Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde Chuckie » 03 Sep 2012, 12:46

Imi mentin parerea de aseara. Femela. Sau femele daca sunt doua animale diferite.
kobra_badboy
Breeder
Breeder
Mesaje: 49
Membru din: 17 Ian 2012, 01:23
Localitate: Iasi
Nume: Ciprian
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde kobra_badboy » 03 Sep 2012, 13:17

Da sunt diferite. Una e mai inchisa la coada.Mai astept si alte pareri

Merci mult Chuckie
Imagine
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde BogdanFarm » 03 Sep 2012, 15:54

Ambele sunt femele.
kobra_badboy
Breeder
Breeder
Mesaje: 49
Membru din: 17 Ian 2012, 01:23
Localitate: Iasi
Nume: Ciprian
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde kobra_badboy » 03 Sep 2012, 15:58

ok. Merci mult. Acusi o sa vina si baiatul in cazul asta. Asta da viata ...cu doua??...!! :bliss:
Imagine
ioana.popescu
Ou
Ou
Mesaje: 17
Membru din: 02 Mar 2012, 20:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Ioana
Localitate: Bucuresti

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde ioana.popescu » 03 Sep 2012, 18:29

Sper ca si a mea sa fie femela. Ca daca e baiat 2 baieti nu se inteleg si pereche nu vreau :) Asa daca e femela mai cumpar o femela tremper albino (ca tot voiam eu de la inceput tremper :) ).
Asa ca o sa stau cateva luni ca pe ghimpi :))
xmmd
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 06 Mai 2010, 08:43
Nume: Bogdan
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde xmmd » 04 Sep 2012, 19:29

Buna seara ,

Ma lovesc de urmatoarea problema destul de dureroasa ...
Anumite "generatii" de pui iesiti din ou (cei de acum 3 zile) + a mai fost un caz acum 2 luni refuza sa manance, stau ascunsi non-stop
Am incercat sa le cresc putin temperatura .. sa ii las fara ascunzatori .. dar nimic , la numaratoare au iesit fix 10 viermisori meal-worms .

Precizez ca alte "generatii" 3 la numar .. adica aprox 6 indivizi care au iesit din ou incepand cu mijlocul lunii IULIE pana in AUGUST .. s-au comportat exemplar , acum fiind ditamai monstrii ...

Intrebarea mea este : CUM pot sa-i fortez sa manance , ce pot sa le ofer mai tentant in afara de meal-worms (avand in vedere ca mancare pt reptile nu se gaseste la orice super-market)

Astept orice sfat sau parere legata de aceasta problema !
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde agamura » 04 Sep 2012, 19:37

Incearca sa folosesti un laser (sau cum se numeste): misti brusc punctul de lumina si vezi daca reactioneaza. Metoda asta a functionat de fiecare data cand a trebuit sa motivez o anumita reptila, plictisita sau letargica... Daca incep sa urmaresca punctul apoi e simplu :)

Sper sa dea rezultate si la tine, daca nu, oricum e bine sa ramana negru pe alb aici.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde Fritzmaister » 04 Sep 2012, 19:39

am avut si eu problema asta cu geckoul meu cand era mic. pur si simplu refuza sa manance mealworms. i-am dat gandaci de tenebrio albi, adica cei proaspat iesiti din cocon, si le manca ca nebunul. m-am gandit ca poate nu era atras de miscarea viermilor sau ceva de genul. chestia este ca acum a crescut si mananca orice, si are o pofta extrem de buna. deci ai putea sa incerci cu gandaci sa vezi daca miscarea acestora nu le atrage cumva atentia.
xmmd
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 06 Mai 2010, 08:43
Nume: Bogdan
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde xmmd » 04 Sep 2012, 21:51

@agamura: incerc sa fac rost de laser sau ceva asemanator sa vad daca reactioneaza la miscare ..

@Fritzmaister: Luni au iesit din ou . Sunt destul de mici iar un gandac nou-transformat este cam la limita , chiar peste . Nu stiu daca reusesc sa-i manance, dar o sa incerc .
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde Fritzmaister » 05 Sep 2012, 09:52

Gandacii de mealworms sunt de mai multe marimi, asa cum sunt si viermii. Daca te uiti un pic, ai sa vezi ca daca un mealworm mai mic se transforma in pupa si pupa va fi mai mica, deci si gandacul iesit din aceasta va fi mai mic. Daca numai luni au iesit din oua de ce te stresezi? Asteapta ca probabil n-au nimic, oricum trebuie sa treaca cateva zile pana ce li se termina 'provizia'. Sa zicem ca al meu avea 3 saptamani sau 4 cand facea chestia asta si n-a mancat mai mult de 2-3 saptamani si numai dupa a inceput sa manance, chiar si atunci numai gandaci. Mai era chestia ca la 7-8 luni, fiind inca un subadult mi-a facut un ou asa din senin, fara contact cu vreun mascul. In comparatie cu gecko nici nu-mi imaginez pe unde l-ar fi scos, atat de mare era oul pe langa gecko...deci se mai intampla chestii ciudate.
xmmd
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 06 Mai 2010, 08:43
Nume: Bogdan
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde xmmd » 05 Sep 2012, 13:43

Ma stresez pentru ca restul puilor au inceput sa haleasca din primele zile .. acum fiind foarte mari si grasi ..(6 la numar) .. iar primul meu pui de leopard a murit din aceeasi cauza care este probabil si la cei 2 de care discutam , si anume nu a mancat si nu cred ca a baut niciodata .. dar s-a chinuit vre-o 2 luni pana a murit (cu toate ca l-am ajutat si eu cu pipeta)
Deci .. cand vad un pui nou-iesit ca nu mananca in primele zile .. ma astept sa se repete povestea cu primul pui si chiar nu doresc asta .

O sa scormonesc astazi dupa niste gandaci recent transformati sa incerc cu ei ..
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde Sanllus » 05 Sep 2012, 16:29

voi cand puneti apa in "moist-box" cum o puneti?
eu prefer s-o pun calduta.
xmmd
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 06 Mai 2010, 08:43
Nume: Bogdan
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde xmmd » 05 Sep 2012, 16:47

Sanllus scrie:voi cand puneti apa in "moist-box" cum o puneti?
eu prefer s-o pun calduta.


Daca "moist-box" reprezinta zona cu umezeala ridicata, si eu pun tot apa calduta pentru a creste rapid umiditatea in zona respectiva .
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde Fritzmaister » 05 Sep 2012, 19:40

am uitat sa intreb daca puii sunt separati sau nu. deoarece daca ii tii impreuna, ar putea fi o sursa de stres, deci si asta ar fi o cauza.
xmmd
Pui
Pui
Mesaje: 45
Membru din: 06 Mai 2010, 08:43
Nume: Bogdan
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius)

Mesajde xmmd » 05 Sep 2012, 22:34

Fritzmaister scrie:am uitat sa intreb daca puii sunt separati sau nu. deoarece daca ii tii impreuna, ar putea fi o sursa de stres, deci si asta ar fi o cauza.


Puii sunt tinuti pe "generatii" .. adica 2 cate 2 in terarii separate . Primul pui de geko a stat singur fiind doar un ou la incubat (cel care a murit din cauza ca nu a mancat) iar pe restul i-am tinut 2 cate 2 .. si au parut ok in gasca , am zis sa-i tin asa poate le stimuleaza instinctele .. etc

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori