Animale Bobi

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Animale Bobi

Mesajde Bobi » 06 Mar 2013, 15:42

Am primit ieri de la maestrul Vali soparla pe care mi-a promis o Phelsuma Madagascariensis Grandis, e fetita si are in jur de 12 13 cm :D sunt foarte multumit un exemplar sanatos si fara semne pe el voi pune doua video clipuri nu se vad prea bine deoarece este filmat cu geamu inchis si nu focalizeaza telefonu din cauza geamului !

Acesta e filmu in care o eliberez in terariu, tin sa mentionez ca nu am atins o deloc !

http://www.youtube.com/watch?v=QS8mrEOw ... e=youtu.be

Acum Poze :

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Si un alt video cand bea apa dupa plante :
http://youtu.be/yt994uXXhrE
Ultima oară modificat 06 Mar 2013, 15:46 de către Bobi, modificat 1 dată în total.
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Bobi » 06 Mar 2013, 15:44

:bliss: Acum 5 minute mi a mancat un mealworm din mana :-0 super tare.... :party:
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde agamura » 06 Mar 2013, 16:10

Super !!:) Felicitari pentru achizitie si pe calea asta!
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde alex_snake_gunit » 06 Mar 2013, 17:14

Super fain :drool:
Cum e ca atitudine? sperios, chestii?..eu am avut mai demult un house gecko care imita tokay :lol: :lol: , dar despre madagascar nu am auzit cum sunt ca si comportament.

PS- pe decor ai dat cu lac ?
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Simo_Pas » 06 Mar 2013, 19:03

Foarte frumoasa este, sa`ti traiasca!!!
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Bobi » 06 Mar 2013, 23:29

Multumesc tuturor pentru felicitari ! Si voua sa va traiasca animalutele sa se faca mari si frumoase si va respect pe toti care ati muncit la constructia terariilor, foarte mult devotament si timp iti trebuie si bineinteles imaginatie nu oricine poate sa realizeze un terariu placut privirii!!! :beer:

alex_snake_gunit scrie:Super fain :drool:
Cum e ca atitudine? sperios, chestii?..eu am avut mai demult un house gecko care imita tokay :lol: :lol: , dar despre madagascar nu am auzit cum sunt ca si comportament.

PS- pe decor ai dat cu lac ?



Alex ca atitudine este speriata de bombe...dar poate cu rabdare isi revine, dar nu inteleg care e treaba cu ea pentru ca ba se sperie ba nu azi mia mancat un mealworm din mana si cand sa il dau pe al 2 lea din PENSETA sa ascuns si nu am mai putut sai fac nimic .

Iar in legatura cu decoru este facut din poliester, dupa care am dat o mana de cm11, o mana de kit de gresie siliconat ( zic ei dar nu prea cred in fine nu se sfaramiteaza adica sunt multumit de el) negru, la urma am sters cu pensula tot cu kit gri deschis, dupa care lam fixat in terariu lipit cu silicon si am dat 2 maini de eco lac de la kober acela de 22 de lei + - cativa lei numai tin minte sigur daca vrei iti fac poza la cutie ... kit....kitu e ieftin de la horbach 8 lei punga are multe culori si se usuca fff repede.
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Bobi » 06 Mar 2013, 23:38

Astazi i am facut un fel de wormdish sa vad daca va manca pentru ca la cat de speriata e nu fac treaba cu mana sau cu penseta ideea este de la Vali. Recipient pentru mancare de papagali si ventuze taiate si lipite. Si i am mai luat o cascada sper sa bea apa din ea ca nu mi se pare prea safe cum linge ea dupa frunze....ca dupa geam nui place linge frunzele zici ca e aspirator lea albit pe toate !!!

Imagine
Imagine

Cascada este de la : ExoTerra

Imagine
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde alex_snake_gunit » 07 Mar 2013, 00:16

te-am intrebat de lac pt ca era problema daca linge de pe decor stropii :wave:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Bobi » 07 Mar 2013, 00:33

alex_snake_gunit scrie:te-am intrebat de lac pt ca era problema daca linge de pe decor stropii :wave:


Pai nu asa procedeaza toata lumea ?? Numai eu am decor la gecko ? Crested bibron tokay ....cate mai sunt nu toate ling apa ?


Panica ! Am facut acum niste fructe pisate, mar cu para leam dat prin sita de strecurat ceaiu le am impins cu lingura ca sa iasa fina si putina miere. A lins foarte putin dupa deget si a fugit....foarte foarte putin...E normal? Trebuie sa fac alt amestec?, nu prea am pus multa miere doar un firicel am gustat eu si era ff putin dulce, oare din cauza asta ca nu era asha dulce , sau o fii ca e sperioasa? Ajutor de la cei care au avut sau au specia asta !!!!
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Bobi » 07 Mar 2013, 10:24

Deci nu vrea de nici o culoare sa manance piure de fructe i am pus si pe lemne pe unde sta ea la soare nimic :indiferent: am bagat la blender kiwi banana mar si la urma am pus carbonat de calciu si vitamine de la jbl TerraVit :(...Si nu vrea deloc sa manance si nici viermi nu mai vrea :| ce sa ii fac ?
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde movix » 07 Mar 2013, 10:38

Omule, nu te mai panica atata ca e normal sa mai si refuze mancarea, doar e intr`un spatiu strain, dureaza un pic pana se acomodeaza, daca ti`a mancat in prima zi un mealworm asta nu inseaman ca de acum incolo nu o sa refuze niciodata mancarea.
E aici pe forum un coleg care a avut un gecko care nu a mancat 8 luni de zile, asa ca chill ca nu pateste nimic.
Si daca o bazai toata ziua cu mancarea si umblii intr`una prin terariu sa nu crezi ca rezolvi ceva, lasa`o in pace cateva zile ca stie ea cand ii e foame ;)
:bliss:
kobra_badboy
Breeder
Breeder
Mesaje: 49
Membru din: 17 Ian 2012, 01:23
Localitate: Iasi
Nume: Ciprian
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde kobra_badboy » 07 Mar 2013, 10:42

Parca ziceai ca a mancat un mealworms ...ai rabdare ca nu e gansac :) + ca abia si-a schimbat locul . Nu e nimic anormal.Ai rabdare ca-si revine. E doar putin stresata
Si apropo ...Sa-ti traiasca bijuteria. E superba :thumbup:
cat ai platit pe ea?
Imagine
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Bobi » 07 Mar 2013, 10:51

Da multumesc baieti....Asa e la inceput sunt disperat de viata din juma in juma de ora ii pun la bot un mealworm sau putin piure de fructe o s o las in pace nu o sa i mai umblu in terariu deloc ca are cascada cred ca bea din ea...ce o fii o fii. :table:
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Chuckie » 07 Mar 2013, 10:53

Calm Bobi, calm. Exact cum spun colegii de mai sus, au nevoie de o perioada de adaptare, las-o si pe ea sa se linisteasca. O sa manance si insecte si piure de fructe. Unele exemplare mananca piureuri de fructe abia la maturitate, cat sunt pui refuza. Si agamele cu barba refuza vegetalele cat sunt pui iar la maturitate mananca mai mult vegetale decat insecte. Las-o sa se obisnuiasca cu noua casa si mai ales cu noul stapan cam prea agitat... :P
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Animale Bobi

Mesajde Bobi » 07 Mar 2013, 10:59

Chuckie scrie:Calm Bobi, calm. Exact cum spun colegii de mai sus, au nevoie de o perioada de adaptare, las-o si pe ea sa se linisteasca. O sa manance si insecte si piure de fructe. Unele exemplare mananca piureuri de fructe abia la maturitate, cat sunt pui refuza. Si agamele cu barba refuza vegetalele cat sunt pui iar la maturitate mananca mai mult vegetale decat insecte. Las-o sa se obisnuiasca cu noua casa si mai ales cu noul stapan cam prea agitat... :P




DISPERAT :blow: nu agitat zici ca mi a nascut nevasta dute cumpara fructe cauta kiwi mai moale mai copt banane la fel nebunie mare ma trezesc noaptea ma uit pe intuneric sa vad ce face unde doarme :))) e jale mare. E clar ma luat si pe mine flama cu animalele. Pai bine ca mi ati zis ca o stresam pana iesea prin geam si cu piureu de fructe nu am stiut ca se poate sa refuze cand sunt mici am facut prin terariu numai piure de fructe pe toate crengile :baby: :)))). Ms Profesore !
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori