[Informatii generale] Cameleonii

Despre speciile de cameleoni.
cotty
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 29 Aug 2011, 13:24
Localitate: sibiu
Nume: constantin
Localitate: Sibiu

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde cotty » 12 Mar 2012, 08:46

spune-mi te rog de cate ori pudrez cu calciu si de cate ori pudrez cu vitamine??? in fiecare zi???? m-am tot uitat pe net dar nu am gasit....
mersi...
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Mihai Kovacs » 27 Mar 2012, 16:18

la fiecare masa trebuie sa pudrezi hrana cu vitamine si calciu.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Simo_Pas » 17 Apr 2012, 01:17

Demult tare imi doream un cameleon si uite ca sa intamplat :) Acesta este micutul meu, nu stiu ce varsta are, dar banuiesc ca nu are mai mult de 2 luni . Asa si`a petrecut o zi pe drum si a ajuns ok. Dupa o zi a papat 2 greieri de pe mana si eu am fost super fericita ca mananca si este ok.
Imagine
La noua lui casuta,unde clar ca nu m`am abtinut sa`l iau putin in mana
Imagine
Dupa 2 zile in noua casuta a inceput sa naparleasca
Imagine
Imagine
Imagine
Am ramas foarte surprinsa de cat de repede a naparlit
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Simo_Pas » 20 Apr 2012, 00:46

Cotty, vad in poza atasata de tine ,,DSCF5945.JPG" un picurator, poti sa dai te rog mai multe detalii?
miss_criss
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 13 Feb 2012, 13:11
Localitate: bucuresti
Nume: nastase cristina

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde miss_criss » 21 Apr 2012, 12:53

buna ziua!am o problema si sper sa-i gasesc rezolvare cat mai repede!de 2 zile cameleonul meu nu vrea sa manance,sta cu botul pe cascada,si-a schimbat culoarea intr-un verde mai inchis si naparleste!!nu e prima oara knd naparleste si niciodata nu am avut probleme cu ea!!in urma cu cateva zile i-am schimbat <casuta>cu una mai mare si a fost ok cateva zile si de 2 zile e apatica!!i-am dat pe gurita niste duphalite cu glucoza si niste calciu gluconic(solutie)amestecat tot cu glucoza,culoarea i-a revenit dar ink nu vrea sa manance.deci ce e de facut in cazul asta???astept ideei salvatoare......ms...o zi buna
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Chuckie » 21 Apr 2012, 21:59

@Simo_Pas - sa stapanesti sanatoasa bestia. Picuratorul il faci din orice sticla plina cu apa, un robinet de aer pentru acvarii si furtun de aer pt acvarii. Dar e suficient sa pulverizezi apa pe peretii terariului, pe plante, crengi, va bea apa pulverizata.

@miss_criss - mai multe amanunte te rog, nu prea inteleg ce l-a facut sa fie asa, schimbarea terariului? cameleonul e mic si terariul e prea mare? Cand sunt mici nu e bine sa ii pui in spatii mari pentru ca se sperie, si e posibil sa fie asta.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Simo_Pas » 22 Apr 2012, 21:09

Merci Chuckie! :beer: Momentan am rezolvat cu apa, dar nu`mi place estetic cum arata, parca e la perfizie ...Vreau sa`i iau un terariu mai ok, dar din ce zici aici se pare ca totusi nu e ok daca e mic si`l bag intr`un terariu mai mare. Sau daca il bag intr`un terariu mai mare (45 x 45 x 60 cm) si nu`i bag plante multe pe inaltime sa se piarda, ar fi ok ?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Chuckie » 22 Apr 2012, 21:26

Nope, e bine sa nu aiba spatiu prea mare cat sunt mici. Lipsa crengilor il va stresa, ei sunt 100% arboricoli. De obicei coboara femela pentru a ingropa ouale. Si masculul, daca e beat si cade din pom. Na, cand sunt pomii rari ii mai gasesti si pe jos dar numai pana ajung la urmatorul copac. Asa sunt programati.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Mihai Kovacs » 22 Apr 2012, 21:45

Eu nu cred ca ii o problema pt un cameleon mic un spatiu mare atata timp cat hrana si apa ii sunt oferite sub nas si supravegheati pana consuma.Cameleonu meu mai coboara si se plimba pe jos daca vede prin camera ceva miscari si confunda cu hrana,devine agitat si tot pe jos sta.Intr-o zi un paianjen de camera si-o facut panza exact langa terariu jos si nu stiam de ce nu sta pe crengi pana mi-am dat seama care o fost problema si am indepartat paianjenu.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Simo_Pas » 22 Apr 2012, 21:53

Merci!Atunci il mai las,cel putin pana amenajez noul terariu.Sper sa`l iau maine.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Mihai Kovacs » 23 Apr 2012, 20:54

Furcifer Pardalis Sambava-u meu.

ImagineImagine
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Simo_Pas » 24 Apr 2012, 00:46

Este superb, parca e de cauciuc :)) Sa`ti traiasca!!! Ce crengi ai folosit in terariu? De salcie ar fi ok ?
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Mihai Kovacs » 24 Apr 2012, 09:50

Mersi,si al ta e frumos :)Nu stiu sa iti spun exact de la ce pom sunt crengile.Ma duc mai tarziu afara si fac o poza la copac ca ii fix in fata casei mele.Cele de salcie mi se par OK.Eu zic sa mergi in padure si sa cauti crengi subtiri si rezistente ca ii mic cameleonu tau.Si sa aibe astfel ramurile incat sa fie ramificate prin tot terariul.
arnau666
Gecko
Gecko
Mesaje: 88
Membru din: 27 Mar 2012, 11:58
Localitate: Constanta
Nume: Lex

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde arnau666 » 26 Apr 2012, 09:42

Noua mea achizitie Mascul Veiled varsta 4-5 luni
Este foarte activ,manaca destul de mult , bea apa de fiecare data cand pulverizez cusca !
Folosesc calciu cu d3 de 2 ori le luna , multivitamine de 2 ori pe luna si calciu simplu la fiecare masa !
Ii plac la nebunie mealworms dar as vrea sa mamance mai multi greieri : daily - 4 greieri si 5-6 mealworms

Basking spot 30 de grade iar ambiental are o temperatura de 22 de grade, umiditatea este de 50-60 fara sa pulverizez apa !
18042012273.jpg

18042012256.jpg

18042012271.jpg

24042012344.jpg


Momentam am folosit apa plata din comert - pt ca apa de la robinet nu este prea buna !
Astept critici :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Informatii generale] Cameleonii

Mesajde Chuckie » 26 Apr 2012, 10:48

Sa il stapanesti sanatos, arata bine. Dar ii dai prea rar vitamine. Da-i calciu de 4 ori pe saptamana si vitamine de 3, sau macar 5 cu 2.

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori