Phelsuma madagascariensis grandis (Madagascar Day Gecko)

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
enjustice
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 10 Aug 2011, 14:56
Localitate: bucuresti
Nume: alex
Localitate: bucuresti
Contact:

Phelsuma madagascariensis grandis (Madagascar Day Gecko)

Mesajde enjustice » 22 Ian 2012, 14:17

Bună ziua.Am văzut la Pet Center că aveau ceva Gecko foarte verde care se cățăra pe pereții din sticlă ai terariului.Am căutat pe net dar nu am găsit mare lucru, e vorba despre Gecko Madagascar?Dacă da unde pot găsii un care sheet și de la cine aș putea achiziționa unul?În magazin pe etichetă scria doar Gecko diurn...

Cheers
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde Chuckie » 22 Ian 2012, 15:03

Da, e vorba despre Phelsuma madagascariensis grandis. Informatii gasesti pe internet. In curand o sa pun si pe site un caresheet. E inceput de mai demult dar neterminat.
enjustice
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 10 Aug 2011, 14:56
Localitate: bucuresti
Nume: alex
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde enjustice » 22 Ian 2012, 18:24

Bănuiesc că au nevoie de aceleași condiții ca și gecko leopard, nu?Mă pot folosii de un care sheet de la leopard ca să il cresc?
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde BogdanFarm » 22 Ian 2012, 18:31

enjustice scrie:Bănuiesc că au nevoie de aceleași condiții ca și gecko leopard, nu?Mă pot folosii de un care sheet de la leopard ca să il cresc?


NU! Au nevoie de conditii total diferite. Alta temperatura, alta umiditate, UV-B 5.0; sunt arboricoli, deci terariul trebuie sa fie vertical; au si alta dieta.. Nu prea sunt specii de gecko care sa fie asa usor de tinut ca leoparzii :lol: , iar Phelsuma sunt chiar pretentiosi... Iti recomand sa te ducumentezi BINE inainte sa iti iei un astfel de gecko..
Avatar utilizator
IulianLD
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 01 Ian 2012, 02:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian LD
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde IulianLD » 22 Ian 2012, 18:36

enjustice scrie:Bănuiesc că au nevoie de aceleași condiții ca și gecko leopard, nu?Mă pot folosii de un care sheet de la leopard ca să il cresc?


Daca specia este, asa cum banuieste Chuckie, Phelsuma madagascariensis grandis, atunci un care sheet de leopard nu te ajuta ( leopardul e nocturn si terestru pe cand P. M. Grandis este o specie diurna si arboricola)

In cazul in care te descurci cu limba engleza gasesti aici un care sheet pentru Day Gecko.

0.X.0 - Lepidodactylus Lugubris (o colonie)

Telefon: 0751307601
enjustice
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 10 Aug 2011, 14:56
Localitate: bucuresti
Nume: alex
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Phelsuma madagascariensis grandis (Madagascar Day Gecko)

Mesajde enjustice » 22 Ian 2012, 23:53

Am văzut că atinge in jur de 30 cm lungime.Oare pot să îl țin intr-un terariu de sticla cu dimensiunile 60x30x40( Lxlxh)?O să încerc să îl amenajez pe cât posibil cu liane și crengi pentru cățărat.
Avatar utilizator
andreylol2011
Gecko
Gecko
Mesaje: 65
Membru din: 19 Aug 2011, 17:25
Localitate: Bucuresti sect 3
Nume: Andrei
Localitate: Romania
Contact:

Re: Phelsuma madagascariensis grandis (Madagascar Day Gecko)

Mesajde andreylol2011 » 23 Ian 2012, 00:34

pai avand in vedere ca ele sunt niste soparle arbolicole dupa mine ar fi bine sa aibe o inaltime mai mare pt a avea spatiu de catarat. :thumbup:
1.0.0.Eublepharis macularius
Inger, Ingerasul Meu, Da-mi Vacantza Tot Mereu, Fa Din Doua Un Semestru, Fa Din Mine Un Maestru, Fara Scoala, Fara Teme, Fara Mate, Nici Probleme. Sau Macar Daca Se Poate Subiectele La Mate, Dar Cu Tot Cu Rezultate!! Ingeras,Cu Mila Ta,' ANULEAZA,TE ROG,TEZA!!
Avatar utilizator
IulianLD
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 01 Ian 2012, 02:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian LD
Contact:

Re: Phelsuma madagascariensis grandis (Madagascar Day Gecko)

Mesajde IulianLD » 23 Ian 2012, 07:27

Genul Phelsuma contine peste 40 de specii, toate fiind cunoscute generic ca Day Gecko ( vezi 1. si 2. ).

Daca pentru speciile mici un terariu de 70 litri ofera un minim suficient de spatiu in cazul speciilor mari cerintele de spatiu minime pot ajunge la 180- 200 litri. Cu mici exceptii majoritatea speciilor din genul Phelsuma prefera terariile inalte (3. 4. etc.). Ca mai peste tot, vei gasi si "experti" care or sa recomande cutii de pantofi sau caserole pe post de terariu. Parerea mea este ca ar trebui sa te gandesti la binele animalului si sa te documentezi foarte bine inainte de a achizitiona un Day Gecko.


Referinte:

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Gekkoninae

2. http://en.wikipedia.org/wiki/Phelsuma

3. http://www.eclipseexotics.com/index.php ... =page&id=3

4. http://www.phelsuma.se/

5. http://www.reptilecentre.com/files_care ... -day-gecko
0.X.0 - Lepidodactylus Lugubris (o colonie)

Telefon: 0751307601
Sera
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 06 Sep 2010, 02:22
Localitate: bucuresti
Nume: sera safsar
Localitate: bucuresti

Re: Phelsuma madagascariensis grandis (Madagascar Day Gecko)

Mesajde Sera » 17 Feb 2012, 23:30

eu am achizitionat unu din targ de la budapesta, acum 2 sapt... pot sa iti spun ca e al dracu rau de tot! o tin momentan pe un terariu 40x40x40, dar din care nu se bucura mai de loc! sta toaaaata ziua catarata de geamuri!

nu prea poti sa pui mana pe ea, ca e foarte rapida, si sperioasa in general.. din cate am aflat de la chuckie, are piele foarte sensibila, si ai putea sa ii dai pielea jos cand incerci sa o atingi!
dar e si foarte frumoasa de altfel.
acum despre conditii de intretinere am citit pe net ca:
1. cand e mica trebuie hranita 3 ori pe saptamana, de 2 ori gandaci,greieri etc si o data fructe si legume; banane mere etc... ( si nu mai mult de atat)
2. umiditate ridicata 60-80%
3. temperatura ~26 de grade C
4. are nevoie de uvb 8-10%


Mentionez ca asta e prima mea reptila, cu toate ca am cautat multe despre ea, cel mai bine intereseaza te pe net si cauta care sheet-uri pana pune chuckie unu aici :)

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori