cameleon cu creasta

Despre speciile de cameleoni.
unknown91
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mai 2014, 15:27
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu

cameleon cu creasta

Mesajde unknown91 » 25 Mai 2014, 15:53

imi cer scuze daca am postat gresit, stiu ca sunt multe topicuri in legatura cu subiectul, insa am vrut sa pun intrebarile la obiect, strict pe caracteristicile viitorului meu cameleon.
am facut saptamana trecuta comanda pt un cameleon cu creasta , si trebuie sa vina zilele astea, asa ca am inceput sa ma aprovizionez
- este mascul
- mi-a spus ca are intre 5-7 cm
- nu mai retin exact varsta, dar are cateva luni
evident ca sunt nou in acest domeniu, si d-aia am o mie de intrebari, dar o sa ma rezum la cateva, cele mai importante :

1. terariul ! am citit ca terariul trebuie sa fie minim x8 dimensiunile cameleonului.
- tinand cont ca are pana in 7 cm, este ok un terariu (provizoriu) de 40x30x23 ?
- cat de repede cresc ? cam cand ar trebui sa trec la un terariu mai mare ?

2. mancarea
- insectele pot sa le cumpar din petshopuri banuiesc, dar trebuie tinute o perioada si hranite separat am inteles.
- trebuie dezinfectate cumva, sau doar hranite cateva zile si apoi puse in terariu ?

3. apa
- pulverizarea pot s-o fac din orice recipient sau trebuie unul special ?
- trebuie dezinfectat inainte ?
- cam cum sa fie apa ? calduta/rece ?

4. decorul
- in primu rand, am cumparat un Ficus Benjamin, care este mai mare decat terariul (trebuie sa-l schimb cat mai repede, dar sunt ft scumpe), am inteles ca si planta trebuie dezinfectata, pt ca el mananca din ea. cum se procedeaza ?
- trebuie sa-i pun un adapost pt noapte ? pot sa-i pun o cutiuta ceva ? (mi se pare exagerat sa ceri 30-40RON pt o bucata de plastic sub care sa doarma)
- fantanile sunt speciale sau pot sa-i pun o fantanica cu motoras oarecare ? (am una dintr-acea de decor, dar nu stiu daca e indicat)

5. lumina
- cei de la petshop mi-au spus ca este ok un bec UVB, dar am citit pe forum ca trebuie si pentru temperatura, ceea ce necesita un bec diferit, pt temp
- becul este "Reptile UVB 100", de la EXO.TERRA, de 25W (REPTI GLO 5.0 COMPACT) Tropical UVB - (imi cer scuze daca nu am voie sa fac reclama, imi asum warningul)
- cu becul asta ce ciclu trebuie sa urmez ? (12 on, 12 off ?) si cam dupa ce perioada trebuie sa-l inlocuiesc ?

6. stratul inferior
- cei de la petshop aveau la vanzare un fel de rumegus care se pune pe jos, dar am citit la multi ca se ineaca cu el, fiind foarte curiosi, il baga in gura, asa ca am preferat sa iau un fel de pamant, Plantation Soil, tot de la EXO.TERRA, care se pune in apa ... e din fibre de cocos
- e bun asta ? tre'sa mai adaug ceva ?

imi cer scuze pentru atatea intrebari, dar chiar nu vreau sa-mi bat joc de un animalut, chiar vreau sa stiu tot ce e nevoie inainte sa-l primesc.
si apreciez orice raspuns, chiar daca nu are legatura cu intrebarile, orice sfat aveti e bine primit !
multumesc anticipat pt raspunsuri, iar daca trebuie mutat topicul, rog un admin sa faca asta, fara sa-l stearga (mi-a luat mult sa scriu) :D :whip:
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: cameleon cu creasta

Mesajde agamura » 25 Mai 2014, 18:04

1. Iti trebuie terariu arboricol, adica inalt, spatiul pe verticala e mult mai important decat cel pe orizontala. Parerea mea este ca acel terariu este mic sau va fi mic foarte curand / cresc foarte repede:)

2. Insectele le poti cumpara din magazine, de la oamenii de pe forum sau de la targuri. Hranite bine si hidratate apoi oferite cameleonului: conteaza foarte mult sa ai varietate in insectele oferite si sa nu-i dar mealworms decat ocazional, preferabil deloc:D

3. Din orice recipent daca este curat si nu a continut inainte substante chimice. Apa fara clor si la temperatura camerei, de preferabil la temperatura aerului din interior terariului.

4. Planta trebuie spalata bine. Dupa ce o speli bine, o mai speli inca o data:D Cameleonii nu folosesc ascunzatori, cei care o fac sunt stresati la maximum sau este ceva in neregula cu ei. Plantele vii sau de plastic ofera adapost nu ai nevoie de cutiute:) Din punctul meu de vedere fantanile sunt inutile. Nu intru in detalii. Pentru hidratarea cameleonului poti folosi un sistem simplu: recipient de plastic cu o mica gaura prin care picura apa in terariu, preferabil pe frunzele unei plante.

5. Iti trebuie atat bec UVB (5.0 preferabil 10.0) cat si o sursa de caldura. Citeste si asta: http://www.teraristica.ro/index.php?/so ... eleon.html Inainte de toate monitorizeaza temperatura si umiditatea in diferite zone ale terariului! 10-12 ore este ok.

6. Nu trebuie sa mai adaugi nimic. Se pot tine si fara substrat, doar cu servetele.

In mod sigur vei primi si alte raspunsuri de la alti membrii ai forumului, succes ! :beer:
unknown91
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mai 2014, 15:27
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu

Re: cameleon cu creasta

Mesajde unknown91 » 25 Mai 2014, 18:06

mersi mult pentru raspuns
unknown91
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mai 2014, 15:27
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu

Re: cameleon cu creasta

Mesajde unknown91 » 25 Mai 2014, 19:23

scuze pt double post, nu mai merge sa dau edit
3 intrebari noi :))
1. as putea sa fac eu terariul manual ? pt ca cele din petshopuri nu au dimensiunile chiar perfecte ... nu prea -mi incap unde as vrea sa-l tin eu.
- unde as putea sa gasesc bucati de geam taiate manual ? (daca sticla este cel mai bun material pt terariu... am vazut lumea ca face si din lemn)
- cu ce se lipesc cel mai bine bucatile de sticla ?
2. planta (ficusul) as putea s-o mut in altceva sau o las in ghiveciul original ? mi se pare cam mare, nu stiu cum ar putea sa se catare pe ghiveci, ca nu are ... crengi :))
3. in camera la mine este destul de cald pt ca sta calculatorul deschis mai mereu ... am pus termometru in terariu (partea de sus, neacoperit) acum 2 zile si am vazut ca nu prea scade temperatura sub 25 grade, mai ales acum, vara...
- mai e nevoie sa iau sursa de incalzire ?
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: cameleon cu creasta

Mesajde agamura » 25 Mai 2014, 20:22

1. Da, mergi la geamgiu si iti taie sticla dupa dimensiunile pe care le doresti. Se fac si din lemn dar iti trebuie izolatie pentru ca vei avea umiditate relativ mare in interior. Sticla se lipeste cu silicon pentru acvarii. Sunt si oameni pe forum care iti pot face terarii din sticla, cu ventilatie si toate cele.

2. Poti sa o lasi dar dupa ce ai schimbat substratul, sau acoperit cu pietre incat cameleonul sa nu intre in contact cu el. Oricum e bine sa arunci tot substratul original si sa speli foarte bine radacinile. Daca nu poate sa se catere pe ghiveci nu poti decat sa-i pui niste crengi in plus ficusului :)

3. Faptul ca nu scade sub 25 C nu imi spune nimic, important e sa verifici care este temperatura maxima. 25 C sunt ok pentru partea rece. Da, este nevoie de o sursa localizata de caldura incat sa creezi zone diferite de temperatura. Din pacate asta e greu de realizat (as zice imposibil) in terariul pe care-l ai: cu cat mai spatios cu atat mai bine.

Sfatul meu este sa citesti cat mai mult despre reptile in general si despre cameleoni in special. Apoi te sfatuiesc sa citesti despre insectele folosite ca hrana in acest hobby, despre sursele de caldura, de UVB, pozitionarea acestora, s.a.m.d. Oamenii sar direct la "ce sa fac?", "cum sa fac?" fara sa inteleaga practic de ce trebuie sa faca intr-un fel sau altul. :thumbup:
unknown91
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mai 2014, 15:27
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu

Re: cameleon cu creasta

Mesajde unknown91 » 25 Mai 2014, 20:36

am inteles in mare parte 'de ce?', am ajuns la partea cu 'ce sa fac?' si 'cum sa fac?'.
nu stiu nici macar 15%, dar sa zicem ca esentialul l-am prins.
zonele de temperatura sunt pentru a urca/cobori animalutu la diferite nivele de temperatura, in functie de preferinte, nu ?
unde pot sa gasesc pe cineva care face terarii manuale ? imi poti recomanda un user serios ?
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: cameleon cu creasta

Mesajde agamura » 25 Mai 2014, 21:00

Posteaza la bursa ce vrei, inclusiv insecte si vezi ce iese:) In general membrii forumului sunt seriosi si oricand poti cere a doua parere despre o persoana sau alta :) Eu dupa 10 ani de tinut reptile nu stiu daca stiu 15 % dar viata merge inainte:)
unknown91
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mai 2014, 15:27
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu

Re: cameleon cu creasta

Mesajde unknown91 » 25 Mai 2014, 21:17

am citit (in scurta mea istorie pe forum), ca cineva a luat un terariu deloc potrivit pt cameleon, de la cineva de aici, care se pare ca l-a pacalit ...
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: cameleon cu creasta

Mesajde Simo_Pas » 01 Iun 2014, 00:36

Cred ca daca se informa putin despre cele necesare unui cameleon nu'l pacalea nimeni. Tu daca ai un cameleon si inca nu si terariu pentru el , eu iti ofer un terariu de 30x30x 30, I'll cumperi?! Nu cred :) Daca mergi la geamgiu si ii spui ce vrei, poate te ajuta el.
unknown91
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mai 2014, 15:27
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudiu

Re: cameleon cu creasta

Mesajde unknown91 » 01 Iun 2014, 00:39

te cred. ma rog, nu incerc sa gasesc vinovati, doar am mentionat.

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori