Curiozitate

Legislatia romaneasca si internationala privind conservarea habitatelor, a biodiversitatii si traficul cu specii amenintate de fauna.
Moromete
Ou
Ou
Mesaje: 11
Membru din: 01 Feb 2011, 03:18
Nume: Robert

Curiozitate

Mesajde Moromete » 31 Mai 2011, 12:23

Is foarte curios este nevoie de ceva acte pentru a detine reptile in special serpi ? Asta deoarece detin 2 Boa si ieri am vazut la pro tv ca un tip a fost amendat pentru ca detinea un sarpe anaconda pentru care nu detinea acte.....cica amenda ii intre 1000 de ron si 10.000 de ron.....is si eu curios exista vreo reglementare in acest scop ?
Artofsin
Gecko
Gecko
Mesaje: 73
Membru din: 02 Noi 2010, 12:17
Nume: Iani
Localitate: Bucuresti / Constanta

Re: Curiozitate

Mesajde Artofsin » 31 Mai 2011, 14:11

Cred ca Vali - (Chuckie) te poate ajuta.
I Stink Therefore I am!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curiozitate

Mesajde Chuckie » 31 Mai 2011, 15:28

Omul nu a primit amenda pentru detinera animalului ci pentru faptul ca a speriat tot spitalul Floreasca cu el.
L-a mancat in fund sa umble in public cu sarpele. Pentru detinere ar trebui sa ai o factura, o chitanta, un act de mana de la crescatorul de la care l-ai cumparat.... De obicei acea hartie de mana sau scoasa la imprimanta ca formular si completata de crescator e tot ce iti trebuie in toata Uniunea Europeana. Dar stai calm ca daca lu' politaiu' Gheorghe ii e frica de serpi iti iei amenda si ti-l si confisca eventual, ca asa vrea muschii lui. Pentru ca asta e tara in care traim si asta e nivelul intelectual al celor care fac legi si al celor care trebuie sa le aplice. Iar legile sunt facute asa de prost (sau in mod intentionat) incat niciodata nu vei avea dreptate. Se interpreteaza intotdeauana dupa dorinta celor care le aplica. Legea care interzice detinerea de animale salbatice se refera strict la animalele salbatice din fauna indigena dar daca vor muschii lor vei primi amenda pentru ca sarpele e salbatic, stiu ei mai bine decat tine, ce , tu aplici legea sau ei?!

Pe site am pus toata legislatia pe care am putut-o gasi despre animale si detinerea lor.

Oricum mi se pare absurd sa ii dai amenda cuiva sau sa ii confisti animalul atat timp cat animalele se vand la liber in petshopuri, se gasesc si echipamente sau accesorii, se gasesc si terarii. Pai cum vine asta, incerci sa inlaturi efectul fara sa te intereseze cauza?

Vezi mereu la tv pe posturi romanesti farse cu Tantareanu si Maruta cu pitoni birmanezi, revelion cu serpi mari si crocodili in bratele unora care buricesc de zor pe manele, prezentari de moda si concursuri de miss ma-ta de la tara cu ditamai pitonii si boa de gat, dar daca un amarat oarecare are o pasiune si isi cumpara un sarpe trebuie amendat, bagat la parnaie, batut, omorat, ars pe rug, animalul trebuie omorat, confiscat etc. Tara de fecalele rahatului.
Si asta in condtitiile in care suntem In Uniunea Europeana in care este permis sa ai asa ceva, pentru ca sunt considerate animale de companie si sunt inmultite de zeci de ani in captivitate.
ChrisJ
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2015, 18:05
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Curiozitate

Mesajde ChrisJ » 29 Iun 2015, 07:31

"Omul nu a primit amenda pentru detinera animalului ci pentru faptul ca a speriat tot spitalul Floreasca cu el."
Am ras un pic sincer :))

Înapoi la “Legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori