Cryptelytrops (Trimeresurus) albolabris - vipera de bambus

Aceasta sectiune a forumului are caracter pur informativ. Nu incurajam sub nici o forma achizitionarea si detinerea de animale periculoase. Multumim pentru intelegere.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Cryptelytrops (Trimeresurus) albolabris - vipera de bambus

Mesajde Corleone » 24 Mar 2010, 09:18

Denumirea populara a acestei specii este vipera de bambus sau vipera arboricola cu buze albe (traducere mot-a-mot din engleza).

Este o specie veninoasa apartinand familiei Viperidae, subfamilia Crotalinae. Initial au fost recunoscute 3 subspecii, dar acestea sunt in prezent avansate la rang de specie separata, pe baza studiilor moleculare (Cryptelytrops albolabris, Cryptelytrops insularis, Cryptelytrops septentrionalis).

Arealul de distributie include sud-estul Asiei (India, Nepal, Burma, Thailanda, Cambodgia, Laos, Vietnam, sudul Chinei, Indonesia). Maculii ajung la o lungime medie de 60 cm, iar femelele la 80, dar se cunosc exemplare exceptionale (femele) la peste 100 cm.
Coloritul este verde, burta fiind verde, galbena sau alba, iar ochii galbeni sau rosii. Specia prezinta dimorfism sexual, reflectat prin dunga alb-rosie pe laterala corpului la masculi, absenta la femele, sau de culoare galben-sters.
Sunt pradatori de ambuscada, majoritar nocturni, si folosesc gropitele termice pentru detectarea prazii si atac. In mod obisnuit prada este tinuta pana isi face efectul veninul. Hranirea va fi mai intensa in perioada calda si mai scazuta in restul anului.
Fiind o specie arboricola, are nevoie de un terrariu inalt, cu foliaj bogat si numeroase crengi. Nu coboara aproape niciodata pe sol. Vasul cu apa poate fi amplasat in terariu pentru a asigura umiditatea dar nu va fi folosit pentru baut apa. Aceasta specie bea apa exclusiv de pe corpul sau, de pe pereti sau foliaj.

Temperatura diurna trebuie mentinuta la 26-29 &ordm;C, nocturn 20-22. Este nevoie de o umiditate ridicata (>70%) specifica habitatului tropical din care provine. De asemenea, este necesara simularea unui ciclu sezonier, si anume temperaturi mai scazute si umiditate crescuta in perioada octombrie-februarie si temperaturi crescute si umiditate scazuta (<50%) in restul anului.

Substratul ales trebuie sa retina umiditatea si sa o elibereze treptat, sa nu fie toxic pentru animal si sa nu creeze probleme digestive. Ca solutie pentru mentinerea umiditatii se pot folosi bilele de argila plasate sub substrat, care retin umiditatea si o elibereaza in timp.

Copularea va avea loc in special in perioada cu temperaturi scazute si umiditate ridicata, in primele ore ale serii, noaptea sau dimineata. Dupa un numar de copulari, se recomanda separarea indivizilor, urmand ca dupa 6 luni de gestatie sa apara puii (pana la 15).
Puii se recomanda a fi amplasati in terrarii separate deoarece au fost observate cazuri multiple de canibalism.
Hranirea juvenililor poate fi o problema majora, deoarece prada specifica in libertate este reprezentata de soparle si broaste, astfel incat majoritatea nu vor accepta pui de soareci.

Datorita faptului ca sunt veninosi, arboricoli si problematici la hranire, aceasta specie nu este recomandata persoanelor neexperimentate sau incepatoare.
Manevrarea este foarte dificila din cauza cozii prehensile si a fortei musculare. Pentru o mai mare siguranta se folosesc 2 carlige ca in cazul in care vor urca de-a lungul unuia sa poata fi controlat cu celalalt.

Manipularea nu este recomandata si se va face doar in cazuri extreme.

Specia este foarte agila si rapida, coltii sunt mari si muscatura este rapida si precisa. Distanta de atac este putin mai mica sau egala cu lungimea corpului, iar cunoasterea ei este absolut necesara pentru a evita "zona fierbinte" unde se poate produce muscatura.

Veninul speciei are un efect predominant hemotoxic, provocand hemoragie extinsa si in final moartea moartea si sindrom de defibrinare (sange incoagulabil). Veninul speciei creste activitatea fibrinolitica. Studiul sangelui cu continut de venin a demonstrat o scadere semnificativa in numarul plachetelor sangvine cu rol in coagulare.

Poze:
Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 24 Mar 2010, 09:19

cine zicea, ca este cel mai greu dintre reptile, sa cresti in captivitate, cameleoni ? Pai cu, cameleonii este usor fata de serpicii astia...
mai bine un corn snake !
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Sloby » 24 Mar 2010, 09:52

Imi ia ochii culoarea asta.Dar pana la urma tot imi gasesc un sarpe verde :D
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 08 Apr 2010, 10:07

Corleone,ai tu aşa ceva? este foarte frumos!
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Sloby » 08 Apr 2010, 10:41

intrebarea trebuia sa fie de genu : Corleone ai vrea asa ceva ? :)) ...
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 08 Apr 2010, 10:47

deci nu are....
cineva are?
sunt curioasă... în articol scria că cel muşcat poate muri... cineva care are aşa ceva..are şi antidotul la îndemână?
cât de legal este să ai un şarpe veninos?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Sloby » 08 Apr 2010, 10:49

Cat despre legalitate ... odata ce nu este din libertate si ai act de unde ai cumparat-o ...cred ca nu ar fi probleme, dar in Romania te poti astepta la orice
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 08 Apr 2010, 15:07

dupa cum vedeti pozele poarta semnatura lui Tibi Sahlean. eu inca nu am :roll:
id: alexfota91
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde alex_snake_gunit » 08 Apr 2010, 21:17

Sloby scrie:Cat despre legalitate ... odata ce nu este din libertate si ai act de unde ai cumparat-o ...cred ca nu ar fi probleme, dar in Romania te poti astepta la orice



Intial nu ai voie la mai putin de 100 si ceva de metri sau ceva de genu de orice casa ,,etc..sau mai exact doar in afara orasului satului etc...cine stie mai bn sa explice ..
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 08 Apr 2010, 22:22

Alex, ce spui tu a fost doar un proiect de lege si a ramas exact asta (adica a murit din fasa). O putem numi o mica incercare de reglementare a detinerii animalelor periculoase, dar nu a trecut de stadiul de proiect.
Oricum era cretina legea, bine ca a ramas asa.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde alex_snake_gunit » 09 Apr 2010, 11:00

Ahaaa :D
Bine ca ne`ai iluminat
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
alexvenom
Ou
Ou
Mesaje: 17
Membru din: 24 Mar 2010, 17:03
Localitate: Bucuresti
Nume: Gheorghiu Alexandru
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde alexvenom » 19 Mai 2010, 23:33

Tiberiu Sahlean scrie:Alex, ce spui tu a fost doar un proiect de lege si a ramas exact asta (adica a murit din fasa). O putem numi o mica incercare de reglementare a detinerii animalelor periculoase, dar nu a trecut de stadiul de proiect.
Oricum era cretina legea, bine ca a ramas asa.



Da era cretina legea si este in continuare,dar tot asa de cretina mi se pare treaba cu asa zisa aprobare de la vecini.Daca ai serpi veninosi si stai in oras sau ai vecini apropiati trebuie sa le ceri lor aprobarea.e chiar aiurea indiferent pe ce rationament s-a ajuns la asta.Personal prefer sa nu intru inca in gura targului si sa-mi cresc serpii fie ei veninosi sau nu in liniste
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 19 Mai 2010, 23:52

Nici mie nu mi se pare normal să ceri permisiunea nimănui atât timp cât ai şerpi veninoşi sau nu în casă la tine... dacă vecinul are o problemă cu şarpele care e veninos...păi să stea la el în casă şi să nu te viziteze :D
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde olarasu.marian » 20 Mai 2010, 08:02

Animalele foarte veninoase trebuie tinute doar de persoane responsabile si neaparat in terarii cat mai sigure. Nu ar fi prea frumos ca un astfel de animal sa scape din terariu si sa-ti viziteze vecinii.

Gandind si din cealalta perspectiva nici mie nu mi-ar placea sa stiu ca orice tampit de pe scara poate sa tina in casa un animal foarte periculos.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re:

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 09 Sep 2010, 23:45

olarasu.marian scrie:Animalele foarte veninoase trebuie tinute doar de persoane responsabile si neaparat in terarii cat mai sigure. Nu ar fi prea frumos ca un astfel de animal sa scape din terariu si sa-ti viziteze vecinii.

Gandind si din cealalta perspectiva nici mie nu mi-ar placea sa stiu ca orice tampit de pe scara poate sa tina in casa un animal foarte periculos.


Mare dreptate...sunt atatia pustani teribilisti si mai stiu eu ce oameni care pot sa ajunga in posesia unui animal periculos...si atunci nu ai certitudinea ca animalul nu ar putea iesi pe scara, etc
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Serpi veninosi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori