ajutor cameleon calyptratus

Despre speciile de cameleoni.
mih05ai
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2012, 18:20
Nume: Epure Mihai
Localitate: Bucuresti

ajutor cameleon calyptratus

Mesajde mih05ai » 13 Ian 2012, 21:19

Buna seara,

Tocmai am achizitionat impreuna cu 2 colegi de camin un cameleon calyptratus de la un pusti de 16 ani :D, are 2 luni si 7-8 cm corp.

Momentan are un terariu de 45x45x45 interior, care urmeaza cat de curand sa fie inlocuit. In terariu nu am inca termometru, higrometru si bec uv. Sursa de lumina si caldura este un bec de 25w.

Am nevoie de cateva sfaturi pentru a-i oferi o viata cat mai buna.

1. Ce fel de bec uv are nevoie? Am cautat la magazinele de specialitate pe internet si am vazut ca sunt foarte multe variante.
2. Cum se regleaza umiditatea in terariu? Momentan folosesc un pulverizator de apa de 2-3 ori pe zi.
3. Cred ca terariul are probleme cu ventilatia. Sunt niste perforatii de 5mm diametru la partea superioara si cateva pe laterala din spate. Am simtit un
aer statut si momentan am pozitionat 2 ventilatoare slabe pe capac.
4. O mare parte din zi animalutul sta ascuns in spatele unor plante. Este normal? Devine activ seara 1 ora aprox.
5. Mi se pare slab. I se vad coastele. Este normal? Mananca 4-5 viermi pe zi. Am incercat si cu niste gandaci dar cred ca erau prea mari. Nu l-au tentat.
6. Incerc sa achizitionez termometru, higrometru si bec uv. Daca are cineva de vanzare sunt interesat.

Am atasat cateva imagini sa va puteti face o idee mai buna.

Multumesc,
Mihai, Razvan, Vlad
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 22:06

In primul rand ca terariul ala e o mare porcarie. Si cred ca stiu cine ti l-a vandut, unul Paketel (Niculae Laurentiu) care era pe aici pe forum dar l-am banat. Nu se fac asa aerisirile, terariul ala e foarte prost ventilat. Omul ala vrea numai sa faca bani pe carca fraierilor... si tu probabil te-ai pacalit. El face terarii din mobila aruncata de vecini, da niste gauri si cica alea is aerisiri dar uite ca reuseste sa pacaleasca necunoscatorii... :lol:
Chiar sunt curios cine ar fi acel "pusti de 16 ani"...
Iti trebuie un bec sau neon UVB 5.0 dar si mai bine UVB 10.0 si e obligatoriu, nu optional. Iti trebuie calciu si vitamine ca altfel il omori repede. Cu umiditatea cel mai bine asa se faec, manual, pulverizand. Pentru cameleoni e de preferat un terariu din sticla, astea din resturi de lemn (pal, osb) se duc dracu repede. Mai poti pune o cascada artificiala care va creste umiditatea din terariu. C. calyptratus nu are nevoie de umiditate foarte mare, 60 % e suficient, dar ca sa stii cat ai in terariu ai nevoie si de termometru si higrometru.
mih05ai
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2012, 18:20
Nume: Epure Mihai
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde mih05ai » 13 Ian 2012, 22:19

Multumesc pt. raspuns.

Legat de terariu...l-am achizitionat ca sa avem in ce sa tinem cameleonul pana facem un teratriu corespunzator.(daca ai niste exemple pertinente sau detalii legate de constructie ne-ar ajuta, mai ales in privinta aerisirilor).
Noi ne gandim ca dimensiune 60x50x100 Lxlxh. Nu ne-am hotarat inca in privinta materialului. Cred ca vom opta pt. un vitrariu totusi.

ps: pe pusti il cheama ionut

O seara buna.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde trainic » 13 Ian 2012, 22:41

Chuckie scrie:In primul rand ca terariul ala e o mare porcarie. Si cred ca stiu cine ti l-a vandut, unul Paketel (Niculae Laurentiu) care era pe aici pe forum dar l-am banat. Nu se fac asa aerisirile, terariul ala e foarte prost ventilat. Omul ala vrea numai sa faca bani pe carca fraierilor... si tu probabil te-ai pacalit. El face terarii din mobila aruncata de vecini, da niste gauri si cica alea is aerisiridar uite ca reuseste sa pacaleasca necunoscatorii... :lol:
Chiar sunt curios cine ar fi acel "pusti de 16 ani"...
Iti trebuie un bec sau neon UVB 5.0 dar si mai bine UVB 10.0 si e obligatoriu, nu optional. Iti trebuie calciu si vitamine ca altfel il omori repede. Cu umiditatea cel mai bine asa se faec, manual, pulverizand. Pentru cameleoni e de preferat un terariu din sticla, astea din resturi de lemn (pal, osb) se duc dracu repede. Mai poti pune o cascada artificiala care va creste umiditatea din terariu. C. calyptratus nu are nevoie de umiditate foarte mare, 60 % e suficient, dar ca sa stii cat ai in terariu ai nevoie si de termometru si higrometru.

Vali are dreptate, nu asa se fac aerisirile si terariul mi se pare si mie cunoscut... asa este, e cel de la Paketel....
Ia in considerare sfaturile date de Vali pentru ca are dreptate... Ai neaparat nevoie de termometru si hidrometru si neon UVB. Bafta. :beer:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 22:44

Aaaaa, ma scuzati ca am fost impertinent in ce am scris pana acum. Atunci explicati-ne dumneavoastra, maestre, ce dracu' e ala "vitrariu" ?!

Cu plecaciuni imi permit sa va ofer spre citire acest care sheet pentru a nu va mai deranja cu postarile:

http://www.teraristica.ro/index.php?/so ... eleon.html

O seara buna si dumneavoastra.
mih05ai
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2012, 18:20
Nume: Epure Mihai
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde mih05ai » 13 Ian 2012, 22:47

vivariu :)
am inteles ca diferenta ar fi ca in vivariu se folosesc plante reale.
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde trainic » 13 Ian 2012, 22:54

mih05ai scrie:vivariu :)
am inteles ca diferenta ar fi ca in vivariu se folosesc plante reale.

Da, vivariu nu vitrariu. Diferenta intre TERARIU si VIVARIU este ca pentru decorarea vivariului folosesti numai plante naturale, in timp ce pentru terariu folosesti plante artificiale. Pentru cameleon este indicat sa realizezi pe cat posibil un vivariu. Pentru el cred ca e suficient unul de 100cm inaltime 50 cm latime 50 cm lungime. Eu zic ca este suficient.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde Chuckie » 13 Ian 2012, 23:12

Sa o luam de la capat, cu speranta ca nu ma mai faci inca o data impertinent cand incerc sa te ajut.
In primul rand ca vivariu = terariu, spune-i cum vrei. La "Vivariu" in Cluj-Napoca te duci ca sa vezi terarii/vivarii cu reptile. Terariu, vivariu, tot un drac. Dupa logica ta terariul nu contine decat pamant si decor mort. Pai si reptila ce e? Fo' piatra? Nu e vie? atunci serele ce sunt ca au plante vii, vivarii? Da au si pamant, pai atunci ce sunt? Terarii? Sunt pur si simplu denumiri folosite pentru acelasi lucru. Poate una mai folosita in franceza, alta mai folosita in engleza.

Ai aici o discutie mai veche:
http://teraristica.ro/forum/viewtopic.p ... ariu#p8358

Si acum nedumeririle tale:
1. Ti-am raspuns in prima postare
2. Ti-am raspuns in prima postare
3. Ti-am raspuns oarecum in prima postare. Continuare: poti cumpara de prin Bricostore sau Hornbach niste aerisiri de plastic folosite in constructii, de obicei de prin zona instalatiilor sanitare. Tai pe o parte jos si pe o parte sus in peretii laterali ai terariului si incastrezi acele aerisiri. Pot fi rotunde sau dreptunghiulare. Sunt unele rotunde pe la 10 cm diametru din plastic maro, sunt arhisuficiente). Ventilatoarele ai doua mari roluri, primul sa streseze animalul, al doilea sa imbolnaveasca animalul. Curentul de aer va duce rapid la o raceala, ochi umflati etc. Implicit moartea.
Umiditatea se regleaza pulverizand, cascada artificiala sau obturand partial aerisirile in caz ca nu se pastreaza. Substratul daca e din cocos se tine umed, chiar ud ca sa ai umiditate.
4.Sta ascuns pentru ca e stresat, el ar trebui sa fie activ ziua si sa doarma seara, nu invers. Probabil seara e mai intuneric si se simte mai in siguranta.
5. Ti se pare slab, de obicei li se vad coastele, e normal, numai daca nu cumva se vad exagerat. O fotografie ne-ar ajuta.
6. Gasesti pe net la petshopuri virtuale sau in general prin petshopuri fizice. Preferabil Exo-Terra. Eu aduc unele electronice la 25 lei care sunt 2 in 1 dar abia peste vreo luna cred.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde olarasu.marian » 16 Ian 2012, 05:44

Eu nu cred ca ai ce sa-i faci la panarama aia de cutie(asa zis terariu). Mai bine bagi mana in buzunar si cumperi o cutie de reptile din plastic(cea mai inalta pe care o gasesti), ii pui ceva crengi pe care sa stea(inteleg ca animalul nu e prea mare), pulverizezi zilnic, indopi gandacii sau greierii cu bunatati inainte de a hrani cameleonul si ai grija sa-l tii intr-un loc cat mai linistit din casa pentru a reduce stresul in primele 2 saptamani. Ca si metoda de iluminare e obligatoriu sa ai un bec, preferabil neon, cu UV.

Pe viitor, iti sugerez un terariu exo terra de 45x45x60(Lxlxh). Pretul e rezonabil, sticla e de calitate, constructia la fel, iar aerisire ai din plin. Iti sugerez ceva gata facut pentru ca nu cred ca ai experienta necesara ca sa te apuci tu de realizarea unui vivariu acum. In plus, pentru ca solutia home-made sa fie de succes, vei avea nevoie de doua lucruri: 1. timp(informare) si 2. timp(constructia vivariului/terariului). In tot acest timp cameleonul ala va suferi in cutia aia care e mai mult decat nepotrivita.

Stau si ma intreb daca atunci cand ai cumparat-o l-ai intrebat pe vanzator daca e ok pentru un astfel de animal, sau daca el te-a intrebat pentru ce iti trebuie...
Nu stiu cat ai dat pe cutia aia, dar te asigur ca puteai cumpara o cutie din plastic de la ferplast sau exo terra cu o suma rezonabila care era mai mult decat suficienta drept solutie temporara.
mih05ai
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2012, 18:20
Nume: Epure Mihai
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde mih05ai » 16 Ian 2012, 19:00

Buna seara,

Ma intereseaza sa achizitionez niste hrana. Daca are cineva greieri, lacuste sau orice alta insecta pt cameleon.

Multumesc
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde Chuckie » 16 Ian 2012, 20:19

Completeaza-ti te rog locatia la profil. In functie de asta o sa te ajutam sa ajungi la cineva care vinde hrana in orasul tau.
mih05ai
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2012, 18:20
Nume: Epure Mihai
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde mih05ai » 16 Ian 2012, 20:23

Sunt din Bucuresti. Am completat si in profil.
mih05ai
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2012, 18:20
Nume: Epure Mihai
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde mih05ai » 09 Feb 2012, 03:35

M-am apucat de noul terariu. Am reusit sa montez aerisirile si sa incheg cutia. Urmeaza geamurile si decorul. Daca aveti sugestii sau reclamatii le primesc fericit.
Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde olarasu.marian » 09 Feb 2012, 14:31

Eu personal nu as folosi pal in constructia terariilor decat pentru specii desertice.
Nu ai suficienta aerisire acolo. Ti-as sugera sa mai bagi o aerisire sus, pe capac, pe toata lungimea terariului. Latimea aerisirii o faci cat iti permite spatiul.
Inainte de a monta decorul sa nu uiti sa hidroizolezi palul cu atentie.
Ce dimensiuni are cutia?
mih05ai
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2012, 18:20
Nume: Epure Mihai
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor cameleon calyptratus

Mesajde mih05ai » 09 Feb 2012, 15:30

Lxlxh 80x36x92
Este cam putin adanc dar cred ca latimea generoasa suplineste nevoia de spatiu. Daca nu credeti ca este suficient mai pot face o prelungire de 6-10 cm.
Pt hidroizolatie ma gandeam sa folosesc silicon inainte de a monta decorul si apoi un strat si pe decor.
Legat de aerisiri. Capacul l-as putea perfora de 5 in 5 mm am o freza la indemana, burghiu de 3 mm (cam mic) dar daca sunt multe cred ca se simte.
Multumesc

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori