Informatii Iguana

Forum dedicat iguanelor.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde shakw0n » 13 Iul 2010, 22:04

Am uitat sa mentionez mai sus.
un rol foarte important il are ventilatia din terariu, fara ea vei avea mai probleme pe viitor.
Intr`un acvariu NU exista ventilatie, o singura aerisire nu este de ajuns ca aerul sa circule cum trebuie in terariu de aceea este nevoie de cel putin 2 aerisiri si pozitionate in asa fel incat sa se creeze un flux de aer(sa intre printr`o parte si sa iasa prin alta)
Daca aerul nu va circula in scurt timp iti va aparea mucegaiul si primele boli de piele ale animalului.
Cea mai indicata ventilatie este cea in forma de cruce(cross ventilation) adica terariul ar trebui sa aiba aerisirile pozitionate in laterale si deasupra dar se poate ventila bine chiar si cu 2 aerisiri, una pe partea stanga si una pe cea dreapta sau in fata si sus(pe tavan) in functie de cum vei face terariul.
Daca vrei te pot ajuta, in sensul ca iti pot face o schita dupa care sa iti construiesti singur(sau la un tamplar) terariul dorit.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde Akyy1994 » 13 Iul 2010, 22:26

Daca ai putea sa imi faci,ar fi perfect.Cu tot cu masuri si sa mentionezi sa materialul.Decorarea si incalzirea o am deja planificata.Si sa imi estimezi si pretul,daca ai idee.:)
Dar cum mi-o trimiti schita?
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde shakw0n » 13 Iul 2010, 22:39

Am sa pun aici o poza cu schita.
Pretul nu ti`l pot spune exact pt ca nu am idee cat ar putea sa`ti ia un tamplar, difera
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde Akyy1994 » 14 Iul 2010, 09:20

Bine,atunci astept poza:)
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Informatii Iguana

Mesajde Crabman » 14 Iul 2010, 13:45

In legatura cu materialul iti recomand calduros palul ..... La reptilele mele numai pal am folosit si tine foarte bine caldura.
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde Akyy1994 » 14 Iul 2010, 21:09

Mersi de idee,dar oricum astept sa imi arate shakw0n schita,ca s-a oferit sa ma ajute:)
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde Akyy1994 » 14 Iul 2010, 22:17

Auziti,dar intr-un acvariu nu se pot da gauri laterale? Cumva cu diamant sau cu alte unelte?
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Informatii Iguana

Mesajde Crabman » 14 Iul 2010, 23:44

e cam 2,5 ron o gaura si iti trebuie cateva sute .....400x2,5=1000 ron :lol: cu banii astai faci un super terariu .....cumpara placi de pal ....pe care le tai acolo la bricostore sau ce ai tu in oras.....acasa le dai gauri ....si le imbini ....decupezi sus si in laterale....si faci aerisiri ....sa stii ca poti sa asculti si de ce spun eu ca tot de la alex stiu ....in legatura cu dimensiunile terariului ar fii bine sa le faci mai mari decat cele spuse de Vali caci acelea sunt minime.nu te complica sa faci ceva provizoriu pentru ca muncesti de doua ori .....si pierzi si bani ....daca nu vrei sa il faci din pal il poti face din scandura cred ....si gandestete bine ca din cate stiu eu ....iguana mananca cate 5 legume diferite pe zi deci asta inseamna bani destul de multi.sper sa reussti sa pui totul la punct si sa ai un balaur mare si rau :thumbup:
Ultima oară modificat 21 Iul 2010, 10:37 de către Crabman, modificat 1 dată în total.
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde Akyy1994 » 15 Iul 2010, 11:44

Dar palul din cate am inteles e tot un fel de lemn,nu? Sper ca nu mucegaieste.Si tot trebuie sa fie o placa din ceva transparent.:-?
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Informatii Iguana

Mesajde Crabman » 15 Iul 2010, 19:12

Cam toata mobila este facuta din pal ....mai e si cea din lemn masiv care e foarte scumpa.....palul este o combinatie dintre un clei si aschii de lemn .....cleiul lipeste aschile intre ele si se face o placa ....
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Informatii Iguana

Mesajde shakw0n » 18 Iul 2010, 11:47

Dimensiunile sunt minime pt a tine o iguana de maxim 2 ani, cu cat va creste iguana va trebui sa`i maresti si terariul asa ca mai bine mai adaugi 10-20cm pe L,l si h
Iti spun doar materialele de care ai nevoie pt terariul de mai jos (fara accesoriile din el)
-PAL ( o placa care are 3x2m Lxl)
-Geam (3 bucati) 2buc x 910x550 mm si cealalta bucata va trebui sa masori rama din imaginea de mai jos dupa care vei lua dimensiunile pt geamul care se va incadra in acea rama.
-Tabla perforata din aluminiu sau plasa metalica (pt aerisirile laterale)
-Sine din aluminiu sau lemn pt geamurile de sus care vor culisa

Pt ca PAL-ul sa nu se umfle in timp de la umiditate va trebui sa-l lacuiesti cu un lac NON-TOXIC dupa care se va aplica silicon la imbinaturile dintre placile de pal.

Daca nu intelegi ceva si ai intrebari, pune-le aici.
Sper sa te ajute cu ceva schita de mai jos.

Imagine
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
amiGoSteph
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 30 Mai 2010, 15:29

Re: Informatii Iguana

Mesajde amiGoSteph » 20 Iul 2010, 12:15

Mai bine incerci sa cumperi cateva placi de osb , pal sau ce lemn vrei tu si sa te rezumi la geam doar in fata! e doar o idee! pt o juvenila merge un terariu de sticla dar treb sa iei in considerare ca va creste repede! Adica de la varsta de 6 luni la 1 an poate ajunge destul de mare daca are spatiu si conditii! Iguana unui prieten care acum e la mine http://www.youtube.com/watch?v=1vAS65OEyg0
http://www.youtube.com/watch?v=GTp7lYgL ... re=channel

later edit: uite shakw0n a scris foarte corect! ai si schita si tot! acum stii cam cum ar trebui sa arate un terariu de iguana!

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori