Gekkonidae-le mele

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Gekkonidae-le mele

Mesajde BogdanFarm » 06 Feb 2013, 00:52

Aici va voi prezenta reptilele mele din familia Gekkonidae, si anume Bulma si Baja.

Bulma (a stat o lunga perioada fara nici un nume, poreclita doar "Grasa", veti vedea din ce cauza :lolno: ). Numele ei a fost inspirat dupa o rasa de caine (bullmastiff) cu aproximativ aceeasi constitutie ca a ei si dupa un personaj dintr-un desen la care ma uitam (cred ca ne uitam toti) cand eram mic, anume Dragon Ball.
Achizitionata de la colegul Vlad, caruia ii multumesc din nou pentru ea, acum aproximativ un an, ca partenera pentru masculul Lemon (pe care intre timp l-am dat, era infiorator de agresiv si cu mine si cu ea, acum l-a calmat Corleone).
A avut mai multe serii de oua la mine, prima serie fertila (stricate de mine dupa 1 luna jumate de incubare), urmatoarele doua infertile (il refuza pe mascul). Acum cred ca este gravida din nou, dar nu pot vedea din cauza suncii. Are 87 de grame acum, e o bestie :lol:



Baja (a venit la mine cu numele, si ca multumire pentru fostul proprietar, pe langa sacul de bani :lolno: , i-a ramas si numele :lol: ). Este extrem de blanda, docila, sta mereu la vedere si este activa ziua, ceea ce e super pentru un gecko leopard. E mai slaba decat Bulma, are doar 63 de grame (desi cam asta este greutatea ideala).
Achizitionata de la colegul Denis (beliar pe forum), prin luna august (desi l-am amanat din iunie, e un om foarte rabdator), se vede ca ii pasa de animal, imi cere mereu poze cu ea. Cred ca daca nu i-as mai raspunde pe messenger ar trece prin pereti doar ca sa vada ce mai face fetita lui :shh: Mai rar asa oameni, ma bucur ca am trecut testul si am reusit sa o cumpar de la el.
A avut o serie de oua (sau o serie de un ou, nu tin minte exact) la el, la mine inca nu fiindca pana de curand nu am avut mascul. Acum e "cu burta la gura", astept doua ousoare de la ea in maxim o saptamana.

Dupa cum puteti vedea in acest topic viewtopic.php?f=64&t=1834 , ele au fost vizitate de un Macho Man, care si-a facut treaba bine cu ambele. A stat cam o luna in vizita, apoi si-a luat bagajele si s-a intors la proprietarul lui, Cristi (Akm pe forum). Foarte simpatic si sociabil masculul, seamana cu Baja doar ca e mult mai lenes. Daca as spune ca s-au inteles bine as minti, bietul de el si-a luat bataie de la ambele (dar le-a si dat).
Cred ca fetele se bucura ca domnul a disparut din peisaj, mie parca mi-e dor de moaca lui :lol:

Cateva detalii tehnice despre ele:

Bulma: morph Tremper albino, varsta aproximativ 3 ani, masa corporala 87 de grame. Destul de mare, dar jumatate dintr-un Tremper Giant, adevaratii uriasi.

Baja: morph B.R.S.T.A. (un Tremper albino cu o tentativa de linie punctata pe spate, pe romaneste), varsta aproximativ 2 ani jumate, masa corporala 63 de grame (cu ouale in burta).

Si acum, ca v-ati plictisit de citit, POZELE, cu mentiunea sa cititi si descrierile:

Numai bine, Elmo.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde BogdanFarm » 11 Feb 2013, 20:33

Noua achizitie - Nala.

Intai niste poze, povestea ei mai tarziu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde Cristi980 » 20 Feb 2013, 10:56

Cat au costat?
Sa-ti traiasca.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde BogdanFarm » 20 Feb 2013, 14:29

Merci!

Pretul nu prea e relevant, acum sunt foarte multi comercianti care au la vanzare exemplare ca ale mele, asa ca preturile sunt, probabil, mai mici decat erau cand le-am luat. Conteaza de la cine iei (daca il cunosti pe om sau nu etc.), cum negociezi, daca sunt oferte si asa mai departe.

Ti-am trimis mesaj privat cu pretul, desi nu cred ca te ajuta prea mult.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde BogdanFarm » 13 Mar 2013, 13:21

Poze noi cu cele trei fete:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde alex_snake_gunit » 13 Mar 2013, 13:54

Faine ...imi plac ciocolatiile alea :drool:
Da nu e prea mare gandacu ala din primele poze ?mie imi pare cam mare
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde BogdanFarm » 13 Mar 2013, 14:15

L-a inghitit usor, plus ca il 'incapacitasem' putin inainte. Era ultimul dubia pe care il aveam, in mod normal nu le dau gandaci asa mari.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde BogdanFarm » 28 Feb 2017, 00:34

Unicul gecko leopard pe care il detin, un mascul pe nume Kael.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Gekkonidae-le mele

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 02 Mar 2017, 20:29

Frumos :beer:
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori