Poti sa pleci din tara cu reptila ta?

Legislatia romaneasca si internationala privind conservarea habitatelor, a biodiversitatii si traficul cu specii amenintate de fauna.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Poti sa pleci din tara cu reptila ta?

Mesajde Chuckie » 01 Oct 2011, 21:03

Multi ma tot intreaba daca pot sa iasa din tara cu reptila si in ce conditii. Din pacate nu prea ai cum sa faci asta in Romania atat timp cat nu ai unde sa iti inregistrezi animalul (CITES A). Nu exista legislatie in domeniu si nici autoritatea care sa o aplice. In alte tari se ocupa de asta Ministerul Mediului. Ar trebui sa te prezinti cu certificatul de la crescator la Min. Mediului si ei sa ti-l inscrie. Pe urma ar trebui sa iti faci un pasaport, sa ii pui eventual un microcip, sa ai un carnet de sanatate la animal... A vazut cineva carnete de sanatate pentru reptile la noi? Eu doar pentru caini si pisici. Plus ca pentru a umbla prin Europa cu animalul cum vrei tu nu prea merge, trebuie sa ai certificate medicale de transport international, eliberate tot de veterinari, ca si pasaportul pentru animale. si nu sunt facute ca tu sa umbli pe unde vrei dupa bunul plac ci doar ca sa le transporti dintr-o tara de provenienta in alta tara destinatie finala, de obicei... Cand pleci de acolo trebuie iar sa scoti un certificat de transport de acolo pentru a te putea intoarce cu animalul inapoi de unde ai plecat. Nu e chiar ca la caini si pisici, cainii si pisicile nu sunt animale in pericol de extinctie cum sunt unele reptile.

Din pacate in tara asta nu exista legi nici care sa interzica dar nici legi care sa clarifice posesia de reptile de companie. Singura lege adoptata cu ochii legati de guvernul nostru "capabil" a fost regulamentul nr. 338 al UE, cel cu listele CITES, A, B si C. Dar mai departe nu s-au mai dezvoltat legi care sa specifice procedurile si felul in care se va aplica acel Regulament nr 338. Asa ca acum noi stam pur si simplu "in aer" cu animalele. Nu e nimic ilegal, atat timp cat nu exista o lege pentru asta. Dar in tara asta legea nu exista, exista doar bunul plac al celor care aplica legile. De la presedinte in jos asa functioneaza tot in tara noastra, minunata noastra Romanie de basm. Eventual legea se face dupa spaga pe care o dai... :lol:

Singura lege despre reptile este cea despre crescatoriile de vipere, Si nici pe aia nu reusesc sa o gasesc pe internet. Si atunci tu care ai un animal de companie foarte intalnit in lume (dar nu in Romania Evului Mediu, in care traim) poti fi incadrat de un functionar foarte zelos de la Min. Mediului, in legea despre vipere sau daca vrea muschii lui in cea care interzice posesia de animale salbatice (desi acea lege e facuta ca sa nu avem toti ursi, lupi si alte fiare indigene in propriul apartament. Si atunci iti cer autorizatie pentru ce nu iti trebuie... si alte prostii... asa ca iti vei lua o amenda si eventual iti confisca animalul la desi ai certificat de la crescator sau factura de la magazin, in UE astea is actele care dovedesc ca ai un animal de companie inmultit in captivitate sau importat legal din salbaticie si pe care ai dreptul sa il detii).

Asa ca stati in banca voastra si uitati de ideea de a va lua sarpele sau soparla pe bancheta din dreapta in timp ce calatoriti prin minunata Europa din care noi nu facem parte, si nici nu vom face parte vreodata.

Si nu iesiti cu animalele pe strada pentru ca oamenii se sperie de serpi si soparle asa ca orice politai va poate amenda pentru deranjarea linistii publice si daca e tafnos in ziua aia va si confisca animalul pentru ca "asa vrea el".

In tot UE e suficient certificatul de la crescator sau factura de la magazin, pentru animalele pe CITES B. Atat. Nici macar nu trebuie inregistrate la mediu...
Pentru animalele pe CITES A trebuie un certificat eliberat crescatorului cand a reprodus animalele, pentru fiecare animal in parte, de catre Min. Mediului din tara de provenienta. Cu poze cu animalul in majoritatea tarilor dar mai sunt unele tari in care trebuie sa le pui si microcip la animale. Cu acele animale CITES A de fapt ar trebui sa te inregistrezi si la noi la mediu. Nu cu cele CITES B si C.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Poti sa pleci din tara cu reptila ta?

Mesajde snakefishmike » 01 Oct 2011, 21:08

Vali, cunosc un caz in care s-a plecat cu o iguana legal. Persoana s-a mutat in USA. La plecare i-au cerut pasaport, microcip si carnet de sanatate. Avand ceva relatii, problema a fost rezolvata. Acolo stiu ca doar au carantinat animalul pt o perioada.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Poti sa pleci din tara cu reptila ta?

Mesajde Chuckie » 01 Oct 2011, 21:22

Da, dar cu relatii, spaga etc. In conditiile in care nu exista legislatie clara si proceduri pentru asa ceva.
Se poate orice. Unii au reusit sa isi scoata autorizatii de crescatori de reptile, fara sa existe legislatie pentru asta...

Relatiile si spaga fac tot in tara noastra... Si oricum cei mai multi ma intreaba daca pot pleca dupa bunul plac in vacanta prin Europa cu reptila. Nu definitiv ca in cazul prezentat de tine.

Chestie care nu cred ca e posibila nici in tarile din Europa, d-apoi la noi in Africa precambriana...
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Poti sa pleci din tara cu reptila ta?

Mesajde Covoran Andrei » 25 Feb 2012, 03:37

Implantarea unui microcip costa intre 80 si 250 de lei, iar pasaportul este in jur de 100 de lei.
Daca ar fi sa plec undeva cu cele 5 reptile numai pasapoartele ar costa in jur de 500 de lei si mai adaugam si 400 de lei(minim),1250 de lei maxim pentru implantarea microcipurilor.In total 900 de lei minim,1750 maxim.
Traind in Romania,spaga pe care trebuie sa o dai chiar daca totul este bine,frumos si legal costa si aia dublu fata de preturile de mai sus.Daca vrei sa dai spaga trebuie sa sti si la cine sa te duci.Apoi mergi din relatie in relatie si din spaga in spaga.
Eu scap "ieftin" ca sa zic asa,nu vreau sa ma gandesc la cei care au multe animale de companie.
Mi-am rupt degetele si mi-am batut capul cateva ore si tot nu am gasit nimic concret despre legislatia privind transportul de reptile.Tot ce am gasit am scris mai sus.Sper ca am fost de folos.
Daca mai stie cineva ceva,il rog sa scrie aici.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com

Înapoi la “Legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori