Acte necesare comercializarii reptilelor

Legislatia romaneasca si internationala privind conservarea habitatelor, a biodiversitatii si traficul cu specii amenintate de fauna.
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde adrianyva » 07 Mar 2011, 21:24

Sa discutam despre actele necesare comercializarii animalelor exotice ( nu ma refer la SRL-uri , ci la acte de provenienta), pentru a o face intr-un mod legal ! Si despre ce aprobari trebuie sa indeplinesti pt a fi un crescator cu acte in regula in domeniu!
Eu unu mare lucru nu am gasit prin legislatie de asta voi lasa pe altii mai documentati ca mine sa dezvolte subiectul!
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Corleone » 07 Mar 2011, 22:33

nu exista legislatie in privinta asta. mergi la DSV si vorbeste cu ei. mie mi-au zis ca as putea primi acte gen pet shop. altceva nimic.
id: alexfota91
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Chuckie » 07 Mar 2011, 23:35

Adrian, aveam sectiune pentru genul asta de topic, am mutat discutia unde ii e locul.
Despre acte am pus pe site tot ce am gasit din legislatie. dar nu e nimic in care sa se specifice exact despre reptile. Singura lege in care e ceva despre asta e regulamentul 338 al UE (CITES).
Problema la noi in tara este ca nimanui nu ii pasa si nimeni nu se ocupa de asa ceva.
Teoretic te duci la Ministerul Mediului - la Biodiversitate, cu hartia primita de la vanzator, hartie care poate fi scrisa de mana sau printata etc. Pe hartie scrie ori ca vanzatorul declara pe proprie raspundere ca animalul e inmultit de el, ori iti scrie un numar CITES pe baza caruia a facut importul.
Cu acea hartie ar trebui sa mergi la Min. Mediului la noi, sa iti scoti actele CITES pt Romania. Ideea e ca in tot UE, din care facem si noi parte, majoritatea tarilor nu impun nici un act oficial decat daca ai animale pe CITES anexa A. Daca ai pe Anexa B sau C nu iti prea trebuie mai nimic.
In Romania nu exista legi pentru asa ceva, s-au adoptat pur si simplu la misto cele existente in tot UE si se aplica dupa ureche sau nu se aplica deloc. Ti se poate spune ca nu ai voie sa detii asa ceva sau ca nu ai nici o problema si nu e nevoie de acte. In principiu tie nu iti trebuie acte ca detinator de animal, doar celui care importa si vinde. Prin import se intelege un numar mare de animale, daca iti cumperi tu un sarpe sau o soparla, sau cinci sau opt... nu ar trebui sa te intrebe nimeni nimic, conform legilor UE. Speram sa ii dai tu de cap la problema asta, noi nu am prea reusit. Succesuri (ca suntem guvernati de PDL, din pacate). Ca sa devii crescator autorizat de animale iti trebuie probabil un PF, AF... e cam acelasi lucru ca la crescatorii de pesti.
Sunt curios cum vei fi impozitat si daca iti convine sa faci asta. Sa ne anunti si pe noi ce ai reusit.


Practic tie iti trebuie acte de petshop pentru ce vrei tu. Actele de import, certificate de sanatate, transport international... e o adevarata durere in... Si sa iei totul cu factura de la cei de la care cumperi animale (si asta o sa te cam doara, cel putin ungurii nu se prea omoara nici ei cu eliberatul facturilor). Si iti trebuie si certificate CITES de la ei, desi in cazul in care primesti factura tu esti acoperit. La noi in tara se mai cer, pentru comercianti. Pentru detinere nu ai nevoie de nimic special. Din moment ce se vand la liber in petshopuri, nu e nimic ilegal sa detii reptile. Am mai zis pe alt site, ce ar fi sa te aresteze pentru port ilegal de hamster?!
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde adrianyva » 08 Mar 2011, 12:40

ms Chukie pt raspuns !!
am sa va tin la curent cu plimbarile mele pe la diferite institutii sa vad ce o sa imi zica si aia !
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Crabman » 08 Mar 2011, 12:45

Cred ca mai intai trebuie sa le explici ce este aia o tarantula:))
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde BogdanFarm » 24 Mar 2011, 10:46

Este posibila aducerea reptilelor din Asia in romania(stiu si eu ca nu, dar speranta moare ultima)?

Daca le dau la bastinasi 5 euro imi aduc o pereche de reticulati de 5 metri... Sosele sunt pline de varani calcati de masini... Raiul unui terarist.
Exista si piete de animale unde se gasesc reptile CB, dar nu se pot urca in avion decat daca platesti sume uriase + ca trebuie sa ai acte ca sa le scoti de acolo... exista astfel de acte?


Btw vorbesc de Malaezia.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde BogdanFarm » 24 Mar 2011, 15:30

se pare ca se poate, dar preturile sunt uriase.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Chuckie » 24 Mar 2011, 15:56

OMFG, OMFG, se poate, bineinteles. Cu firma de petshop, cu autorizatie de import etc. Cu taxe platite (vama, TVA, certificate de sanatate, certificate CITES). Si cu cateva mii de dolari.
Nu poti cum ai zis tu, sa ascunzi in chiloti (sosete, buzunare, maieu, ce vrei tu) animalele sau in valize.
Asta inseamna ca incalci legile, deci dai de dracu'.
Nu poti introduce in UE animale dupa bunul tau plac. Nu ai voie nici cu ele in avion... Nici in interiorul UE nu ai voie cu ele in avion pur si simplu... trebuie sa platesti o taxa (mare dealtfel) si sa ai si certificat de sanatate proaspat scos de la veterinar...
Exista oameni care si-au adus animale, aveam candva si eu o cunostinta care a adus un Uromastyx din Egipt. Pe propriul risc, animalul a fost adus in buzunarul de la pantaloni, pui fiind.
Nu l-au descoperit la aeroport, nici la iesirea din Egipt, nici la intrarea in Romania.
Bine, sunt multi ani de atunci, nici nu stiu daca mai traieste soparla...
Artofsin
Gecko
Gecko
Mesaje: 73
Membru din: 02 Noi 2010, 12:17
Nume: Iani
Localitate: Bucuresti / Constanta

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Artofsin » 24 Mar 2011, 16:20

Acum cei de la otopeni au scaner corporal antidrog.. si nu numai... e foarte probabil sa detecteze animalutele.
I Stink Therefore I am!
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Crabman » 25 Mar 2011, 00:00

Elmo scrie:Este posibila aducerea reptilelor din Asia in romania(stiu si eu ca nu, dar speranta moare ultima)?

Daca le dau la bastinasi 5 euro imi aduc o pereche de reticulati de 5 metri... Sosele sunt pline de varani calcati de masini... Raiul unui terarist.
Exista si piete de animale unde se gasesc reptile CB, dar nu se pot urca in avion decat daca platesti sume uriase + ca trebuie sa ai acte ca sa le scoti de acolo... exista astfel de acte?


Btw vorbesc de Malaezia.

Intereseaza-te cum arata un penitenciar in Malaezia si ce fel de oameni sunt in interior si cum merge treaba si dupa sunt curios daca mai risti;)
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Striker
Pui
Pui
Mesaje: 36
Membru din: 17 Oct 2010, 00:16
Localitate: Oradea
Nume: Pascu Emanuel Sergiu
Localitate: Oradea/Cluj Napoca
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Striker » 29 Mar 2013, 15:42

Aici vroiam sa ajung si eu, am un coleg din Maroc care ar dori sa aduca Uromastyx, cica se gasesc si acolo la piata la ei si in libertate, dupa spusele lui tara colcaie de ei, vorbele lui "sunt milioane pe langa strada" nu stiu in schimb cat de adevarat e, in fine sora lui e medic veterinar, daca ii face acte si toate analizele de rigoare + deparazitare, ar fii ceva sa imi aduca si mie vreo doua exemplare ? Evident nu pentru vanzare ci sa detin eu. M-am interesat cam ce conditii trebuiesc oferite si le pot indeplini. Care e parerea voastra in legatura cu ceea ce am zis?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare comercializarii reptilelor

Mesajde Chuckie » 29 Mar 2013, 15:53

Trebuie sa le aduci cu certificat CITES din tara de origine. Adica 100% legal, de la autoritatile din Maroc. Daca il poti obtine, nu cred ca ar mai fi o mare problema.

Înapoi la “Legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori