gecko nu mananca...

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Anugus
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 15 Mai 2014, 12:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Ene Bogdan

gecko nu mananca...

Mesajde Anugus » 15 Mai 2014, 12:43

salut. am un gecko leo de aprox. o saptamana(ea are 7 luni) si nu cred ca a mancat ceva pana acum... am tinut.o pe terracoco dinala(e k?) si viermisorii(maleworms) ii puneam intr.un capacel, la inceput am crezut ca i.a mancat dar cand si.a facut nevoile(nu am curatat imediat) s.au strans 3-4 viermi de prin terrariu langa excrement si de atunci sunt pe ganduri, nu stiu cati i.am pus in total sa ca sa fac socoteala daca a mancat sau nu. eu cred ca nu a mancat.
singurul moment cand am crezut ca mananca a fost cand a vazut un vierme ce se misca prin capacel(a inceput sa ii bata gatatul cred) l.a tiuntuit cateva sec. l.a lins si dupa si.a continuat treaba, am vazuto facand asta de doua ori de cand o am(zile diferite) acum o tin pe servetele de bucatarie sa ii dau viermi direct pe servetele sa vad daca manaca ceva. sa o tin pe servetele sau sa pe terracoco dinala?
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: gecko nu mananca...

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 15 Mai 2014, 16:54

Ține-l pe șervețele, fără cocos, ăla nu e bun la gecko leopard. Poți pune niște poze? are rezerve în coadă? Ce temperatură și umditate ai în terariu?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Anugus
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 15 Mai 2014, 12:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Ene Bogdan

Re: gecko nu mananca...

Mesajde Anugus » 15 Mai 2014, 17:49

cred ca se vede. temperatura cred ca e k, nu am termometru sa verific, nu e frig in camera si soarele bate direct spre terrariu ziua, umiditatea in schimb... nu am nici o idee:D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: gecko nu mananca...

Mesajde Corleone » 16 Mai 2014, 14:26

1. Incearca mai pui si chestiile alea ca o liniuta (-) in locul punctelor. Banuiesc ca nu ai ramas repetent continuu din clasa I.
2. Ai incercat sa ii dai si altceva decat mealworms? Din propie experienta iti zic, uneori nu sunt atrasi de meals, probabil din cauza ca se misca prea lent. Cauta niste Blatta lateralis sau Nauphoeta cinerea. Intreaba si fostul propietar ce i-a dat sa manance. Oricum nu te agita, e posibil doar sa nu se fi adapatat noii case.
id: alexfota91
kevin100
Pui
Pui
Mesaje: 37
Membru din: 06 Iun 2013, 19:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Alex

Re: gecko nu mananca...

Mesajde kevin100 » 16 Mai 2014, 19:23

Al meu nu a mancat vreo 2 luni si era pui, mult mai mic decat al tau cand a facut-o. Si acuma e mare, sanatos si mananca super si meals de rupe.
Anugus
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 15 Mai 2014, 12:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Ene Bogdan

Re: gecko nu mananca...

Mesajde Anugus » 16 Mai 2014, 21:23

o sa pun liniute de acum, o sa ii iau ceva mai rapid. ii dadea tot maleworms. cred ca incepe sa o intereaeze ceva mai mult, a urmarit un viermisor jumatate de terrariu pana a intrat sub servetel:)) cat timp poate sa supravietuiasca fara mancare?
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: gecko nu mananca...

Mesajde Corleone » 17 Mai 2014, 13:46

Cateva luni bune ;)
id: alexfota91
Anugus
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 15 Mai 2014, 12:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Ene Bogdan

Re: gecko nu mananca...

Mesajde Anugus » 22 Iun 2014, 20:52

iarasi am probleme cu ia... a naparlit de 5-6 zile, si-a mancat pielea a eliminat-o fara probleme dar nu mai iese din ascunzatoare(nici ziua, nici noaptea) si e asa bleaga, nu mai mananca nu mai face nimic, doar doarme si parca isi tarsaie picioarele dupa ia... i-am luat si placa dinaia de incalzit, chiar nu stiu ce are...:(
branex
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 17:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan

Re: gecko nu mananca...

Mesajde branex » 13 Iul 2014, 19:31

Nici a mea nu mămâncă mealworms, la fel face pare interesată când îi vede vine îi miroase și pleacă. Am încercat să-i dau și gândaci de tărâțe abia ieșiți, dăia albicioși și se schimbă treaba. Îi mănâncă de nu se văd și așa mi-am dat seama că e sănătoasă, nu e stresată, umiditatea si temperatura sunt ok. Întrebarea mea e : cât de sănătos e să mănânce numai gândaci de tărâțe ? Am zis că o să-i cumpăr niscaiva Dubia dar momentan nu am cum.
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: gecko nu mananca...

Mesajde tiktak » 13 Iul 2014, 19:45

gandacii de tarate nu sunt buni deoarece au carapacea tare.
cel mai bine e sa le dai greieri, dubia, cinerea. plus ceva vitamine, calciu de la farmacie, din acela praf, deoarece din lipsa calciului poate sa faca conjunctivita si sa orbeasca.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
branex
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 17:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan

Re: gecko nu mananca...

Mesajde branex » 13 Iul 2014, 20:41

Calciu și vitamine are tot timpul în terariu. M-am gândit că nu poate să digere carapacea daia i-am dat și gândaci abia ieșiți până să se formeze carapacea, am zis că mai bine așa decât deloc, plus că voiam să văd dacă pe aștia îi mănâncă.

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori