Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Aceasta sectiune a forumului are caracter pur informativ. Nu incurajam sub nici o forma achizitionarea si detinerea de animale periculoase. Multumim pentru intelegere.
AndreaS
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 16 Sep 2010, 22:52
Nume: Andrea Stefanelli
Localitate: Brasov
Contact:

Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Mesajde AndreaS » 01 Ian 2012, 21:52

Va prezint aici cateva poze imediat dupa naparlirea ale masculului meu CB 2009, care este la mine deja de 2 ani. Acum are aproape 2 metri.

M-am indragostit de specia aceasta atunci cand am vazut-o pe viu in Tailanda in 2008, unde este foarte raspandit in mangrove, unde locuieste.

Este un animal nocturn iar in timpul zilei doarme pe crengi deasupra apei.

E veninos, dar e opistoglif, adica dintii de venin sunt in spate si trebuie sa muste in mod repetat sa inoculeze veninul, deci nu este foarte periculos (nu ca si proteroglifi si solenoglifi).

Altfel veninul nu este foarte toxic, si nu provoaca moartea: pericolul mare poate fi totusi de shock anafilactic. Crescatorul care mi l-a vandut in Italia a fost muscat de o femela adulta chiar vara trecuta si a stat totusi cateva saptamani cu bratul unflat.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Mesajde Chuckie » 02 Ian 2012, 00:39

La multi ani Andrea !

E o specie superba dar din cate stiu destul de dificila. Multe exemplare nu mananca de buna voie, mai ales puii sau cele Wild, de import. Al tau cum a fost cand l-ai luat?
AndreaS
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 16 Sep 2010, 22:52
Nume: Andrea Stefanelli
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Mesajde AndreaS » 06 Ian 2012, 22:35

La multi ani si tie, Chuckie, si tuturor care frecventeaza acest forum !
La mine din fericire n-au fost probleme cu hranirea pentru ca este CB si atunci cand l-am luat, avea 3 luni si manca deja in mod regulat pinky decongelati.
L-am luat de la un baiat din Italia care s-a specializat ca crescator al genului boiga, astfel incat in fiecare an reproduce b. dendrophila melanota, b. dendrophila dendrophila, b. dendrophila gemmicincta, b. nigriceps si b. cyanea.
Atunci cand era mic, trebuia sa-i las pinky-ul in fauna box peste noapte pentru ca era mult mai fricos, iar acum ii dau soareci in gura direct din penseta.
Ca specie, acesta nu mananca des, al meu numai o data la 2 sau chiar 3 saptamani si daca ii dau prea des, mi s-a intamplat ca dupa cateva zile sa gasesc o parte din soarece vomat, ca si cand ar fi facut indigestie :think:
Eu ii dau numai soareci dar multi prieteni de ai mei din Italia hranesc boiga si cu pui de gaina decongelati: intr-adevar in natura, fiind arboricola, specia aceasta se hraneste mai mult cu pasari decat cu rozatori. Boiga dendrophila este si ofiofag, adica mananca alti serpi. La un prieten de al meu in Romania i s-a intamplat deja de 2 ori ca punand peste noapte 2 pui de boiga dendrophila melanota in aceeasi fauna box, dimineata urmatoara s-a trezit cu unu singur.....ingrasat (si era vorba de 2 pui, chiar frati, cu exact acelasi dimensiune) :problem:
Avatar utilizator
SarcaPatrick
Gecko
Gecko
Mesaje: 61
Membru din: 25 Sep 2011, 09:20
Nume: Sarca Patrick
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Mesajde SarcaPatrick » 15 Ian 2012, 15:39

Oaoo frumos exemplar.
Corn Snake Amelanistic
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Mesajde roxycaramel » 17 Mar 2012, 22:15

Imi permiti sa folosesc cateva din pozele acestea la o prezentare power point la o lectie deschisa la mine la scoala? :shifty:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Boaz
Pui
Pui
Mesaje: 27
Membru din: 06 Oct 2012, 19:55
Localitate: Timisoara
Nume: Adalbert

Re: Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Mesajde Boaz » 18 Oct 2012, 11:54

Super frumos!
A avut un prieten o pereche de Boiga, CB.
Masculul era destul de ok, dar femela era cel mai agresiv sarpe ce l-am vazut in viata mea. Adica cind o scos-o, mergea dupa tine sa te muste ca un Dendroaspis polylepis (black mamba), nu ca se ridica si musca cind te apropii :)
Dar era foarte frumoasa, vroiam una cind a avut pui dar mi s-o parut un pic prea agresiva... :)
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Boiga Dendrophila Melanota (Mangrove Snake)

Mesajde denis » 16 Noi 2012, 20:30

pui si niste poze cu terariul ?
:whip:

Înapoi la “Serpi veninosi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori