[Python regius] Jurnalul lui Rhea by Paketel

Specii de pitoni - piton regal, piton birmanez, piton de stanca african, pitonii australieni, etc.
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

[Python regius] Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde paketel » 04 Noi 2010, 13:54

Rhea (mama primilor 6 Zei Olimpieni) este fetita mea de Piton Regal.Deocamdata nu prea sunt multe de spus despre ea,pt ca a intrat de curand in viata mea (24 octombrie 2010). Ce pot spune in schimb este ca ii plac mult soriceii,sentimentul nefiind reciproc. :D Alte detalii despre caracter voi afla pe parcurs. Pana atunci cateva poze de introducere. ;) Enjoy!

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine





Cam atat! See ya! :wave:
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde paketel » 11 Noi 2010, 12:37

O noua sedinta foto.Enjoy!




Imagine


Imagine



Imagine



Imagine



Imagine



Imagine



Imagine



Imagine



Imagine



Imagine

The end! :wave:
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde paketel » 27 Noi 2010, 18:41

Un mic update:Rhea are 52cm! :thumbup:
Monitor
Gecko
Gecko
Mesaje: 62
Membru din: 24 Noi 2010, 12:44
Nume: Martin Weber
Localitate: Brasov

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde Monitor » 27 Noi 2010, 20:34

Hi Paketel...

Nice Snake, looks healty and seems she eat good.... and the cage is also very nice... Python-like... :thumbup:

But make her a favor: Python live 95% of there life in the underground, in small caves, under wood etc...
Give her a the chance to hide herself ..... for example a helaved cork tube.... it's much less stress for her.....



best regards...

P.S. I hope you understand english... I still don't know "limba romana* :shifty:
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde paketel » 28 Noi 2010, 20:59

Hello!
Tkx for the advice.i will look for something nice to buy and place it in the terarium.Honestly i did't put anything because i want her to get use to me and the enviromet,and not just spend all day long hidding in that cave.I have the other snake ( Pustiu' ) who spent the first 6 months hidding all day and not let me have the chance to see him in all his beauty in the day-light. I will consider to try this method.
Best regards,also!
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde Trancer » 30 Noi 2010, 01:07

E greu sa intelegi animalul care defapt se acomodeaza in ritmul lui nu in ritmul TAU Paketel ? trebuie sa`l obligi tu cumva sa stea expus cand e inca pui , nu prea conteaza ca il stresezi asa`i ? ca pe vremea lu nea` Nicu`, daca nu vrei te fac sa vrei pentru ca trebuie. urat, foarte urat din partea unui asa zis detinator de serpi, trebuia sa citesti ca sunt animale cu rabdare de fier si de natura mai retrasa, te asteptai sa zburde,si daca nu zburda il fortezi tu s`o faca, chit ca bubuie de stres. Urat hobby ti`ai ales ,te cam bate, scuza`ma pentru ofense, mi le asum .
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde olarasu.marian » 30 Noi 2010, 01:55

Haideti sa nu dam nastere unor discutii inutile si sa ne pastram calmul. Suntem aici sa dam sfaturi si indicatii nu sa facem remarci rautacioase. Eu inteleg ce spui tu Trancer, si sunt convins ca si paketel intelege, dar atitudinea asta nu rezolva nimic, ba din contra.
Pana la urma fiecare isi creste animalele cum poate si cum vrea pe riscul propriul si al animalului. Important este sa atragem atentia, atunci cand este cazul, asupra greselilor de intretinere intr-un mod civilizat, cu siguranta ar face mai mult bine decat daca ne-am certa.

Va rog sa continuati discutiile fara jigniri.
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde Sloby » 30 Noi 2010, 10:14

Radule nu se streseaza deloc animalul.La mine am 3 regali si unde crezi ca le place sa stea mai mult....La vedere, ca stau sub bec sau in orice alt loc tot la vedere stau.In ascunzatori cam rar i-am vazut.
Asa ca lasa omu' in pace! :lol: :thumbup:
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde Akyy1994 » 30 Noi 2010, 10:43

Superb sarpele paketel ! :thumbup:
De cand imi doresc si eu un piton regal..dar inca locuiesc cu mama :problem:
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde paketel » 30 Noi 2010, 13:18

@Trancer:poate ar trebui sa citesti cu atentie ceea ce am scris.si poate tot cu aceeasi atentie ar trebui sa te uiti si la celelalte topicuri ale mele si ai sa vezi in ce conditii traiesc ceilalti serpi.hobbyul pe care mi l-am ales nu e deloc gresit.am zis ca doar incerc.si sincer de 1 luna jumatate de cand tot"incerc" sarpele se simte perfect,mananca de fiecare data cu aceeasi "pofta" si seara e f activ,ca sa nu mai spun ca a crescut cam 4-6 cm din octombrie.deci sincer nu vad nimic gresit in asta.am o nuca de cocos pt ascunzatoare dar e mica si nu incape in ea.astept sa imi fac unu acum sau sa imi cumpar...
@restu:ms pt aprecieri si da mereu am luat in considerare un sfat indiferent pe ce ton ( sau jignire ) a fost spus.

:wave:
Monitor
Gecko
Gecko
Mesaje: 62
Membru din: 24 Noi 2010, 12:44
Nume: Martin Weber
Localitate: Brasov

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde Monitor » 30 Noi 2010, 19:53

Hi guys..... ups...! Please don't fight about point of view....

I give this proposal with 30 years of experience.... but everyone make his one experience!

Let's talk about the ball's.... I sell hundreds of them to so many diffrent people and i know almost all the "problems" they had....

the best way to keep a ball is on a PVC-Box, with carpet inside and a cave. And water.... best temperatur 27.5°C,
humidity 70%.....
No light....

This is not a nice cage for spend time to look inside, but it's the most natural life you can give to a Ball. Imagine yourself a small cave in the underground of the savannah-forest somewhere in Ghana, Africa.....

The best you can do is to bring in your cage this perimeters....

You don't have a Show in your home, but you have a natural habitat!

If your Ball like to stay under the light, she probably don't have an enough warmly cave... she looks for a warmer place under your spot....

If Balls run arround in the cage on daytime, it's because they don't have enough humidity in the cave... or it's not warm enough...

so, sometimes it looks that you have a happy snake in your cage... hanging in the trees and smiling to you... but the truth is diffrent.... she simply don't have the chance to live here natural life...

Please, never forget: A Ball is not a Homepet to handle every day and to keep like a cat....
It's a Wild Animal in your hands and need the most possible care to offer a natural life!

What you think about a bird in a small cage? Is he happy? He sing, he eat, he drink and he has beautiful colors...
But he never is a happy animal..... Don't make your snake be a bird.....

OK, maybe someones hate me now, others maybe share my point of view...

I just talk about a huge experience and breeding succes for many years with this wonderful animal .........

Be a profesional, not a beginner.......

best regards
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde paketel » 01 Ian 2011, 19:15

Alta "burtica plina" la alt "Soare"! :thumbup:

Imagine

See ya! :wave:
nicuoncioiu
Gecko
Gecko
Mesaje: 82
Membru din: 27 Apr 2010, 11:14
Nume: Nicu
Localitate: bucuresti-crangasi
Contact:

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde nicuoncioiu » 13 Ian 2011, 20:43

[quote="paketel"]Alta "burtica plina" la alt "Soare"! :thumbup:

Imagine

creste frumusica , o sa ii ajunga pe ai mei :P
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde paketel » 14 Ian 2011, 13:27

creste asa e!dar e o PITZI si o rasfatata.mananca doar cand are chef(la 5 9 14 zile) si nici nu vrea sa naparleasca(o am din 24 octombrie).ce pot zice...se cam joak cu nervii mei. :lol:
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Jurnalul lui Rhea by Paketel

Mesajde andrei0001 » 16 Ian 2011, 22:39

am vz ca vinzi terariul si soarecii ...vinzi si pitonul ?

Înapoi la “Familia Pythonidae”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori