Fractura de coada

Numai cornsnakes. Fiind un sarpe foarte popular si cu multe morphuri am decis infiintarea unui forum dedicat.
radu

Fractura de coada

Mesajde radu » 23 Mar 2010, 08:35

asa arata o fractura de coada

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

pozele sunt mai vechi. In perioada aia ma gandeam sa ii tai coada pt ca nu imi placea deloc cum arata. Pana la urma nu am mai taiat-o si cred ca o sa-l las asa. Nu se mai vede chiar asa urat pt ca a mai crescut de atunci si s-a mai ingrasat :D . Se pare ca nu il deranjaza (si nu ma mai deranjaza nici pe mine) asa ca nu o mai tai. Singura problema este ca bucata aceea, de la fractura pana la varf, nu naparleste niciodata. Intotdeauna eu dau jos pielea din zona respectiva.
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 23 Mar 2010, 08:36

si cum a ajuns in starea asta?
radu

Mesajde radu » 23 Mar 2010, 08:37

habar n-am Ori am facut eu ceva gresala de manipulare cand era mic, ori a facut el ceva prin terariu si si-a rupt-o. Chestia e ca nu era asa dintr-o data. Era tot mai stramba cu fiecare naparlire.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 23 Mar 2010, 08:38

interesant. nu cred ca o fractura se poate agrava. mai degraba s-ar suda. te-ai gandit la faptul ca poate avea vreo boala genetica?
radu

Mesajde radu » 23 Mar 2010, 08:38

Daca era genetic ma gandesc ca trebuia sa fie ceva semne de la inceput sau sa fie probleme la toata coloana, ori cand l-am luat nu tin minte sa fi avut ceva probleme. Fractura in sine nu se mai agraveaza, dar cum nu isi mai foloseste bucata respectiva se tot atrofiaza oarecum si inca o chestie e ca la locul fracturii, coada face un unghi de 90 de grade aproape.

Cam asta e teoria mea Dupa ce moare ii fac o necropsie si va zic atunci sigur ce a avut
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 23 Mar 2010, 08:39

deci mai avem de asteptat pana sa aflam 15-20 ani
radu

Mesajde radu » 23 Mar 2010, 08:39

sper
carina_nohiboke
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Sep 2011, 20:58
Nume: Carina Nohiboke

Re: Fractura de coada

Mesajde carina_nohiboke » 16 Ian 2012, 15:07

Buna..ma intereseaza un pic evolutia...au trecut aproape 2 ani de atunci...ce imi poti spune despre segmentul adus in discutie??
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Fractura de coada

Mesajde radu » 16 Ian 2012, 19:23

sarpele e bine mersi. De atunci a mai crescut, s-a mai ingrasat si nu se mai vede chiar asa tare. Bucata respectiva e mai deformata dar nu arata rau. Problema e ca atunci cand naparleste si nu are destula umiditate, pielea veche se rupe din locul respectiv si restul trebuie sa il trag eu jos, dar nu e mare filozofie. Acuma nu mai am sarpele. L-am dat luna trecuta pt ca aveam nevoie de terariul lui.
carina_nohiboke
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Sep 2011, 20:58
Nume: Carina Nohiboke

Re: Fractura de coada

Mesajde carina_nohiboke » 17 Ian 2012, 00:26

ok..multumesc de info...ma interesa foarte mult sa vad si niste poze cu evolutia lui...
Am vazut niste fracturi remediate prin osteosinteza la niste iguane...si eram curioasa un pic si de aspectul de care ziceai...unde mai pui ca la al meu i-au pus diagnostic de osteosarcom...si au vrut sa-i amputeze coada....but... :offtopic:

Ms inca o data

Înapoi la “Pantherophis guttatus (Familia Colubridae) - Corn snakes”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori