schimbare specie cameleon

Despre speciile de cameleoni.
claudiu182
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 29 Iul 2014, 17:09
Localitate: Bucharest
Nume: Radu Adin

schimbare specie cameleon

Mesajde claudiu182 » 29 Iul 2014, 17:21

Salut natiune am si eu un of ... am un cameleon cu creasta de aprox 1 an care a devenit cu timpul agresiv si foarte sperios ideea e ca as vrea sa incerc sa il dau si sa trec la un Panther Chameleon pt ca din cate am inteles sunt mult mai pasnici si mai usor de "dresat". Cred ca gresala mea a fost de la inceput deoarece nu l-am hranit la mana.
Acum sta intr-un Hagen Exo Terra 45 x 45 x 45 cm dar vreau sa fac un home made baban.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: schimbare specie cameleon

Mesajde agamura » 29 Iul 2014, 17:51

Practic tii un cameleon arboricol intr-un terariu mai scund decat lungimea lui si asta de un an probabil. E normal sa se comporte in felul asta. Sfatul meu este sa nu mai chinui viitorii cameleoni. Chiar daca un calyptratus este mai ieftin decat un pardalis asta nu inseamna ca trebuie chinuit in 45 de cm inaltime. Asta e greseala ta... :thumbdown:
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: schimbare specie cameleon

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 29 Iul 2014, 21:45

Subscriu la ce a spus Agamura, fa-ti intai un terariu cu dimensiuni decente daca vrei un cameleon care sa se simta in largul lui.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
claudiu182
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 29 Iul 2014, 17:09
Localitate: Bucharest
Nume: Radu Adin

Re: schimbare specie cameleon

Mesajde claudiu182 » 30 Iul 2014, 08:25

am de gand acum sa construiesc ceva de genul asta http://pets.adflyer.co.uk//reptiles/viv ... nl/1974841 si sa am o inaltime cam de 100 - 120 cm.
Acum ma interesez de lemn ... am inteles ca stejarul ar fi indicat fiind ceva mai rezistent la umezeala

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori