Hrana gecko

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Icpet
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2017, 09:56
Localitate: Pitesti
Nume: Catalin

Hrana gecko

Mesajde Icpet » 06 Ian 2017, 22:12

Buna, credeti ca e vreo problema daca hranesti un gecko leopard cu hrana moarta? Eventual daca le misti prin fata pt. a le stimula?
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Hrana gecko

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 07 Ian 2017, 11:02

Salut, poti da mai multe detalii? De exemplu, daca insectele au murit din cauza unor boli atunci e de evitat sa le dai ca hrana. In general gecko sunt atrasi de hrana vie, sunt sanse destul de mari ca unii sa nu manance din penseta deci as zice sa renunti la idee.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Icpet
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2017, 09:56
Localitate: Pitesti
Nume: Catalin

Re: Hrana gecko

Mesajde Icpet » 26 Feb 2017, 10:42

Scuze ca ma intorc la subiect, dar se poate proceda cu greierii sau mealwormii ca si cu sobolanii, adica sa ii pastrezi congelati si sa dezgheti cativa cand e vorba de hranirea soparlelor? Presupunand ca mananca din penseta, eu ma refer la valoarea nutritionala.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana gecko

Mesajde BogdanFarm » 28 Feb 2017, 00:30

Salut. Personal am incercat asta la un mascul subadult de gecko leopard, cu superworms si mealworms decongelati. I-a mancat fara probleme si nu am observat efecte negative, cel putin nu pe loc.

Aproape 2 ani mai tarziu (la peste un an dupa ce l-am vandut) am aflat ca animalul a murit. Nu cred ca are legatura, dar bate putin la ochi, fiind singurul care a primit asa ceva.

Parerea mea e ca mai bine cresti insectele vii, sunt mai nutritive si ofera o stimulare a animalului din terariu (vanatoarea).
Icpet
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2017, 09:56
Localitate: Pitesti
Nume: Catalin

Re: Hrana gecko

Mesajde Icpet » 28 Feb 2017, 21:12

BogdanFarm scrie:Salut. Personal am incercat asta la un mascul subadult de gecko leopard, cu superworms si mealworms decongelati. I-a mancat fara probleme si nu am observat efecte negative, cel putin nu pe loc.

Aproape 2 ani mai tarziu (la peste un an dupa ce l-am vandut) am aflat ca animalul a murit. Nu cred ca are legatura, dar bate putin la ochi, fiind singurul care a primit asa ceva.

Parerea mea e ca mai bine cresti insectele vii, sunt mai nutritive si ofera o stimulare a animalului din terariu (vanatoarea).

Sunteti sigur ca a fost intretinut cum trebuie de cel care l-a cumparat?
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana gecko

Mesajde BogdanFarm » 01 Mar 2017, 15:41

Asta nu pot sti, dar presupun ca da. Specia e usor de intretinut si persoana avea mai multe care erau sanatoase.

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori