Fam. Gekkonidae- exclusiv de clima calda?

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fam. Gekkonidae- exclusiv de clima calda?

Mesajde vic » 02 Noi 2010, 11:48

Salut!

Sunt total incepator in teraristica, am doar o pereche de Leoparzi simpatici. Totusi, un gekkonid interesant era de multi ani pe lista mea de ciudatenii pe care as dori sa le am- Teratoscincus przewalski. Asta intra si in Mongolia (recorduri spre -50*C)! Alte doua specii, T. scincus si T. roborowski traiesc in zone unde minima absoluta a picat in jur de -40*C. Nu am studiat mai mult, dar sigur mai sunt cateva specii in Asia Centrala, capabile de hibernare serioasa, de moda veche, la 5*C in frigider. Inclusiv Leopardul nostru "cel de toate zilele", zambaretul despre care aflu ca a cucerit lumea, traieste si in zone cu ierni destul de reci, dar ce exista in hobby pare a fi majoritar de origine Pakistan, si acolo banuiesc ca nu au fost colectati din cele mai aspre zone, ci din cele calde, unde bestiile abunda.
Am citit prezentarea generala a familiei aici si mi-a sarit in ochi pasajul in care scrie ca Gekkonidae-le nu traiesc in zone temperate cu ierni geroase:
http://www.teraristica.ro/index.php/sop ... /index.php

Nu multi, intr-adevar, dar totusi sunt :thumbup: !
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fam. Gekkonidae- exclusiv de clima calda?

Mesajde Tiberiu Sahlean » 02 Noi 2010, 12:41

Salut!
Intr-adevar observatia ta e buna legata de climatul in care traiesc diferite specii de gecko si multumim pentru atentie. De asemenea, este adevarat ca bine-cunoscutul gecko leopard (Eublepharis macularis) traieste in zonele sub-desertice si desertice ale Asiei de sud, cu un climat arid si unde temperaturile nocturne pot sa scada pana aproape de limita inghetului. In mediul natural gecko leopard intra in hibernare in astfel de perioade. In captivitate s-a observat ca perioada de hibernare nu este absolut necesara pentru stimularea reproducerii, astfel incat crescatorii au ales sa evite aceasta etapa care necesita conditii mai speciale si uneori mai dificil de mentinut.
Mai observ ca aceasta e prima ta postare pe forum, astfel incat cred ar fi frumos sa te prezinti si sa ne prezinti si animalele tale.

Numai bine,
Tiberiu.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fam. Gekkonidae- exclusiv de clima calda?

Mesajde Chuckie » 02 Noi 2010, 12:51

Bine ai venit pe forumul nostru !
Am corectat eroarea, multumim pentru atentionare.

Aici ai linkul pentru prezentare:

viewtopic.php?f=16&t=61&start=75

:thumbup:
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fam. Gekkonidae- exclusiv de clima calda?

Mesajde vic » 02 Noi 2010, 14:05

Am postat si eu prezentarea, multumesc! Cautasem o sectiune "Introducere", dar nu am gasit-o sub numele asta.
@Chuckie: ne-am cunoscut la Hornbach, eram cu Radu :wave: .
@Tiberiu: nu as risca un Leopard obisnuit la 5*C in frigider, dar mi-ar place tare mult sa am cativa afghanicus/turcmenicus si poate si angramainyu din zone cu -15*C...-20*C ca minime. Dupa ce imi intru in "mana" cu perechea pe care o am, la anul le-as oferi acea luna la 10*C- cu aclimatizarea de rigoare- ceea ce pica binisor pe originea lor subtropical-desertica.
Vad insa ca au inceput sa apara in hobby si cativa Teratoscincus, dar nici cu Mediodactylus nu m-as plange daca ar apare :uwink: . Ar sta fain intr-un fel de voliera de plasa deasa printre diverse xerofile- cactusi/yucca- si sa am acces la vagaunile diurne, de fapt cutii de lemn cu usite, bine izolate de caldura, de unde sa-i si pot culege cand vine frigul. As incerca asta si cu Leoparzii, si sa-i extrag in Octombrie, dar asta cand voi avea suficient de multi. Problema mare daca incep sa se ingroape de capul lor ignorand cutia desemnata :lol: !
Poze cu fiarele- sa le fac mai intai un terariu mai rezonabil, si postez. Sunt de la Gik, femela e normala iar masculul e ceva de selectie, dar nu cunosc numele morph-urilor. De fapt, ma intereseaza foarte putin, chiar sunt un pasionat al formelor salbatice de felul meu; sanatosi si prolifici sa fie. Sigur ca m-a lasat masca Snow Diablo Blanco :P si imi plac toti ceilalti, dar nu as da pe unul o suma cu care pot lua o galeata de "normali".

Pana atunci, sanatate!
Ciobastian
Pui
Pui
Mesaje: 43
Membru din: 12 Noi 2010, 22:52
Nume: Ciobanu Sebastian George
Localitate: Campina

Re: Fam. Gekkonidae- exclusiv de clima calda?

Mesajde Ciobastian » 18 Noi 2010, 12:20

Uitati aici un link cu toate speciile de geko care exista.Sper sa va http://www.milwaukeereptiles.com/geckoList.php
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Fam. Gekkonidae- exclusiv de clima calda?

Mesajde shakw0n » 18 Noi 2010, 14:19

Crezi tu ca alea sunt toate speciile de gecko care exista??
Mai rasfoieste netul inainte sa faci afirmatii de genul.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 44 vizitatori