Cateva sfaturi ?

Numai cornsnakes. Fiind un sarpe foarte popular si cu multe morphuri am decis infiintarea unui forum dedicat.
Mandela
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Noi 2015, 22:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudio Mandela

Cateva sfaturi ?

Mesajde Mandela » 04 Noi 2015, 22:40

Buna ziua, de curand am achizitionat un sarpe, are cam 6-7 luni, nu au stiut sa imi zica exact si am o problema. In principal are un terariu mare, caldura , umiditate, substrat temperatura e undeva intre 32-27 C si umiditate 50-60%. Sarpele il am de 2 saptamani, timp in care s-a si hranit, nu a facut mofturi. Eu am 2 probleme: 1. Sarpele nu prea iese din ascunzatoare, adica ziua nu iese niciodata si noaptea foarte rar. 2. Cand incerc sa il iau in mana, fuge in toate directiile sa scape cu viata. Ceva sfaturi? e primul meu animal (reptila) si nu stiu ce as putea face in acest sens. Va multumesc frumos.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 05 Noi 2015, 10:46

Salutare și bine ai venit pe forum. Majoritatea șerpilor sunt activi mai mult noaptea, iar dacă are unde să se ascundă atunci comportamentul lui e absolut firesc (chiar e recomandat să aibă unde să se ascundă pentru a evita stresul animalului).
În general reptilele când sunt mai mici sunt mai agitate dar o dată cu creșterea și manipularea se obișnuiesc cu omul deci iarași e normal să încerce să fugă. E recomandat să-l iei zilnic în mână pe o durată de timp scurtă, de câteva minute la început (excepție perioada în care năpârlește fiindcă îl stresezi).
În rest așteptăm să pui niște poze cu șarpele și terariul. Despre condițiile din terariu nu ne putem pronunța până nu vedem ce specie este.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Mandela
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Noi 2015, 22:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudio Mandela

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Mandela » 05 Noi 2015, 23:22

http://postimg.org/gallery/2347uwu40/

Dimensiunea e de 80x35x40 si sarpele am inteles ca are 6-7 luni.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 06 Noi 2015, 21:36

Șarpele este un cornsnake (Pantherophis guttatus), morph amelanistic. Găsești un articol despre specie.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde agamura » 07 Noi 2015, 01:46

Pentru a reduce nivelul stresului si a-i da posibilitatea se exploreze mai mult poti folosi si alte piese de decor (lemne, buturugi, alte adaposturi, etc) Sa-ti traiasca!
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde denis » 09 Noi 2015, 16:30

Frumos sarpele!
Asa sunt serpii cand sunt pui, mai speriosi si mai timizi. Pune-I mai multe accesorii prin terariu printre care sa se simta in siguranta. Al tau e prea gol pentru cat este mic.
Ai rabdare putin, cand cresc nu mai stau ascunsi :).
:whip:
Mandela
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Noi 2015, 22:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudio Mandela

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Mandela » 09 Noi 2015, 20:59

Da stiu, vreau sa ii diversific mediul, doar ca momentan nu am avut timp, plec dimineata la 8 si ajung la 9 seara... aveti idee de unde as putea face rost de soricei pentru tovarashu ? Am cautat la petshop si anunturi pe olx,dar nu prea gasesc soricei mici (pinky) si sincer nu cred k e prea combinatie sa il hranesc odata la 14-20 de zile, cand mai gasesc cate un soricel pe ici pe colo, daca ma puteti ajuta in acest fel, v-as fi recunoscator.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 10 Noi 2015, 09:43

Pune anunt si la bursa, in sectiunea cumparari, poate apare vreun vanzator intre timp.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde denis » 10 Noi 2015, 10:22

Ai pm.
:whip:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Corleone » 10 Noi 2015, 21:11

Terariul este si oarecum maricel, e foarte posibil sa fie sursa stresului. De asemenea, daca pana acum nu prea a fost manipulat, e de inteles faptul ca in momentul cand il iei in mana sa incerece sa fuga. Manipulari zilnice, exceptand, cum a zis si Codrin, cand trebuie sa naparleasca dar si 2-3 zile dupa ce a mancat.
id: alexfota91
Mandela
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Noi 2015, 22:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudio Mandela

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Mandela » 11 Noi 2015, 19:16

E ok temperatura si umiditatea ?
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Corleone » 13 Noi 2015, 09:37

Temperatura e ok, la fel si umiditatea. Corn snake nu este un sarpe pretentios.
id: alexfota91
Mandela
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Noi 2015, 22:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudio Mandela

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Mandela » 28 Noi 2015, 14:56

Legat de substrat, am cateva nelamuriri, ca idee cand am cumparat sacul de substrat de la petshop si mi-au zis ca trebuie sa fierb susbstratul, sa il las sa se usuce si sa se raceasca si abia atunci sa il pun in terariu. De asemenea mi-au zis ca substratul trebuie schimbat la 3 luni de zile sau pot sa il mai fierb odata, si sa il mai folosesc inca 3 luni. Vroiam sa va intreb : 1. E ok sa il fierb si sa il mai folosesc in continuare ? 2. Avand in vedere ca fiertul presupune foarte mult haos in casa ( 3,4 oale de apa, lasat in cada la uscat inca 2-3 ore ) nu imi convine si eram curios daca pot efectiv sa desfac sacul de substrat si sa il torn direct in terariu, fara sa il mai fierb.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 28 Noi 2015, 16:17

Substraturile care se găsesc în florării au de obicei diverşi aditivi pentru plante care pot îmbolnăvi reptilele, de aceea sunt de evitat. Dacă sunt fără aditivi atunci e bine. Eu până acum la şerpi am folosit exclusiv substrat de cocos pus direct în terariu. Şi sunt deja câtiva ani în care nu am avut absolut nici o problemă.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Mandela
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Noi 2015, 22:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Claudio Mandela

Re: Cateva sfaturi ?

Mesajde Mandela » 28 Noi 2015, 16:56

Eu d'asta am acasa, merge sa il pun si eu direct? fara sa il fierb? E luat din petshop si am inteles k e fix pentru reptile. http://postimg.org/gallery/eo0oock4/

Înapoi la “Pantherophis guttatus (Familia Colubridae) - Corn snakes”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori