Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus

Aceasta sectiune a forumului are caracter pur informativ. Nu incurajam sub nici o forma achizitionarea si detinerea de animale periculoase. Multumim pentru intelegere.
alexvenom
Ou
Ou
Mesaje: 17
Membru din: 24 Mar 2010, 17:03
Localitate: Bucuresti
Nume: Gheorghiu Alexandru
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus

Mesajde alexvenom » 06 Iul 2013, 13:30

2.2. Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus CB 2013

Imagine

Imagine

Imagine


Enjoy
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus

Mesajde Chuckie » 06 Iul 2013, 13:34

Ei, asta da, o specie superba! Sa ii stapanesti sanatos!
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus

Mesajde agamura » 06 Iul 2013, 13:58

Felicitari!!:)) :beer:

Anul trecut am fost obsedat de specia asta ! Din pacate/fericire nu am facut pasul si nici nu cred ca o sa-l fac prea curand:)
Poate postezi din cand in cand observatii si detalii despre ei.
AndreaS
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 16 Sep 2010, 22:52
Nume: Andrea Stefanelli
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus

Mesajde AndreaS » 06 Iul 2013, 16:57

Bravo Alex ! Cum ti-am spus deja cand i-ai cumparat, sunt animale deosebite, din punctul meu de vedere sunt cele mai frumoase vipere asiatice impreuna cu tropidolaemus wagleri, cel galben negru, care e febleta mea.
Sa-i stapanesti sanatos si daca o zi o sa trec si eu la veninosi, stiu deja unde o sa gasesc animale frumoase si de calitate...... :love:
A propo este adevarat ca sunt destul de agresive, adica mai mult decat ammodytes si decat Cryptelytrops albolabris (nu stiu daca ai avut experiente si cu alti fosti trimeresurus, dar stiu ca in Bucuresti mai sunt cateva albolabris) ?
alexvenom
Ou
Ou
Mesaje: 17
Membru din: 24 Mar 2010, 17:03
Localitate: Bucuresti
Nume: Gheorghiu Alexandru
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus

Mesajde alexvenom » 06 Iul 2013, 17:38

@ Vali. Multumesc frumos.Intr-adevar o specie superba, poate dupa unii cea mai frumoasa (Beautiful pit viper eng.)

@ agamura.Multumesc. Voi mai posta detalii despre ei si poate si poze.Momentan pot spune ca i-am facut sa manance singuri,pana acum a fost un pic mai delicat, dar e normal.Cand vor manca toti fara probleme o pereche va fi pusa la vanzare.

@ Andreea.Tropidolaemus wagleri este o frumusete si mai sunt si alte specii de pit vipers care merita toata atentia.Abia astept sa te apuci sa cresti si serpi veninosi.C.venustus nu este deloc agresiv si greu se poate compara cu V. ammodytes, care la randul ei nu este agresiva (sigur sunt si exceptii, am o exceptie din asta).La C.venustus mai ''agresiv'' un pic este masculul,lucru bun pentru ca va manca mai repede.In rest animale foarte linistite in timpul zilei si cu miscari lente.
Da, sunt si C.albolabris in Bucuresti,vezi chiar aici pe forum.Eu tocmai am ratat acum cateva zile sa iau o pereche,data viitoare.
Referitor la ''animale frumoase si de calitate'' pot spune si eu acelasi lucru despre ale tale.

p.s. azi e ziua de masa...
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Cryptelytrops (Trimeresurus) venustus

Mesajde crotalus_terificus » 07 Iul 2013, 11:57

Sa ma anunti cand vrei sa scoti o pereche la vanzare. Ma intereseaza si daca nu mananca singuri, doar am avut grija de o vipera de bambus cat firu de iarba :))

Înapoi la “Serpi veninosi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 5 vizitatori