Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Forum dedicat iguanelor.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde Str8signs » 24 Mai 2011, 20:01

Buna!!! :bliss: am un Green Iguana frumusel de vro 35cm(cu tot cu coada);"puiutz"..nu stiu varsta exacta...miar placea daca mar lamuri cineva,daca are un iguana..sami deie o varsta si o marime exacta sa am un punct de reper.Anyways,treaba e ca am "Ansamblat" un terariu repede pentru ea,ca nu o mai las in copacul din camera ca nu am unde plasa becul.
Marime Terariu:51cm lungime;31cm latime;30 inaltime.Si am Becul UVB "Repti Glo 5.0 26w Compact;mi lau recomandat cei de la Zoomania pt reptila ca cica baga si caldura si UV pt vitamina D si calciu pt oase,apetit samd.nu stiu cat o fi de calda,dar am un termometru "Vizavi" de pietricica lui si imi arata 27*C constant;becul in sine se afla in interiorul terariului;pe cutie scrie raza actiune 30cm...as vrea sa stiu daca e ok daca il tin plasat inauntru...la vro 18-20cm de baza terariului..e plasat intrun colt deasupra pietrei.becul am schimbato azi(5/24/2011).Oare numi orbeste reptila??ca eu nu ma pot holba la bec cami face o lumina in camera can filme.NU am alt bec pentru incalzit sau ceva;inainte de UVB am folosit un bec normal de casa 80w caremi facea caldura destul de bunicica;incalzea piatra destul de ok,care dupa STINGERE mai tinea vro 2-3ore de caldurica.Orarul meu la reptila e 13-14 ore de UVB si restul SOMN si mie si lui...ca dupa ora 10:00 seara pica lat soparla de somn;imi baga apropo sa sting televizorul ca il deranjeaza...
Nu am deloc experienta in aceasta treaba,si as vrea sa invat cam tot ce se poate despre iguanele verzi.nu stiu cat de corect am procedat pana acuma,dar momentan nu mai am bani sa bag in alte chestii scumpe,doar improvizatii ce pot face la lucru sau acasa.
Astept ceva sfaturi...
Oare sa scot UVB ul si sal pun la distanta mai mare??as putea sa prefabric o Carcasa deasupra din Policarbonat vopsit de culoare inchisa,sa numi lumineze casa;si sa montez si un BEC normal pt incalzit??as putea tine aia de 80w in linie cu uvb?13/14ore zi?sau sa cumpar pe viitor un Moonlight Glo?:| THANX!!
btw...aia de la Zoomania;petshop whatever..lasa de dorit..inainte sa iau soparla il tineau in rumegus langa un beculetz normal....la mine parca o mai inflorit(inverzit) ceva ceva..

PS:pe viitor daca a creste "Putzin" mare mare;o sal las pe copacul din camera(am un copacel Trandafir Japonez care are vreo 2 metri inaltime si cam tot asa de lat plin de crengi,frunze si flori;si pe baza copacului ii las bolul cu apa,mancare si montez undeva UVB sa bata acolo cumva;o sa invat soparla sa se duca la bec daca i se face frig.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde BogdanFarm » 24 Mai 2011, 21:07

Salut si bine ai venit pe forum!

In general animalele din petshopuri sunt prost intretinute, mai bine era daca luai de la un "forumist". Oricum, e bun facut....

In caz ca nu stiai, iguanele ajung la 150 cm si mai mult si au nevoie de foarte mult spatiu, pentru o iguana matura ai nevoie de o camera intreaga [glumesc(cred)].

Daca vorbesti de piatra care incalzeste, scoate'o din terariu, iti va arde animalul.

Daca iguana ta are 35 cm, are nevoie de un terariu aproape dublu in inaltime si latime/lungime.

Eu personal nu am iguana, dar m'am documentat mult pana am bagat la cap ca nu imi trebuie asa ceva :whip:

Citeste cu mare atentie tot ce gasesti despre iguana, este un animal foarte pretentios si necesita multa ingrijire.

Iti urez multa bafta si multa rabdare cu ingrijirea ei!
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde Str8signs » 25 Mai 2011, 21:03

Nah,nu folosesc piatra de incalzit,am doar o piatra ce am cautato pe afara...
azi miam luat iguana in brate si era cam racorita:-S ... nush daca avea 25 grade toata reptila....de mancat mananca din ce in ce mai bn,baga mere,salata morcov... maine o sa incerc sa prefabric un "acoperis de policarbonat deasupra teraiului de care sa pot atarna becul pt caldura si becul UVB :) si il vopsesc sa nu ma deranjeze.sper sa nu ia o raceala pana atunci.....:S:S:S:S....
azi am vazt temperatura de 30*C in coltul terariului unde am bagat un bec halogen pt incalzeala"...:D o sa bag cv poze cu reptilutza pe o planta din camera.
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde Str8signs » 25 Mai 2011, 21:08

Imagine
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde Chuckie » 26 Mai 2011, 01:19

Sa-ti traiasca, e draguta foc.
Ai grija ca planta aia e toxica chiar si pentru om si animale mai mari, caini, pisici... Si ar putea avea probleme si iguana, daca e ce cred eu, o Diefenbachia.

Ai aici caresheet:
http://www.teraristica.ro/index.php?/so ... verde.html

Si aici hranirea:
http://www.teraristica.ro/index.php?/so ... riene.html
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde Str8signs » 28 Mai 2011, 19:08

Mersi Mersi!!!e frumusica da, are si temperament :))....biciuieste non stop...are 55cm lungime cap-coada..lam masurat nu demult.in weekend sper sai termin noua cusca.care va fi de 130cm latime,130cm inaltime,50cm latime(mai mult de atat nu prea imi permit ca nu am camera destul de mare).crengi,apa,pietre,bec UVB,bec halogen (soare)hot spotul becului are vreo 10cm raza diametru si peste 40*C(cel putin dupa termometru) restul terariului are un average 25*C ziua,si 22*C noaptea...akm k e vara...probabil iarna va scadea dramatic pana la 10-15*C :)),dar o sa optez la incalzire mai buna.

Intrebare de newb...e normal ca ea sa naparleasca saptamanal??????de cand am becul uvb mi se pare ca naparleste de vreo 3-4ori mai mult decat cu becul de caldura si 1-2ore de soare pe zi... mie frica sa nul "ard" cu becu asta...



Chukie am citit pe siteul ala cu Hranirea lor...salata verde cum de e nepermisa??e primul site pe langa sutele care afiseaza salata verde ca nepermisa..lol...cei de la petshop miau spus ca ei lau hranit doar cu salata.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde Chuckie » 28 Mai 2011, 22:14

Lol, primul site de ce fel? Romanesc cumva?! :lol:
Salata nu le ajuta cu nimic, ca si castravetele nu contine nimic hranitor.
Daca tii neaparat sa o folosesti foloseste-o in cantitate mica in amestecul de verdeturi oferit.
Exista si o versiune cum ca ar da dependenta, le place mult gustul salatei si ajung sa refuze hrana intr-adevar nutritiva.
Daca ajungi sa crezi vanzatorii din petshop o sa-ti omori repede animalele...
Site-ul ala e http://www.teraristica.ro si e site-ul nostru, acelasi pe care intri si pentru forum... forumul e doar o anexa a site-ului. :lol:

40°C sub spot e mult pentru o iguana. Ai si caresheet in linkurile pe care ti le-am dat.
Nu naparlesc chiar saptamanal, dar pot naparli la 3-4 saptamani cat sunt pui.
Poate te induce in eroare faptul ca soparlele (cu exceptia speciilor de gecko) naparlesc pe bucati, nu toata pielea odata. Naparlesc saptamana asta pe cap, saptamana viitoare pe spate samd.
Daca naparlesc des intr-adevar, inseamna ca ori au ceva boli de piele ori disfunctii ale sistemului endocrin si asta e nasol...
Str8signs
Pui
Pui
Mesaje: 38
Membru din: 24 Mai 2011, 19:42
Nume: Norby

Re: Construiesc Terariu si Experienta pentru Iguanele Verzi

Mesajde Str8signs » 29 Mai 2011, 10:40

Nu stiu,poate,sub spot stiu ca are vro 35+,dar soparla sta aproape toata ziua acolo..si cateodata se duce in coltul unde nu am lumina deloc,sta vreo ora doua si se duce inapoi la spot,de mancat am renuntat la salata aproape complet:P cat ii vara ii dau papadie engros,iarna om vedea ce facem...si da,cred ca ii dependent:)) nu mananca nimic altceva decat verde,nu mananca morcovii,merele,etc,doar daca nui dau eu cu mana cand incearca sa ma mushte:)).
Poate ai dreptate cu naparlirea,ca,am vazut ca acum vro 2 zile naparlea pe spate,stanga,acum spate dreapta si picioarele pe spate:|.
nu stiu cat o fii de bolnavior.
E activ,musca,biciuieste,e curios,vrea sa vada tot,non stop cauta metode sa iasa din terariu,imi ia 5 min sal prind....
ce numi place la el,e ca naparleste ciudat,poate nu sunt eu obisnuit,si e foarte foarte subtirellllll,are o culoare vie,dar are riduri,i se vad coastele:))....o fi puii asa subtirei ???
si de cand il am,am sesizat ca spinii aia de pe spinare io crescut de vreo 2 ori mai mult....
O sa incerc sal hranesc mai des cu alte fructe si legume de alta culoare:| sa se ob de varietate.ca iarna nush ce o sa fac,ca papadia nu se vinde la kilogram.

Înapoi la “Familia Iguanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori