Furcifer pardalis

Despre speciile de cameleoni.
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Furcifer pardalis

Mesajde powerchameleons » 23 Iul 2010, 10:10

buna ziua,


ma cheama norbert si sunt de fapt de la arad dar stau de 20 de ani in germania. cresc furcifer pardalis si chamaeleo chalyptratus. dupa cum vad sau mai bine zis intaleg cameleonii nu sunt animale prea populare in romania. eu ma ocup cu reproductia cameleoniilor de citiva ani. asa ca daca aveti ceva intrebari puteti sa ma intrebati :)

pagina mea este http://www.powerchameleons.de.vu

din pacate inca numai in limba germana.

pe pagina mea puteti sa vedeti diferite culori al furcifer pardalis si sub punctul feedback niste cameleoni reprodusi de mine.

m-asi bucura de o vizita si un mesaj in guestbook.


ciao norbert
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 23 Iul 2010, 10:13

Bine ai venit Norbert. Ne bucuram sa avem un crescator de cameleoni printre noi. Intr-adevar cameleonii sunt destul de rari la noi, si gasesti numai C. calyptratus. Pretul la F. pardalis e cam mare pentru bugetul romanului de rand. La unguri sunt cam 150 euro.
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde powerchameleons » 23 Iul 2010, 10:43

sa stii ca si la noi f.pardalis sunt scumpi. sunt un pic mai dificili la reproductie decit ch. chalyptrarus si cuiburile sunt cu mult mai mici. la noi f.pardalis sunt intre 80-160 euro pe pui, depinde ce fel de culoare doresti si adultii incep pe la 200-300 euro. chalyptratus incep pui la 30 de euro si adultii cam la 80-100 euro.
mai ales la f.pardalis au crescatorii multe probleme cu parasiti si din pacate multi habar nu au cum se trateaza si mai multi habar nu au ca chameleonii au parasiti. mai ales veterinarii la noi sunt habarnisti rau de tot.
spunetimi si mie cum e in romania ? se fac expozitii/piate de reptile si teraristica ? la noi aproape la fiecare sfirsit de saptamina se fac expozitii de teraristica si teraristica este foarte populara in germania.
anul trecut am fost la arad la un magazin si am vazut un singur cameleon. un chalyptratus. saracului ii dadeau banane si mere de mincare. slab saracul, rupt de foame si vroiau 400 RON pe el. eu a trebuit sa ii zic proprietarului ca cameleoni de fapt nu sunt vegetariani. :(((
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 23 Iul 2010, 10:55

Ceea ce ai vazut in petshop la Arad spune tot despre teraristica din Romania. Suntem abia la inceput. Site-ul nostru e deschis de la sfarsitul lui martie 2010. Cat despre expozitii, nu exista asa ceva la noi, chiar oamenii te considera nebun ca ai reptile sau tarantule... Ca sa nu mai zic de legislatia in domeniu care ori nu exista ori se aplica dupa ureche de niste analfabeti.
La noi veterinarii nu stiu decat despre caini si pisici. Atat. O reptila bolnava e aproape echivalent cu o reptila moarta.
Exista o singura expozitie de animale pe an, dar numai cu produse de acvaristica, mancare de caini si pisici si un singur austriac care aduce reptile si tarantule, cu preturi prea mari. Profita de lipsa reptilelor pe piata noastra.
Noi ne luam animalele din Ungaria, trebuie sa recunoastem ca sunt inaintea noastra cu 100 de ani din toate punctele de vedere, nu doar in teraristica.
De cateva ori pe an ne ducem cand sunt expozitiile de la Budapesta. Eu bat 1800 km din Bucuresti, dus-intors, pentru a ma duce acolo. Dar gasesti numai animalele ieftine, uzuale.
De rest, ne uitam cu lacrimi in ochi la animalele care se vand prin Germania si la preturile destul de bune...
Chiar am vrut sa vorbesc cu cativa sa vad daca pot primi cumva animale din Germania.
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde powerchameleons » 23 Iul 2010, 11:40

sa stii ca si la noi in general o reptila bolnava e o reptila moarta. foarte putini medici veterinari au habar. in general sa stii ca toate reptiile au paraziti. in general viermi sau filare. de la sarpe la cameleon la sopirla. toate. animalul pare sanatos si de fapt si este sanatos atit timp cit corpul poate sa se apere de paraziti si sistemul imun nu este slab. daca o reptila ajunge sub stress, de exemplu prin transport, vinzare ori un terariu nou ramine sanatosa si nu are probleme, dar daca e sub stress, atunci se inmultesc paraziti si reptila se inbolnaveste. foarte importanta este sa faci ceva profilactic impotriva parazitiilor. eu dau cameleonilor din 3 in 3 luni urmatoarele medicamente in o schema speciala :

Ziua 1)
Metronidazol 20-25mg/100g de greutate al cameleonului. femelelor si puiilor tineri le dau numai 20mg, masculii primesc 25mg

Ziua 2) Pasta - Panacur Contra viermi pentru pisici si ciini (187mg febendazol) pe cameleon ii dau o bobita mica de pasta cam jumate de mare cit o boaba de mazare


repet tratamentul asta din 7 in 7 zile pentru trei saptamini. e foarte important pentru ca parazitii care iasa cu scaunul din animal traiesc cam 14 zile in terariu. asa ca e important sa se mentina terariul curat in timpul asta si sa se repete tratamentul de trei ori ca altfel se reinfecteaza cameleonul.

de ce scriu modul asta de tratament aici : medicamentele astea se gasesc si in romania si nu sunt scumpe. vreau numai sa va atrag atentia pentru ca stiu ce pentru un roman este un mare efort sa primeasca ori sa faca rost de asa un animal si din cauza asta ar fii pacat sa platiti o gramada de bani si dupa 3 luni sa va moara animalul.

tu ce reptile ai chucky ?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 23 Iul 2010, 12:04

Eu in trei ani am adunat destule, e nebunie pasiunea asta.

Serpi:
Un mascul de Boa constrictor, o pereche de Morelia spilota spilota, o pereche de Epicrates cenchria maurus, o femela de Epicrates cenchria cenchria, o pereche de Python regius.

Soparle:
Trei Physignathus cocincinus, 8 leopard gecko, 3 gecko bibron, un gecko tokay, 3 Tarentola mauritanica, 3 agame cu barba, un varan de savana, o iguana.

Altele:
O pereche de testoase si un brotacel.

Am scos si cativa pui de agama cu barba si leopard gecko. Am si acum ceva oua de leopard la incubat.

Eu pentru deparazitare folosesc Helmizol 10%, contine albendazol. Pentru serpi am folosit si injectii cu Ivermectina.
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde powerchameleons » 23 Iul 2010, 12:42

eu am momentan 23 de terarii si daca ma intrebi citi cameleoni am nu pot sa iti spun exact :)))

adulti am 14 si inca o gramada de pui.

am f. pardalis diego suarez
am f. pardalis nosy mitsio
am f. pardalis nosy be
am f. pardalis sirama
am f. pardalis ankaramy pink

si ch. chalyptratus

am o camera intreaga pentru femele si pui si in camera de zi am 6 masculi adulti.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 23 Iul 2010, 13:09

Nu pot sa zic decat:

Sincere Felicitari !!!

Poate daca mai vii in Romania vei gasi pe forumul nostru ceva oameni interesati de cameleoni.
Asta bineinteles daca ii poti aduce.
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde powerchameleons » 23 Iul 2010, 13:50

ma mai duc din cind in cind la arad dar sincer habar nu am cum e cu dusul de cameleoni peste granita. nu stii ? merge totul fara probleme la granita ? imi aduc numai aminte de au facut cu mine la granita prin 1998 cind am vrut sa imi duc niste pesti din romania cu mine.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 23 Iul 2010, 14:00

Atunci nu stiu daca eram in UE, cred ca nu. Acum e mai usor, in interiorul UE se pot transporta animale dar iti trebuie ceva act de provenienta, factura sau certificat CITES.
powerchameleons
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2010, 10:05
Localitate: Magdeburg- Germany

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde powerchameleons » 23 Iul 2010, 14:46

pai toti cameleonii mei au fise de cites. altfel la noi nu ai voie sa ii tii si sa ii reproduci. la voi cum e ? noi trebe sa declaram statului fiecare animal pe care il avem in posesie, fiecare monta care o facem (cu martori), fiecare cuib, fiecare pui si fiecare persoana care a cumparat de la noi un pui. la noi e statul foarte strict. fara hirtii te amendeaza de nu te vezi si in cel mai rau caz te dau in judecata ca faci trafic cu animale ocrotite si poti sa faci inchisoare.
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde adrianyva » 23 Iul 2010, 14:54

la noi nu e asa.....nu prea stiu astia ce sunt aia cameleoni .....de fapt habar nu au care e treaba cu reptilele....inca mai intreaba daca sarpele te atinge cu limba te inteapa si iti da venin? :thumbdown:
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 24 Iul 2010, 00:10

powerchameleons scrie:pai toti cameleonii mei au fise de cites. altfel la noi nu ai voie sa ii tii si sa ii reproduci. la voi cum e ? noi trebe sa declaram statului fiecare animal pe care il avem in posesie, fiecare monta care o facem (cu martori), fiecare cuib, fiecare pui si fiecare persoana care a cumparat de la noi un pui. la noi e statul foarte strict. fara hirtii te amendeaza de nu te vezi si in cel mai rau caz te dau in judecata ca faci trafic cu animale ocrotite si poti sa faci inchisoare.



La noi din pacate stam prost cu actele. Nici legi nu prea sunt sau care sunt, sunt cele UE, Regulamentul 338, numai ca nu are cine sa le aplice, cei de la mediu habar nu au daca te duci sa inregistrezi un animal, de la unguri nu vezi nici macar o factura cand cumperi animale...etc.
Deci e cam rau la noi. Suntem la discretia celor care aplica legea, si o aplica prost si fara rost. Un patron de la un petshop si-a luat o amenda mare ca vindea un C. calyptratus pentru ca inspectorul comunist si analfabet de la mediu a vrut sa faca pe smecherul si a sustinut ca omul vindea un C. chamaeleon care necesita CITES A. Omul nu a putut sa faca nimic pentru ca nu primise nici un act de la unguri. Asa ca a platit prosteste amenda pentru detinerea unui C. chamaeleon cand el de fapt avea un C. calyptratus. In general nu ne cumparam animale care au nevoie de certificat CITES ci pe cele la care nu iti trebuie (leopard gecko, agama cu barba etc.)pentru ca pentru astea nu trebuie nici un act, pentru detinere. In cazul comercializarii e problematic oricum. Si in general reptilele cumparate din UE nu necesita acte, ca sa le detii. Ca sa le comercializezi iti trebuie...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 13 Iun 2012, 21:27

Un puiut de 8 cm lungimea corpului, mascul, Ambilobe. Foarte speriat de aparatul foto, nu am reusit sa fac poze mai bune. Pe femela nu am reusit deloc sa o fotografiez, e foarte bine ascunsa intr-o planta artificiala.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Furcifer Pardalis

Mesajde Simo_Pas » 13 Iun 2012, 21:34

Foarte fain! Sa`ti traiasca !!! Asteptam poze si cu domnisoara :)

Înapoi la “Familia Chamaeleonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori