AJUTOR CAMELEON ORB

Despre speciile de cameleoni.
sp1nu
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2012, 08:34
Localitate: constanta
Nume: luci

AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde sp1nu » 17 Dec 2012, 08:44

Salutare,am achizitionat luna trecuta un cameleon din maroc...toate bune si frumoase.Am cumparat un terariu cu tot ce trebuie bec ,plate,cascada.Toate la indrumarea unui crescator de reptile.Acum 4 zile am onservat ca are un ochi inchis..prima oara am crezut ca e doar o mica problema.Dar aseara am observat ca si celalalt ochi este inchis.Nu stiu ce sa fac...oare a fost vina mea:((....Ajutor ....va multumesc
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde andrei0001 » 17 Dec 2012, 10:01

o poza face cat 1000 de cuvinte !
sp1nu
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2012, 08:34
Localitate: constanta
Nume: luci

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde sp1nu » 17 Dec 2012, 10:30

Am atasat poze cu el...si cu teraniu....nu stiu ce sa zic..sunt foarte suparat...multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde Chuckie » 17 Dec 2012, 10:39

Pai, ar putea fi lipsa de vitamina A, ar putea fi din cauza nivelului prea mare de UV, cameleonul sta prea aproape de becul UV si atunci a facut o conjunctivita sau ar putea fi o raceala. Poti incerca cu picaturi de ochi, cu unguent oftalmic cu kanamicina si eventual ai grija la temperatura din terariu, nu il mai scoate decat cand ii dai cu unguent etc. Ai putea sa ii dai si o picatura de vitamina A pe gura. Ajuta oricum chiar daca nu asta e motivul imbolnavirii. Bafta.
sp1nu
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2012, 08:34
Localitate: constanta
Nume: luci

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde sp1nu » 17 Dec 2012, 10:42

multumesc mult....chiar acum ma duc sa ii cumpar ce ai zis...tin sa precizez ca eu i-am dat si niste vitamine...dar nu stiu cat de bune au fost.....sa ii pun becul mai sus..?deasupra la teraniu?merci
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde Chuckie » 17 Dec 2012, 10:44

Becul e bine sa fie pe la 20 cm de cameleon, chiar mai mult. Nu exagera, depinde si ce bec este. Cele UVB 5.0 sunt eficiente la maxim 30 cm de animal, cele mai mari - 8.0 si 10.0 la maxim 50 cm de animal. Totusi daca animalul ajunge foarte aproape de ele poate face "arsuri solare" si conjunctivite.
sp1nu
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2012, 08:34
Localitate: constanta
Nume: luci

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde sp1nu » 17 Dec 2012, 10:49

uite am facut o poza cu ce bec am luat.....eu acum am scos becul afara din teraniu...sta pe plasa ....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde Chuckie » 17 Dec 2012, 11:00

Dar asta e doar bec pentru lumina si incalzire, nu e si bec UV si ala UV e vital pentru cameleoni. Iti trebuie si un neon sau bec tip economic cu UV, special pentru reptile, la ce cameleon ai tu... cred ca 8.0 sau 10.0. Apropo, specia asta e pe CITES A (specii pe cale de disparitie) daca nu cumva l-au scos intre timp. E un cameleon protejat prin lege, daca nu ma insel e un Chamaeleo chamaeleon si sper sa ai si acte de achizitie la el, altfel e cam urat ilegala treaba. Ai grija.
sp1nu
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2012, 08:34
Localitate: constanta
Nume: luci

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde sp1nu » 17 Dec 2012, 11:03

asta nu stiu daca e pe cale de disparitie...nu prea cred..dar nu prea mai conteaza acum..o sa ma duc sa ii cumpar acum si un neon uvb....si becul asta il mai pastrez..?sau las doar neonul UVB?merci
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde Chuckie » 17 Dec 2012, 11:04

Iti trebuie ambele, becul pentru incalzire si becul UV. Ambele se monteaza pe o latura a terariului care va fi zona "calda".
arnau666
Gecko
Gecko
Mesaje: 88
Membru din: 27 Mar 2012, 11:58
Localitate: Constanta
Nume: Lex

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde arnau666 » 17 Dec 2012, 20:16

becul este mult prea puternic pe varsta cameleonului si pt terariul pe care il folosesti si pt inaltimea unde e amplasat- acuma depinde si ce temperatura ai in apartament dar nu cred ca ai sub 23 C .
pt varsta cameleonlui si terariu iti recomand un bec care nu sa fie spot si sa fie ce 60w.
cel mai probabil il deranjeaza luminea prea puternica a becului sau daca e mai grav poate sa aiba arsuri la cornee.

si inca ceva scoate cascada din terariu nu e buna de nimic nu va bea din cascada si pe langa asta va fi un focar de microbi care ii vor dauna pe parcurs si pot duce la infectii respiratorii ,
poti sa ii mai bagi si o liana ceva si niste crengi orizonate pe acolo sa ii fie mai ushor sa stea la caldura becului.

iar pt becu Uvb iti recomand zoomed reptisun 5.0 uvb care e mai scump dar dureaza mai mult (12 luni ) sau alternativa mai folosita exo terra reptiglo 10.0 de 13w pe care va trebui sa il schimbi la 6 luni pt ca nu va mai emite uvb .
Ca suplimente iti recomand zoomed reptivite cu d3 sa pudrezi pe hrana de 2-4 ori pe luna , reptolife plus multivitamine pudrat pe hrana de 2-4 ori pe luna si calciu simplu jbl sau orice alta firma ex: exo terra zilnic pudrat .
Ah si inca ceva incearca sa eviti sa ii dai prea multi viermi de genul superiworsmi si mealwormsi ii vor dauna daca va manca perioade indelungate .
daca mai ai nevoie de sfaturi poti sa ma contactezi pe arny_the_one@yahoo.com -am vazut ca esti din constanta si poate te mai ajut cu ce mai ai nevoie . succes si asteptam ameliorari
sp1nu
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2012, 08:34
Localitate: constanta
Nume: luci

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde sp1nu » 18 Dec 2012, 15:28

am venit cu vesti noi...l-am dat cu crema la ochii...i-am dat si cate o picatura de vitamina A....astazi am vazut ca a deschis cateva secunde ochii dupa ce i-am dat sa manance...dat tot nu vedea...dupa cum mergea mi-am dat seama ca nu vede.Acum nu stiu ce sa zic..sper sa nu ramana orb ...va multumesc la toti pt ajutor..si sper din toata inima sa se insanatoseasca ...
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 19 Dec 2012, 18:26

Ai putea să ne spui dimensiunile terariului? Şi eu sunt de părere că ar trebui să foloseşti un UVB 5.0 la terariul care îl ai acum iar acel bec pe care îl ai tu în terariu îmi pare mult prea mare. De asemenea pune mai multe crengi şi liane pentru că mi se pare că stai slab de tot la capitolul ăsta, spaţiul util cameleonului este foarte mic. Caută un neon cu UVB pe care să îl pui pe lungimea terariului, părerea mea că sunt mai practice decât becurile cu UVB.
Ai neapărat nevoie de un termometru şi higrometru (se găsesc şi 2 în 1) cu care să verifici parametrii (temperatură zonă caldă, temperatură zonă rece, umiditate), uneori găseşti foarte uşor răspunsuri în acest fel.
Becul a stat înainte în terariu şi este bine că acum l-ai scos, pentru că este amplasat la o depărtare mai mare de reptilă. Cred că ăsta a fost motivul sau unul din motivele pentru care cameleonul s-a îmbolnăvit.
În rest îţi urez baftă cu tratamentul şi să ne ţii în continuare la curent cu noutăţile!
Dacă vrei să discutăm mai multe poţi să îmi dai add pe mess, ID-ul îl ai în semnătură.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde Simo_Pas » 27 Dec 2012, 13:30

Sp1nu,ce`ti mai face cameleonul?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR CAMELEON ORB

Mesajde vic » 27 Dec 2012, 18:40

Orice animal cumparat din bazarele maghrebiene este un animal chinuit destul de mult inainte de achizitie. Nu-i vad pe baietii de acolo hranind animalele... Desi nu stiu daca e ilegal in Maroc, asta nu inseamna ca e si normal sau moral sa iei asa ceva. Nu stiu despre cameleoni, dar despre Testudo am ceva idee... Oricum, ideea de "captive bred" e mai departe de ei decat Star Trek-ul... sunt niste braconieri ignoranti si fara creieri.

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori