[Informatii generale] Cameleonii

Despre speciile de cameleoni.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cameleonii

Mesajde Chuckie » 18 Iul 2010, 00:10

Hehe, sa il pulverizezi cu apa, cat naparleste.
Bine ai venit si tu pe forum :P
Simina
Ou
Ou
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iul 2010, 23:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cameleonii

Mesajde Simina » 18 Iul 2010, 00:12

Hehe, mersi :D Are apa suficienta si dusurile sunt nelipsite. Bine te-am gasit :)

Cat despre poze, am deja in jur de 100 :lol: :lol:
Avatar utilizator
puryk
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2010, 21:48
Localitate: iasi
Nume: Ignat Adrian
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Cameleonii

Mesajde puryk » 18 Iul 2010, 00:53

Am si eu doi cameleoni ( mascul si femela) care sper sa se faca mari si frumosi:P

Imagine

Imagine

Imagine

si terariul in care stau in care au aparut mai multe crengi pe care sa se catere:

Imagine
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cameleonii

Mesajde shakw0n » 18 Iul 2010, 03:00

Pozele sunt foarte reusite iar micutii din imagini sunt niste scumpi, sa-ti traiasca!
Daca mai ai poze nu le tine doar pt tine ;)
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Simina
Ou
Ou
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iul 2010, 23:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cameleonii

Mesajde Simina » 18 Iul 2010, 11:07

Hehe... Cate luni au micutii?
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Re: Cameleonii

Mesajde Mircea » 18 Iul 2010, 13:07

Sa va traiasca si sa aveti parte de ei cat mai mult, Simina si puryk.
Sunt foarte frumosi.
Bun Venit printre crescatorii de cameleoni !
Simina
Ou
Ou
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iul 2010, 23:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cameleonii

Mesajde Simina » 20 Iul 2010, 15:59

Puryk, in cat timp ti-au naparlit? ;))
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Re: Cameleonii

Mesajde powerchameleons » 23 Iul 2010, 12:35

buna !


ma cheama norbert si cresc/reproduc deja de citiva ani cameleoni. m-am specializat pe furcifer pardalis si diferitele culori si cresc si ch. chalyptratus. vroiam sa va dau si eu niste informatii din prima mina pentru ca am facut si eu multe greseli la inceput cind m-am apucat de cameleoni. am citit si multe prostii prin internet si le-am ascultat cu rezultatul ca am pierdut si animale valoroase si o gramada de bani.

eu foloses acum terarii numai din sticla. am avut terarii din lemn pe care le-am sigilat cu tot felul de lacuri si chestii si tot au inceput sa puterzeasca dupa 1-2 ani. am avut terrarii din plasa in care mi s-au racit cameleonii si au murit. am avut terrarii cu plasa pe o parte. cameleoni sau racit iarasi. de 2 ani am niste terarii din sticla facute de un mester dupa cum eu i-am zis sa imi faca.

pentru femele sunt facute asa : latime 1m, adincime 50 cm, innaltime 1 m. in mijloc e o sticla bagata care imparte terariul in doua compartimente la 50cm latime, 50cm adincime si 1 m innaltime. capacul e din plasa si la partea de front am o dunga de plasa de 5cm x 1m. ca sa evit reflexii in sticla am lipit folie adhesiva cu o culoare deschisa pe sticla asa ca animalele nu se pot vedea unul pe altul si nu se reflecteaza in sticla.

ca lumina folosesc : neoane UV 10.0 pentru raze UV si faruri de halogen cu putere de 60 w pentru terarii mici pentru pui si 80W pentru adulti. farurile de halogen se gasesc la praktiker sai obi si sunt ieftine si dau o lumina grozava. am folosit si becuri simple spot dar farurile astea de halogen dau o lumina mai clara si mai alba si cameleonilor le place foarte mult si devin mai colorati.

altceva :
cind vad ca un cameleon incepe sa naparleasca atunci fac urmatoarea chestie : o zi nu pulverizez apa de lor si pina ce termina cu naparlitul ii pulverizez apa numai direct pe plante de unde sa poata se beie apa. de ce fac chestia asta ? naparlitul functioneaza in modul urmator : pielea incepe sa se uste. ca sa se uste mai usor si mai bine e important aerul sa nu fie prea umed si mai ales NU E VOIE SA UZI cameleonul in ancest timp pentru ca se poate intimpla ca pielea sa se lipeasca de el sau sa nu reuseasca sa isi schimbe pielea complet. asa ca mare grija cu udatul. eu ii iau in mina si le ajut usor si cu mare grija.
cameleonii la mine incep prima data sa naparleasca dupa 2 saptamini dupa nastere si dupa asta tot din 2 in doua saptamini pina la 3 luni si dupa acea tot mai rar.


cu iesitul puilor din oua : innainte de ce incep sa iasa puii cu cam 1 zi innainte oul incepe sa "transpire". se vad mici picaturi de apa pe el. asta inseamna ca puiul e gata si va iesi din ou in urmatoarele 24 de ore. e important in timpul asta sa supraveghezi ouale foarte bine. cind vezi ca un ou care a "transpirat" se deformeaza, asa ca isi pierde din apa din el si nu mai e asa voluminos si plin atunci poti linistit sa scoti puiul din ou ori sa astepti sa iasa singur. in general la mine e asa ca sunt deja cu caputul afara din ou. atunci iau doua pensete si cu criza trag din oua parti de ou asa ca puiutul iasa din ou. il scot pe un servetel si il bag in terariu sub lampa sa se incalzeasca. in citeva minute sau ore se trezeste si incepe sa se plimbe prin terariu. aici e important sa ai rabdare. am avut cazuri ca am crezut ca dupa 24 de ore ca e mort si am aruncat puiutul la gunoi si ziua urmatoare cind am deschis gunoiul am gasit puiul viu in gunoi. asa ca rabdare.
nu udati puii daca sut nounascuti. se racesc si mor.

www.powerchameleons.de.vu
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cameleonii

Mesajde shakw0n » 23 Iul 2010, 16:29

Multumim pentru informatii Norbert!
Am sa te rog sa pui 1-2 poze cu un terariu aici, pt ca pe site e mai greu de gasit.
Succes in continuare cu cameleonii, faci o treaba excelenta, pacat ca nu esti in Romania.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cameleonii

Mesajde Chuckie » 24 Iul 2010, 00:13

Da, multumim pentru informatii, si eu eram convins de unele chestii, cum ar fi udatul animalelor cand naparlesc.
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Cameleonii

Mesajde Crabman » 25 Iul 2010, 01:02

shakw0n scrie:Multumim pentru informatii Norbert!
Am sa te rog sa pui 1-2 poze cu un terariu aici, pt ca pe site e mai greu de gasit.
Succes in continuare cu cameleonii, faci o treaba excelenta, pacat ca nu esti in Romania.

Pacat pentru noi ...mai bine pentru el
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Re: Cameleonii

Mesajde powerchameleons » 26 Iul 2010, 11:22

am sa incerc sa fac niste poze in zilele urmatoare. spunetim cum pot sa le bag aici in forum ?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cameleonii

Mesajde Chuckie » 26 Iul 2010, 11:26

Iti faci un cont pe Tinypic si le pui acolo, dar te rog sa nu fie mai mari de 800 pixeli.
Mai exista si optiunea atasarii fisierelor direct pe forum, o ai ceva mai jos de fereastra in care scrii textul pe care vrei sa il postezi, ai acolo si Browse...sa incarci poza.

Ai si aici un tutorial pentru Tinypic:
viewtopic.php?f=17&t=287


In sectiunea "administratia-Imprtant" sunt mai multe tutoriale care te pot ajuta.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Cameleonii

Mesajde Corleone » 26 Iul 2010, 13:15

http://www.postimage.org
dai Examinare, selectezi poza, apoi selectezi ca nu are continut explicit si dai incarcare. dupa ce se incarca iti va aparea 4 coduri dedesuptul imaginii. copiezi forum1 sau forum2 si ii dai lipire la subiectul unde vrei sa postezi. pozele vor aparea mici, si se vor incarca super repede cand cineva va deschide pagina. cei care vor sa vada poza in intregime (indiferent de rezolutie) pot sa clik pe ea si apare pe tot ecranul.
asteptam poze :wave:


Edit (Chuckie): Daca nu iti faci cont pozele se vor sterge dupa o perioada si sincer prefer http://www.tinypic.com
id: alexfota91
Simina
Ou
Ou
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iul 2010, 23:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cameleonii

Mesajde Simina » 20 Aug 2010, 17:33

Iggysaurus :eat:

Imagine

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori