Cameleonul meu: Ciufi

Despre speciile de cameleoni.
brutusanf
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 14 Sep 2014, 16:52
Localitate: Bucuresti
Nume: Florian

Cameleonul meu: Ciufi

Mesajde brutusanf » 14 Sep 2014, 18:29

Va salut dragilor, dati-mi voie sa intru si eu in lumea voastra prin intermediul (animalutului meu), un cameleon pe care il doream de mult timp. El se numeste Ciufi. L-am achizitionat de 3 zile si prioritatea mea acum este sa ma ocup de confectionarea terariului H-80cm, L-60 cm, l-40 cm il locul celui de acum exo terra care este extrem de mic pentru el. H-45 cm, L-30 cm, l-30cm... Ciufi avand o varsta de 8-9 luni si o dimensiune de aproape 15 cm doar corpul, stiu ca poate o sa ma certati dar asa l-am luat. Sper sa reusesc sa fac terariul mare pana saptamana viitoare. In terariul acesta am ca substra Tropical Jungle special de cameleoni si nu numai, termometru, hidrometru, umiditate de 60% ziua, noaptea la70% si aseara am avut 80%, foarte mult stiu. Acum cand va scriu este undeva la 60% si o temperatura de 28 grade. Lumina este un bec UVB 100 exo terra 5.0 UVB si mai am un bec halogen pentru caldura cand mai scade temperatura sub 27-28 grade. Hrana lui este: superworm si dubia(asa am mostenit-o). Nu prea mananca dubia, vad ca ii place doar superworms si am citit ca nu prea sunt buni mereu. Doresc sa iau greieri dar nu gasesc deocamdata. Daca ma poate ajuta cineva pentru cateva zile pana gasesc eu ar fi minunat pentru el(contra cost). Ii administrez multuvitamine de la JBL -Terra Vit(am nevoie de ajutorul vostru sa-mi spune-ti daca pudrez zilnic hrana sau la o perioada de...). Cred ca este si putin stresat, poate si de loc si ca si-a schimbat locul, sta mai mult sus langa bec. Acesta este in afara terariului, nu-i problema de ardere. Substratul este imbibat cu apa si mai am un picurator DIY (sticla si un perfuzor, apa curge pe frunze). Apa o data pe zi, l-am observat eu azi si ieri, azi a baut foarte multa apa fata de ieri. Mai ud frunzele ficusului cam de 2 ori pe zi, dar imi este frica deoarece creste umiditatea repede. Lumina este aprinsa 12 ore pe zi, intre orele 8:30 si 20:30. Vineri si Sambata l-am scos afara la soare cam 20-30minute( mi-a fost frica mai mult). Sper ca nu v-am plictisit dar am vrut sa va dau toate detaliile. Astept criticile, bataile si injuraturile, desi abia acum incerc sa ii fac o viata frumoasa prin schimbarea terariului in prima faza(asa l-am mostenit, repet). Am citit foarte mult despre ei, cam stiu ce trebuie facut dar credeti-ma ca am ametit pentru ca pe un site spune ceva, pe altul altceva si nu mai stiu ce sa mai fac, poate ma ajutati voi adevaratii crescatori.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
brutusanf
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 14 Sep 2014, 16:52
Localitate: Bucuresti
Nume: Florian

Re: Cameleonul meu: Ciufi

Mesajde brutusanf » 26 Sep 2014, 10:26

Noua lui casuta!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori