Probleme Crested Gecko

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Probleme Crested Gecko

Mesajde Bobi » 06 Ian 2014, 22:12

Am observat acum 2 zile la masculul meu de crested gecko, ca are un respirat greu si scoate un mic zgomot ca un pufait, tin sa mentionez ca nu se aude mereu. Eu cred ca a racit de la prea multa umezeala sau ceva de genul. Care a-ti mai patit sau a-ti auzit pe la prieteni, cunostinte da-ti o mana de ajutor, un sfat, ce antibiotic sa ii administrez, dozaj, injectabil sau oral !
Ovidiu si cu Zburla mi au spus conditiile in care trebuie tinut in astfel de cazuri ! Multumesc! Dar mai departe astept un tratament !
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Probleme Crested Gecko

Mesajde Bobi » 07 Ian 2014, 21:18

Nu stie nimeni sa ma ajute ?
Chiar nu a patit nimeni asa ceva ?
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Probleme Crested Gecko

Mesajde Bobi » 08 Ian 2014, 13:48

Am primit un raspuns de la Vali, bineinteles ! Am sa postez acum si solutia dar nu este 100% ceea ce trebuie, eu o s-o incerc, daca moare...asta este, daca se face bine, sa stie toata lumea in caz de se lovesc de aceasta problema....

--tetraciclina sau alt antibiotic hidrosolubil. Doza... greu de stabilit la cateva grame ale animalului. Poti dilua o capsula de antibiotic in ser fiziologic si sa ii dai 2-3 picaturi--

Animalul meu are 34 Grame si 19 cm !

Cauza: Am bagat plante din specia Guzmania care retin apa in mijlocul lor ca un cornet (PLANTE VII FARA UV!!!! sa nu incercati ) , spun lucrul acesta deoarece ieri am scos din terariu si am aruncat tot de la plante pana la substrat si cand am ajuns la cele 3 plante guzmania care stransese apa in ele, am observat niste puncte albe in ele, care bineinteles era mucegai si sa nu mai zic cum mirosea apa ca am imputit camera !! Deci nu bagati guzmania in terarii fara uv-uri !! Am 26 de grade in casa, iluminatul este pe leduri la terariu iar umezeala in timpul zilei in terariu este de 60 % iar seara de 75 % !

Acum mai adaug ajutorul care l am primit de la userii Ovidiu.bm si Zburla care stim majoritatea ca are o mini crescatorie de Crested Gecko si care este si el patit cu un Henkel Leaftail Gecko( Uroplatus Henkeli) . Animalul in momentul in care se imbolnaveste trebuie tinut intr-o caserola cu umiditate 0%, adica umezeala din camera, nu trebuie pulverizat deloc incaperea in care sta animalul, i se va da apa doar din pipeta, trebuie crescuta temperatura cu 2 3 grade adica sa stea la 27 28 grade !

Multumesc Frumos Vali pentru medicamentatie, Multumesc frumos Marius( Zburla) si Ovidiu.BM pentru sfaturi !

O sa postez in continuare ce se va intampla cu ....animalul !
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Probleme Crested Gecko

Mesajde Bobi » 16 Ian 2014, 14:32

A trecut o saptamana de cand tin animalul intr o caserola cu temperatura mai ridicata si mai putina umezeala dar degeaba tot pufaie asa ca o sa risc si o sa bag antibiotic...am gasit un dozaj pe niste site uri straine dar nu stiu daca am calculat bine asa ca va cer o parere !

50mg per Kg Tetraciclina

50mg=0.05 grame
Animalul are 34 grame

Deci 0.05 grame pe 1000 grame si am calculat la 34 grame imi da 0.0017 grame adica 1.7 miligrame la 34 de grame ale animalului, Corect? sau sunt praf la matematica ? O sa ii dau 2 miligrame mai rotunjit sa pot sa impart o pastila care are 250 mg :crazy: :crazy: :crazy: !

Apropo daca Vali este de acord pot pune tabelul cu dozaje la mai multe antibiotice pentru animale....poate ajuta oamenii !

Si poza cu 2 unitati a cate 2 grame de tetraciclina !
Imagine
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme Crested Gecko

Mesajde gabi_borza » 16 Ian 2014, 20:50

Nu am dat niciodata tetraciclina la reptile, dar in Exotic Animal Formulary doza la antibioticul asta e de 10 mg/kg...

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori