Gecko leopard

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Gecko leopard

Mesajde Cristi980 » 20 Feb 2013, 10:45

Buna as vrea sa achizitionez un gecko leopard dar nu sunt prea sigur pentru terariu . Am un terariu de 70x45x45 .Este destul pentru un singur gecko ?Ce substrat sa folosesc? Trebuie lumini UV?Mancarea de unde sa o achizitionez(am auzit ca mananca doar insecte vii) Pot sa o iau din magazinele pt pescarii (ma refer la viermisori).Eu stau la tara. Nu este multa poluare.pot sa ii dau gecko-ului greierii ,furinci, paianjeni?
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde Akm » 20 Feb 2013, 11:44

Nu. NU poti sa faci nimic din toate astea.
UVB nu trebuie, terariul e suficient de mare, viermii de pescuit pot contine substante toxice si nu sunt prea hranitori. Ca substrat iti recomand servetele sau ziare, nisipul / cocosul pot sa ajunga in sistemul digestiv al animalului, provocand naplaceri si-n final moartea acestuia. Greierii sunt purtatorii a tot felul de paraziti si boli, furnicile sunt prea mici iar paienjeni...chiar nu-s o idee buna.
Iti recomand sa citesti topicul despre gecko leopard inainte sa vrei sa cumperi unul, si sa analizezi daca ii poti oferi conditiile.
Daca vrei si alte informatii da-mi pm ca deja sunt tone de topicuri nou deschise despre gecko leopard.
Cristi980 scrie:Buna as vrea sa achizitionez un gecko leopard dar nu sunt prea sigur pentru terariu . Am un terariu de 70x45x45 .Este destul pentru un singur gecko ?Ce substrat sa folosesc? Trebuie lumini UV?Mancarea de unde sa o achizitionez(am auzit ca mananca doar insecte vii) Pot sa o iau din magazinele pt pescarii (ma refer la viermisori).Eu stau la tara. Nu este multa poluare.pot sa ii dau gecko-ului greierii ,furinci, paianjeni?
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Re: Gecko leopard

Mesajde Cristi980 » 20 Feb 2013, 11:50

Am auzit ca la puii sub 8 luni trebuie UV pentru ca isi rup picioarele la un efort mai mare. E adevarat?
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Re: Gecko leopard

Mesajde Cristi980 » 20 Feb 2013, 12:17

Imi puteti da niste sfaturi despre ce ar trebui sa contina un terariu pentru gecko?
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Re: Gecko leopard

Mesajde Cristi980 » 20 Feb 2013, 13:35

pentru un terariu de L70 l45 si inaltime 45 ce bec trebuie (cati wati)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2013, 14:08

Cred ca iti ajunge un bec de 40-60 W. Despre ingrijirea animalului ai aici caresheet:

Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde BogdanFarm » 20 Feb 2013, 14:27

Eu folosesc UV-B 8.0 la gecko, nu e obligatoriu dar face un pustiu de bine, mai ales puilor, dar si adultilor.


Cum spune si Chuckie, un bec de 40 sau 60w e suficient, eu asta am folosit pana am pus neonul.

Poti folosi si unul Night-Glow, ca sa ii poti observa noaptea fara sa ii deranjezi.


Ca hrana iti recomand DOAR gandaci pentru un pui, sau dieta sa contina 80% gandaci 20% mealworms.

Superworms si mealworms nu contin prea multe proteine, si praful de calciu si vitamine cade de pe ei, de asemenea exoscheletul lor e greu digerabil.

Eu nu mai folosesc deloc asa ceva la leoparzi, doar daca intentionez sa ii ingras. Desi aici pinky-ul de soarece isi face datoria mai bine.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2013, 14:44

Mai Elmo, inainte sa tot dai sfatul asta cu hrana, mai uita-te si aici. Ti-am mai zis de cateva ori. Dar ai ramas blocat...
Care e marea diferenta? Cat de mare ti se pare? WTF!!!!! Poti sa cresti leoparzii toata viata pe mealworms, daca nu se plictisesc si incep sa ii refuze. Nu zice nimeni ca nu e bine sa le dai o hrana mai variata dar deja o iei razna. Diferentele sunt destul de mici cu exceptia puilor de greieri. Greierii pot avea 44% dar si mealworms pot avea 31%. Depinde cu ce ii hranesti probabil. Cei mai mult hranesc greierii cu hrana uscata pentru caini, care are grasimi, pe cand mealworms majoritatea ii cresc in tarata si atat. Daca ai tu dovezi mai concludente decat cele facute pe la universitati americane de prestigiu...


viewtopic.php?f=60&t=778
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde BogdanFarm » 20 Feb 2013, 15:20

Am vorbit cu mai multe persoane despre asta, probabil ca nu am dreptate in intregime dar superworms contin mai multa grasime si apa decat gandacii, sunt mai saraci in substante nutritive decat acestia.

In tabelurile din link-ul dat de tine nu apar si gandaci (gandaci "de bucatarie"/roaches/libarci), deci nu prea am cum sa compar.

Imi sustin si celelalte doua afirmatii, anume ca exoscheletul lor e greu digerabil de catre unele reptile, printre care si gecko leopard, agama cu barba etc. si ca prafurile de calciu si vitamine nu se lipesc cum trebuie de ei (i-am folosit mult timp ca hrana, aici vorbesc din proprie experienta).

Deci gandacii (despre care vorbeam mai sus) castiga aceasta cursa.


Dar asta nu inseamna ca nu sunt buni ca hrana! Desigur, un meniu variat este cel mai bun.

E drept ca eu am ramas cu o antipatie mare pe superworms, dupa ce 6 luni i-am folosit ca hrana (fara nimic altceva). Acum in sfarsit am renuntat la ei, si sper ca nu o sa mai iau prea curand :lol:

LE: Si mai e ceva: din ce am observat eu, pentru a manca superworms mari un gecko leopard trebuie sa aiba o anumita conditie fizica, sa il mestece cum trebuie, si sa nu aiba ghinionul sa apuce viermele de "coada".
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2013, 15:45

Si persoanele cu care ai vorbit sunt calificate mai mult decat noi, prostimea, sa deschida gura? Au experiente de o viata? Arata si mie ceva documentatie clara despre asta... Ca daca ai vorbit cu cei de unde cred eu... aia abia daca isi trag chilotii singuri. Ti se pare ca superworms nu au substante nutritive? 50% proteine inseamna putin? WTF?! Superworms ii urasti ca nu iti place tie gustul lor sau ca trebuie sa ai gecko halterofili? Tu chiar nu intelegi ca 1000 de vorbe de pe net nu fac un ban fara dovezi? Toti sunt experti in orice in tara asta. Asa ne nastem noi aici, genii, experti... toti dam sfaturi, ne pricepem la orice... :lol: Eu iti faceam comparatia cu greierele pentru ca asta recomanda tot globul ca hrana pentru soparle, mai bun exemplu de atat crezi ca poti folosi? Uita-te la substantele din tabele, compara superworms cu restul, tu nici macar nu te-ai uitat. Gandacii n-au apa multa? Serios, cinerea si lateralis n-au apa multa? B. dubia are chitina mai multa ca un superworm.... etc. Cred ca ma obosesc degeaba oricum cu tine... Tu pari sa ai ceva personal cu superworms, ti-au vorbit urat, ti-au mazgalit caietu cu teme...
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde BogdanFarm » 20 Feb 2013, 15:52

Da, probabil ca eu am ceva personal cu ei, da-i incolo. Dar niciodata nu strica astfel de discutii pe forumuri, cunosc mai multi useri care au aceeasi idee fixa ca a mea.

DAR calciul si vitaminele nu au aderenta buna pe mealworms si superworms! Deci tot ajung in gura soparlei cu mai putine substante decat gandacii, chiar daca ei or fi mai buni :lol:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2013, 15:59

Un singur fas din pulverizator pe ei si ramane mai mult calciu decat pe gandaci. Vezi tu, gandacii ii poti folosi cand ai 2 gecko, nu cand ai 20, n-ai face altceva toata ziua decat sa le dai din penseta cate unu, cate unu... Chiar crezi ca sta vreun crescator sa faca asta? Pot sa jur ca ii hranesc cu mealworms pe toti, pusi in vase pt hranire. Ce e drept mealworms au mai multa coaja decat superworms...
N-am zis ca viermii sunt mai buni, ci doar ca pot fi la fel de buni sau aproape la fel de buni ca si gandacii. Sa ii excluzi din hranire cu inversunarea pe care ai aratat-o e o prostie.
Cat despre povesti cu stomac perforat etc, pai cat crezi ca traieste un vierme in stomacul soparlei? Eventual dupa ce a fost si mestecat, fie macar un pic... Ai vazut cat de repede se ineaca un superworm? Aproape instant. Crezi ca in stomac la soparla e full de oxigen si nu e lichid? Sincer cred ca sunt numai povesti nemuritoare alea cu stomacu perforat etc. Am de aproape 6 ani tot felul de gecko si majoritatea mananca superworms si mealworms. Ce e drept la puii de gecko nu ai cum sa le dai superworms dar aia e alta poveste.
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Re: Gecko leopard

Mesajde Cristi980 » 20 Feb 2013, 16:12

Totusi nu m-am lamurit de unde sa ii cumpar mancare.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard

Mesajde BogdanFarm » 20 Feb 2013, 17:01

Sunt multi useri care au de vanzare, inclusiv Chuckie.
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Re: Gecko leopard

Mesajde Cristi980 » 20 Feb 2013, 17:04

Inca ceva. Pentru naparlire ce trebuie sa fac?
am facut din scart o casuta unde am pus un vas . In acel vas ce trebuie sa pun

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori