Sexare tarantule din exuvii

Donatii reptile, amfibieni, nevertebrate, hrana, terarii, accesorii si echipamente de teraristica
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sexare tarantule din exuvii

Mesajde Tiberiu Sahlean » 16 Mar 2011, 11:47

Deoarece am observat ca exista numeroase discutii contradictorii referitor la sexul anumitor tarantule din colectiile unor useri, sunt dispus sa ajut pe cine doreste sa isi sexeze tarantulele si nu are posibilitatea sau nu se pricepe. Sexarea o voi face la lupa binoculara sau la microscop, astfel incat daca reusesc sa sexez animalul (exuviul este intact, animalul este suficient de mare), gradul de confidenta este 100%.
Tot ce trebuie sa faceti este sa imi trimiteti exuviul tarantulei voastre intr-un plic (prin Posta Romana) cu partea de abdomen intacta. Tarantula trebuie sa aiba minim 5-6 cm LS inainte de naparlire ca sa pot folosi exuviul. Ambalati exuviul cat mai bine sa nu fie distrus in timpul transportului. De asemenea, fiecare exuviu ar trebui sa contina un bilet pe care este scrisa clar denumirea speciei.
In plic anexati un bilet pe care va notati adresa de mail si numele de utilizator (de pe forum) ca sa stiu cui trimit verdictul. In masura in care pot, impreuna cu verdictul voi anexa si 1-2 poze, eventual si explicatii pentru a intelege de ce am spus femela sau mascul.
Deoarece fac asta din timpul meu personal, nu vreau sa primesc mail sa fiu intrebat daca am sexat, cat mai dureaza sau cand pot sa le sexez. In mod normal nu ar trebui sa dureze mai mult de 1-2 zile, dar daca sunt ocupat sau plecat poate dura si 1-2 saptamani sau mai mult. In momentul in care voi primi plicul trimit un mail de confirmare persoanei respective, urmand ca in momentul in care am terminat sexarea sa trimit si rezultatele.

Adresa la care trimiteti plicul este:
Sahlean Tiberiu
Facultatea de Biologie
Splaiul Independentei, nr. 91-95, sector 5
Cod: 050095
Bucuresti


Numai bine,
Tiberiu!
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis

Înapoi la “Donatii si Schimburi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori