Crested gecko, Morning gecko

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Crested gecko, Morning gecko

Mesajde Cristi980 » 31 Ian 2014, 21:16

Salut tuturor. Acum 3 luni mi-am luat un pui de crested de la zburla ( merci.puiu-i bine sanatos dar din pacate saptamana asta i-ar a mancat 4 gandacei.si aproape nu mai am nici unul care sa-l poata manca.). Ok .. as vrea sa-mi i-au niste morning gecko si am citit ca sunt tot din noua caledonia si m-am gandit sa-mi fac un vivariu in care sa stea 2 crested si 2 morning .. E posibil asa ceva? Crested-zi nu-i mananca ? avand in vedere ca-s cam mici. De mancat am citit ca mananca si morning CGD. Amandoua specile sunt arboricole si stau cam la aceleasi temperatura/umiditate.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Crested gecko, Morning gecko

Mesajde agamura » 31 Ian 2014, 21:51

Al naibii el de morning… maybe your English is better than Romanian:)) (doubt it)
E mourning (aka L. lugubris)!!! Asa ma apuca pe mine mourning-ul cand te cistesc (si nu doar pe tine). Incearca sa nu mai folosesti cratima deloc, ai sanse sa o nimeresti mai bine!

De ce din pacate a mancat 4? Cati trebuia sa manance din fericire? :think:

Sfatul meu, on topic, este sa nu amesteci speciile astea. Cand se tin in comun se aleg specii care au activitati diferite (nocture/diurne) sau ocupa zone diferite in terariu (arboricole/terestre). E doar unul dintre criterii.

Numai bine si "nu te supara frate!" :beer:
Cristi980
Gecko
Gecko
Mesaje: 92
Membru din: 19 Feb 2013, 13:44
Localitate: Bistrita
Nume: Cristi

Re: Crested gecko, Morning gecko

Mesajde Cristi980 » 31 Ian 2014, 22:04

Am spus din pacate pentru ca ma mananca cam mult :)) si na .. Trebuie sa-i dau dieta desi eu prefer gandacii. Si acum imi strang bani pt unca un crested... Cu morning-ul nush unde am vazut de mi-a intrat in cap: :googleit: )) Atunci se pare ca se ruineaza visul:( Atunci o recomandare daca se poate sa tin impreuna 2 specii..nu neaparat soparle de ex broaste.cu crested(stiu ca nu se pot dar nu mi-a venit un ex mai bun. Si apropo sper ca in paharele emoticoanelor sper ca nu-i bere (nu de alta da nu-mi place ca-i acra):)) daca nu se.poate asta e :(

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori