Regurgitare:((

Numai cornsnakes. Fiind un sarpe foarte popular si cu multe morphuri am decis infiintarea unui forum dedicat.
carina_nohiboke
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Sep 2011, 20:58
Nume: Carina Nohiboke

Regurgitare:((

Mesajde carina_nohiboke » 16 Ian 2012, 15:48

Buna ziua,
Am si eu o problema cu serpisorul...si nu gasesc niciunde informatii, dar sper ca printre voi exista cineva care s-a mai intalnit cu problema aceasta si ma poate ajuta si pe mine!!
Sisi al meu este un corn snake mascul de 5 ani, aproximativ 2 m lungime(chiar mai mult cred), ce a suferit recent o operatie!Pana sa fie operat a fost hranit majoritar cu soareci congelati!!Din august de cand l-am operat si l-am luat eu acasa am hotarat sa ii dau numai hrana vie, si tinand cont de operatia suferita i-am dat aproximativ 1 soarece matur pe saptamana!! Apetit prezent, a inceput sa fie mai vioi, sa aibe forta...i s-a schimbat un pic si faciesul..naparleste aproape in fiecare luna...are culori foarte frumose...si nici un semn de boala(rana de la operatie s-a vindecat frumos, si mai are cateva abcese de la o boala contagioasa a serpilor...but :offtopic: ).... Ce am observat un pic la el...a devenit un pic mai agresit decat la inceput....dar..

Ultima data cand l-am hranit am avut o supriza foarte mare....dupa ce a mancat 3 soricei (pt ca nu am mai gasit soareci adulti), am avut grija sa astept in jur de o ora intre fiecare soricel pus in terariu, la aproximativ 3 ore dupa ce a papat ultimul soricel i-am vazut pe toti intr-un colt de terariu :omg: ....am ramas socata si nu am stiut ce sa fac....Drept e un singur lucru...a fost prima data cand i-am dat sa manance in terariu, pana acum il scoteam afara si apoi il puneam inauntru sa-si faca mendrele.... :love: Dar acum....m-am speriat foarte tare....

Satrea lui generala nu s-a modificat, apetit are in continuare, insa nu i-am mai dat sa manance, pt ca trebuie sa il las undeva la 14 zile sa-si revina mucoasa esofago-gastrica....

Problema care imi da mie batai de cap...este cauza care a provocar aceasta situatie????M-am gandit la mai multe posibilitati:
1.alaturi de soricei sa fi inghitit si parte din substratul de cocos, acesta lezionandu-i mucoasa
2.temperatura prea ridicata?!?....30 grade/25
3.stresul?? (insa el pana a veni la mine traia liber intr-o casa cu 2 etaje iar din august anul trecut, de cand e la mine e in terariu si la fel nu mi-a facut niciodata probleme de genul acesta)
4.operatiala care a fost supus.....insa aceasta a fost in august si de atunci a avut apetit
5.ceva parazitoza.....m-am gandit si la lucrul acesta pt ca nu am auzit pe nimeni sa-l fi deparazitat

Ce ma sfatuiti sa fac???

PS: Voi va deparazitati serpisorii?

PPS: Poate s-a mai discutat acest subiect pe vre-un topic...insa am vreo 5 ore de cand caut ceva informatii numa azi si nu gasesc nimic...de asta am apelat la aceasta cale
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regurgitare:((

Mesajde Chuckie » 16 Ian 2012, 20:25

Il poti deparazita cu Cestal, Panacur, Fenbendazol.
Dozele sunt scrise pe ambalaj. Da, se depraziteaza si serpii desi nu toata lumea face asta, e bine sa o faci.
In privinta regurgitarii, Lasa-l sa ia o pauza de mancare vreo 2 saptamani si dupa aia da-i iar. Nu mai face pauza intre soricei cand ii dai mai multi. Hrana se da toata o data, cum inghite un soarece, i-l dai pe celalalt. Poate pauza asta de o ora l-a afectat. Nu ii dai cate un soricel pe zi, ii dai numai o data pe saptamana hrana. Si nu la ore diferite. Ce operatie a facut? Nu am inteles...
carina_nohiboke
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Sep 2011, 20:58
Nume: Carina Nohiboke

Re: Regurgitare:((

Mesajde carina_nohiboke » 17 Ian 2012, 00:23

Soriceii ii dadeam de obicei in aceasi zi toti...pana avea apetit...1..2...3...cati vroia el....si asa cam la 10 minute intre ei...

Despre deparazitare...solutiile le stiu si eu..insa modul de administrare mi se pare ciudat...am citit ca se administreaza pe sonda esofago-gastrica...si din pacate...aici nu ma pricep...la tehnica...(teoria ca teoria..dar practica ne omoara:(()

Despre operatie am mai avut ceva topic in care a, povestit ce s-a intamplat cu el...am fost nevoita sa ii amputez ambele hemipenisuri..:|....dar isi revine incet incet...;)....nu mai ramane piele cand naparleste pe sutura...decat foarte usor si putina...aderenta...care o indepartez eu de acolo fara nici cea mai mica dificultate...

Nu imi place ca devine un pic agresiv...adica am patit odata de mi s-a repezit prin geam sa ma atace...fara nici un motiv...si acum...la manipulare am un pic de fobie...de ex..nu l-am mai scos din terariu de vreo luna de zile...dar vorbesc zilnic cu el:D...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regurgitare:((

Mesajde Chuckie » 17 Ian 2012, 09:46

De ce cu sonda? Nu crezi ca e mai simplu sa bagi pe gat soricelului pastila inainte sa il dai sarpelui?
carina_nohiboke
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Sep 2011, 20:58
Nume: Carina Nohiboke

Re: Regurgitare:((

Mesajde carina_nohiboke » 17 Ian 2012, 17:59

Chuckie scrie:De ce cu sonda? Nu crezi ca e mai simplu sa bagi pe gat soricelului pastila inainte sa il dai sarpelui?



La asta chiar nu m-am gandit...si totusi e ciudat...gasesc eu o cale pana la urma...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regurgitare:((

Mesajde Chuckie » 17 Ian 2012, 18:37

Si eu, si altii, asa facem, bagam pastila in gura soarecelui. Bineinteles nu viu, congelat...
carina_nohiboke
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Sep 2011, 20:58
Nume: Carina Nohiboke

Re: Regurgitare:((

Mesajde carina_nohiboke » 18 Ian 2012, 10:50

Chuckie scrie:Si eu, si altii, asa facem, bagam pastila in gura soarecelui. Bineinteles nu viu, congelat...




eu cum ii dau viu nici nu m-am gandit prin ce metoda as putea sa-i introduc pastiluta..dar cred ca pot spinaliza soricelul inainte si nu au sa fie probleme..;)...multumesc de info....
Cat despre subictul topicului o sa astept vreo 14 zile de cand a regurgitat si o sa ii dau din nou...sa vvad cum reactioneaza:D.....

Înapoi la “Pantherophis guttatus (Familia Colubridae) - Corn snakes”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori