Substrat gecko leopard

Forum pentru discutii despre toate speciile de gecko.
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Substrat gecko leopard

Mesajde Crabman » 17 Noi 2010, 00:03

Cred ca toti posesorii de Gecko leopard stiu numeroasele discutii pe aceasta tema .....asa ca ii poftesc pe cei care poseda gecko leopard si folosesc nisip, pamant, cocos etc ca substrat sa argumenteze dc au ales acest tip de substrat.Ideea e ca aceste soparle "gusta" cam toate obiectele din terariu si automat si substratul,acesta inghitit poate bloca intestinele soparlelor :angel:
Eu folosesc servetele sau coli A4 pt imprimanta ... logica mea este ca sunt 100% sigure.
PS: NU vreau sa existe certuri pe aceasta tema doar postari la obiect cu argumente
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Covoran Andrei » 17 Noi 2010, 01:19

Eu nu folosesc nimic,am polistirenul acoperit cu ipsos,dat cu oxizi si cu lac ecologic.
Parerea mea e ca este totul ok.Animalele sunt perfect sanatoase.
Acum argumentul:Stiti cu toti aproape ca am vrut sa imi fac un terariu care sa imite cat de mult posibil desertul stancos.Dupa multa gandire si foarte mult timp mi-a iesit exact ce am vrut.Acuma,sincer,servetelele nu se potriveau deloc,nisip nu am de ce sa pun pentru ca nu vreau sa risc,coco humusul nu este pentru gecko leopard din cate stiu eu,iar pamant nici atat.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 237
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Shak » 17 Noi 2010, 09:57

Ai dreptate este una din pasiunile lor sa guste din substrat. Eu cred ca cel mai ok este acel calciu vitaminizat pentru pui si gaini. Se gaseste in orice farmacie veterinara, are aspect de pulbere/nisip fin, daca inghite, cu atat mai bine ca e supliment alimentar, de curatat se curata foarte usor si mai are o calitate.....e ieftin tare. PArerea mea zic ca da mult mai bine decat servetelele si e mai usor de curatat.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde roxycaramel » 28 Iun 2011, 20:21

Eu folosesc servetele....Sunt 100% sigure si sunt usor de curatat. In cazul servirii acestora ca gustarea dintre mese a soparlei acestea nu dauneaza sanatatii acesteia. Mie mi se pare ca servetelele(atentie sa nu fie parfumate) sunt cea mai buna alegere.Nisipul are riscuri mari iar substratul de cocos nu e mereu steril. Daca ai steriliza tu substratul de cocos ar fi foarte bine asa l-ai putea folosi...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde vic » 28 Iun 2011, 21:24

Nu am inca vreun substrat, ci doar bucati de lespede naturala. Servetele le pun in zona in care isi fac nevoile, fiind mai usor de indepartat materiile respective.
Din ce am citit totusi, riscul de ingestie a nisipului ar fi mai mare la leoparzii mici, care rateaza des prada. Oricum nu sunt soparle de nisip, dar cred ca e de preferat nisipul fata de pietricelele mici- macar nisipul poate fi eliminat.
Pentru viitor voi aranja un sector cu sol cernut, amestecat cu nisip- sa rezulte ceva de genul solurilor din habitat, in care sa poata sapa. In cazul meu, trebuie sa si sterilizez ingredientele, fiindca imi colcaie Lacerte native prin curte si mi-e frica sa nu contaminez Gecko cu vreo dracie. Dar asta cand terariul celor 5 va fi de 100x50 cm (baza), si pana acolo mai e un pic...
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde roxycaramel » 29 Iun 2011, 11:36

Da e bine si asa dar ideea cu nisipul nu e prea buna...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 22 Feb 2012, 01:52

Nu deţin gecko leopard dar părerea mea e că, la fel cum a precizat şi colegul nostru Shak, calciul vitaminizat este o variantă demnă de luat în calcul. Nu ştiu exact care e cel mai bun preţ, eu am văzut la 4.43 lei punga de 1 kg. Din câte spun ei pe site-ul respectiv are următoarea compoziţie:

Vitamine: A (E 672), D3 (E 671), E, K3, B1, B2, B6, B12, Acid pantotenic, Acid nicotinic.
Minerale: Calciu, Mangan (E 5), Fier (E 1), Cupru (E 4), Zinc (E 6), Cobalt (E 3), Potasiu, Iod (E 2), Seleniu (E 8), Fosfor.

Eu de ăsta aş folosi pentru că mi se pare mai estetic decât şerveţelele şi ar fi bun şi pentru sănătatea animalului.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Fritzmaister » 22 Feb 2012, 10:59

Si de argila ce ziceti? am vazut la unii in strainatate ca fac substratul din argila naturala, il modeleaza dupa plac(trebuie mixat cu apa), si dupa aia il lasa la uscat. este absolut natural, si pe langa asta arata super bine. poti face chiar si o ascunzatoare in substratul asta, deoarece dupa uscare devine destul de tare.
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 237
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Shak » 22 Feb 2012, 14:37

Fritzmaister scrie:Si de argila ce ziceti? am vazut la unii in strainatate ca fac substratul din argila naturala, il modeleaza dupa plac(trebuie mixat cu apa), si dupa aia il lasa la uscat. este absolut natural, si pe langa asta arata super bine. poti face chiar si o ascunzatoare in substratul asta, deoarece dupa uscare devine destul de tare.



De acord cu tine, dar acela nu e substrat, e relief, sau podea sau cum vrei sa ii mai spui.


Ce am mai vazut, la Practiker este un covor de pietris prins in ceva cauciuc siliconic transparent. Arata foarte bine.
Spalat bine cred ca e ok, nu poate fi inghitit de animal, deoarece e prins in silicon si e destul de mare granulatia.
Sau poate fi o idee de a face de catre noi. Pe o bucata de panza, ungem bine cu silicon (3-4mm) dupa care presaram pietricele, bine spalate si uscate. La final dam cu o perie pe el, sa pice pietricelele care nu sunt prinse bine in silicon si voila avem substrat usor de curatat/spalat, care pe langa ca e estetic, e si sanatos/safe pentru lighioana.

Unele chestii pozitive pot fi:

1. Usor de curatat. Se scoate si se spala cu jet de apa si e ca nou.
2. Nu intra insectele in/sub el.
3. Tine cat de cat umezeala daca pui apa sub el, pentru animalutele cu umezeala ridicata.
Cred ca mai sunt si altele.
Nu stiu cum reactioneaza la caldura bec/heat pad etc.


Cred ca o sa il incerc la noul terariu.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde olarasu.marian » 22 Feb 2012, 14:58

Shak scrie:Ce am mai vazut, la Practiker este un covor de pietris prins in ceva cauciuc siliconic transparent. Arata foarte bine.
Spalat bine cred ca e ok, nu poate fi inghitit de animal, deoarece e prins in silicon si e destul de mare granulatia.
Sau poate fi o idee de a face de catre noi. Pe o bucata de panza, ungem bine cu silicon (3-4mm) dupa care presaram pietricele, bine spalate si uscate. La final dam cu o perie pe el, sa pice pietricelele care nu sunt prinse bine in silicon si voila avem substrat usor de curatat/spalat, care pe langa ca e estetic, e si sanatos/safe pentru lighioana.

Unele chestii pozitive pot fi:

1. Usor de curatat. Se scoate si se spala cu jet de apa si e ca nou.
2. Nu intra insectele in/sub el.
3. Tine cat de cat umezeala daca pui apa sub el, pentru animalutele cu umezeala ridicata.
Cred ca mai sunt si altele.
Nu stiu cum reactioneaza la caldura bec/heat pad etc.


Cred ca o sa il incerc la noul terariu.


Eu nu cred ca e o idee asa buna. Ma gandesc ca desi poate arata bine, in timp poate deveni un pat de bacterii, chiar si cu spalatul regulat.
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 237
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Shak » 22 Feb 2012, 16:12

Mai tare decat cocos-ul sau nisip sau altele care sunt acum la indemana sau chiar podeaua terariului pe care pui substraturile?
Ce te opreste sa il dezinfectezi din cand in cand ca si lemenle sau decorul din terariu?
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Sanllus » 04 Mai 2012, 09:57

Eu unu i-am facut geckoului meu, un "background" din polistiren(nu stiu denumirea corecta) si chit pentru rosturi, s-a uscat chitul in 1-2 zile, si a devenit cam ca si varul, adica atingandu-l imi ramanea praf pe mana, l-am pus in terrariu.Soparla, fericita, ea, eu nu, cand am vazut ca da cu limba pe rostu ala plimbandu-se in terariu, m-au apucat damblalele.."daca o fi toxic?" "daca pateste ceva" si in 5 minute l-am scos, din experienta voi ce stiti, e toxic chitu` pentru rosturi?
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde h1l3e » 04 Mai 2012, 11:22

Daca vrei sa pui decorul inapoi, da-i neaparat 2-3 maini de lac ecologic. Gasesti la magazine de constructii gen Praktiker, Dedeman. Nu avem cum sa stim exact daca acel chit de rosturi e toxic, mai mult ca sigur nu toti producatorii respecta aceeasi reteta. Chiar si de n-ar fi toxic, exista riscul ca praful sau bucatile desprinse sa cauzeze probleme digestive animalului.
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Sanllus » 04 Mai 2012, 12:16

Multumesc, e bine de stiut.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Substrat gecko leopard

Mesajde Mihai Kovacs » 04 Mai 2012, 12:19

Uite-te pe ambalaj ce contine mai exact si vezi acolo daca sunt "ingrediente" toxice .Cu siguranta vei gasi ceva in neregula.

Înapoi la “Familia Gekkonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 40 vizitatori