pac » 08 Ian 2014, 23:27

Am si eu o problema cu iguana mea. Am achizitionat-o de aproximativ o luna de zile si am observat ca pe abdomenul ei are niste pete de culoare deschisa,mai albicioase ca si cum ar fi naparlit dar ii o naparlire mai ciudataiar la piciorul stang din fata are aceeasi problema si nu stiu ce ii, am intrebat pe cineva dar nu a stiut ce poate fi :( si de aceea vreau sa va intreb ce poate fi si ce as putea sa fac. Am mai observat la varful cozi cam 2cm din varf s-a uscat :( am inteles ca trebuie taiat acel varf dar as dori mai multe informatii despre acestea. Multumesc mult.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde Chuckie » 09 Ian 2014, 00:43

Amarata are o micoza de toata frumusetea. Incearca sa mergi cu ea la un veterinar, nu stiu daca poti face singur fata tratamentului. Pe langa tratamentul extern cu Imaverol cred ca are nevoie si de un tratament intern. Coada trebuie amputata dinainte de infectie. Asa ca mergi la veterinar. Cauta pe cineva care se pricepe la reptile.
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde andrei83pac » 09 Ian 2014, 07:31

Mersi mult de sfat si am sa merg cat de repede la un veterinar cu ea :)
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde andrei83pac » 09 Ian 2014, 07:49

As vrea sa stiu de la ce i s-a facut aceasta micoza sa stiu pe viitor sa o evit sau se face inevitabil reptilelor?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde Chuckie » 09 Ian 2014, 13:54

Nu stiu daca a facut-o la tine. Mai degraba asa ai cumparat-o. Proasta intretinere din petshop sau asa a venit de la importator...
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde andrei83pac » 20 Ian 2014, 21:21

As mai avea o problema cu comportamentul ei, a devenit mai agresiva, doar cand ma apropiu de terariu si deja da cu coada, desi o am doar de aproape doua lunii nu a fost asa agresiva si puteam sa bag mana in terariu ca nu reactiona asa cum face acuma. Am citit si m-am tot documentat despre imblanzirea iguanelor, unii ziceau ca ii bine sa o iau din terariu in fiecare zi sa se acomodeze cu mine, si asa am facut dar vad ca pe zi ce trece ii mai agresiva. Dupa ce o scot din terariu si incep sa o mangai pe cap se mai calmeaze desi la inceput se mai zbate sa fuga dar din ce am mai citit nici asa poate ca nu procedez corect deoarece ii stresata, de aceea vreau niste sfaturi. Va multumesc.
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde andrei83pac » 21 Ian 2014, 21:22

Chuckie cum ar trebui sa procedez pt imblanzirea iguanei?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde Chuckie » 22 Ian 2014, 00:32

Cu foarte multa rabdare. Fa-o la inceput sa manance din mana. E un prim pas semnificativ in imblanzirea lor. Cu varsta se mai calmeaza, toate sunt defensive cat sunt pui.
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Vreau cateva sfaturi.

Mesajde andrei83pac » 22 Ian 2014, 20:03

ok, mersi mult pt sfat :)

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori