Varan nou

Forum pentru toate speciile de varani.
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Varan nou

Mesajde Alien » 16 Apr 2010, 12:41

As vrea sa imi achizitionez o reptila in viitor, si dintre toate imi plac varanii, dar spre rusinea mea, nu stiu mare lucru despre ei. As vrea sa stiu ce alte specii de varani in afara de varanul de savana mai sunt disponibile in hobby si daca alegerea mea este buna pentru un incepator. Presupun ca experienta cu tarantule nu conteaza cand urmeaza sa ai grija de o reptila. Va multumesc. :wink:
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 16 Apr 2010, 13:49

Din pacate singurul care se gaseste prin Ungaria este varanul de savana, Varanus exanthematicus. E si cel mai ieftin. Undeva la 200 lei. Ce se mai gaseste este pe la 150 euro, uneori chiar mai mult, o specie mica dar interesanta, Varanus acanthurus. Tot pe la 150 euro apare ocazional Varanus salvator, varanul asiatic de apa. Cel de sta prin parcuri la thailandezi... numai ca se poate face la 2,5 m. Mi-ar placea unul dar nu am gasit pana acum. Exista si alte specii dar , depinde de bugetul tau. In general sunt scumpi si greu de gasit.
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 16 Apr 2010, 15:25

Multumesc. Varanus acanthurus e fain rau. Varanus salvator se face cam mare pentru gusturile mele. Multumesc pt info.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides

Înapoi la “Familia Varanidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori