Donez broasca testoasa salbatica

Donatii reptile, amfibieni, nevertebrate, hrana, terarii, accesorii si echipamente de teraristica
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde BogdanFarm » 12 Oct 2012, 17:30

Elibereaz-o.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde vic » 12 Oct 2012, 17:44

Nu, inca nu e cazul de eliberare. Daca e doar usor slabita, trece de iarna cu ceva noroc, dar daca e serios debilitata, nu trece.

Mai intai trebuie aflat:
- de cand ai primit-o?
- a stat in casa sau afara?
- ce a mancat, ce stare generala are?
- cat a stat la "posesorul" anterior si in ce conditii?
Avatar utilizator
ane
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 17 Aug 2012, 15:13
Localitate: Corabia
Nume: Andreea

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde ane » 12 Oct 2012, 19:23

Daca se poate elibera, o pot prelua eu prin microbuz si sa o eliberez in Dunare unde sunt mii astfel de testoase si legea privind protejarea lor se aplica aici. Asta daca poate fi eliberata.
"Orice opera de arta isi are radacinile intr-un instinct al plasmuirii, care mai mult sau mai putin ii este propriu oarecarei fiinte inzestrate cu spirit."- Panait Cerna
R.Mihai
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 12 Oct 2012, 16:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Rosata Mihai

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde R.Mihai » 12 Oct 2012, 20:28

Multumesc pt raspunsuri in timp atat de scurt. Eu consider ca testoasa se simte bine. Pare destul de energica. O am de cam 1 luna si i-am cumparat tot ce trebuie. Fiind maricica am cautat un acvariu in care sa aiba cat de cat loc dar si oarecum pe masura bugetului (75x60x50) I-am pus filtru, incalzitoare, lampa. Am hranit-o cu pesti albi uscati, uneori bucatele de carne si ceva creveti pt testoase. Nu stiu in ce conditii a stat inainte, cel care mi-a dat-o a cumparat-o de la un crescator. Nu vreau nici sa o tin in conditii de chin pt ea dar nici sa o eliberez si sa nu faca fata. Daca e cazul, o trimit prin microbuz zilele acestea, poate chiar maine.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde vic » 12 Oct 2012, 21:39

Haha! Nu exista "crescatori" de Emys in Romania, ci multi "culegatori". In fine...
Nu te grabi cu trimisul, sunt balti si pe langa Bucuresti- Comana, Branesti, Cernica, ca sa le enumar doar pe cele unde am mai eliberat eu Emys. Daca nu stii in ce conditii a stat, mai bine mergi la sigur si o treci de iarna in casa, chiar s-o si hibernezi, dar sub supraveghere. Ai putea sa o tii peste iarna? Stai la bloc sau la curte? Sau, mai direct, ai o zona-camera, hol etc.- cu temperatura de cca. 10*C? In cazul in care nu, o pot prelua eu.
R.Mihai
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 12 Oct 2012, 16:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Rosata Mihai

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde R.Mihai » 12 Oct 2012, 21:52

Hmm, nu stiu daca sunt sau nu crescatori, banuiesc ca e mai usor dupa cum zici, sa le "culegi" dar o varianta nu o exclude pe cealalta. Oricum, asta nu e deloc important.
As putea sa o tin doar in conditiile in care o tin si acum, adica in apartament si la temperatura la care locuiesc. Daca la tine sunt conditii si cunosti si procedura, ne intalnim zilele acestea si ti-o dau cu sincere multumiri.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde vic » 12 Oct 2012, 23:31

Asa facem atunci, am loc destul. Ne auzim pe luni, eventual.
Sanatate!
R.Mihai
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 12 Oct 2012, 16:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Rosata Mihai

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde R.Mihai » 15 Oct 2012, 13:47

Cand am pus aici anunt, i-am trimis un e-mail si Dlui Tibor Sos, biolog care face parte dintr-o organizatie ce se ocupa si cu protejarea acestei specii. Am primit de la dansul raspuns cum ca cel mai bine ar fi sa o trimit prin curier la ei si la primavara o vor elibera. Cred ca aceasta e cea mai buna solutie si nu mai creeaza nici un disconfort nimanui. Acum mai trebuie doar sa vad cum si prin ce curier sa o trimit. Multumesc pentru sprijin si toate indicatiile primite.
P.S. Daca ati mai trimis prin curier, cum ati procedat?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donez broasca testoasa salbatica

Mesajde vic » 16 Oct 2012, 17:47

Hahahahahahahahaha!
OK. De ajuns ajunge bine, macar...

Înapoi la “Donatii si Schimburi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori