Testoasa mea are carapacea moale!

Trachemys, Graptemys, Trionyx, Emys si alte specii de testoase acvatice.
condora
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 03 Oct 2011, 17:35
Nume: cristina c456kh9

Testoasa mea are carapacea moale!

Mesajde condora » 03 Oct 2011, 17:45

Broasca mea testoasa de florida (cu tample rosi) nu mai vrea sa manance,mancarea este aceiasi pe care o manca de cand este mica, am crezut ca s-a plictisit de ea si i-am schimbat-o dar inca refuza sa manance. Iar de un timp are carapacea moale.
Am tinut-o mai demult doua saptamani cu testoasa unei prietene, si s-a inteles bine cu ea, de cand si-a luat broasca si a ramas singura in acvariu refuza sa manance si este din ce in ce mai slabita! Poate avea o legatura?



Admin:
Te rog sa nu mai folosesti culori turbate la text. In nici un caz acel bleu greu vizibil...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Testoasa mea are carapacea moale!

Mesajde Chuckie » 03 Oct 2011, 21:06

Testoasa ta are o lipsa grava de calciu din cauza mancarii proaste. Va trebui sa ii dai mancare mai calitativa, cu adaus de calciu si D3. banuiesc ca nu stiai nici ca broasca ta are nevoie de lampa cu ultraviolete, speciala pentru reptile. Si bec pentru incalzire.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Testoasa mea are carapacea moale!

Mesajde ciprisabau » 15 Oct 2011, 18:33

condora scrie:Broasca mea testoasa de florida (cu tample rosi) nu mai vrea sa manance,mancarea este aceiasi pe care o manca de cand este mica, am crezut ca s-a plictisit de ea si i-am schimbat-o dar inca refuza sa manance. Iar de un timp are carapacea moale.
Am tinut-o mai demult doua saptamani cu testoasa unei prietene, si s-a inteles bine cu ea, de cand si-a luat broasca si a ramas singura in acvariu refuza sa manance si este din ce in ce mai slabita! Poate avea o legatura?


Daca nu e veche problema achizitioneaza-ti o lampa UV si calciu pe manacare neaparat si isi revine. Nu stiu exact cu ce o hranesti, insa daca ii dai "uscaturi" din magazin schimba hrana. Incearca si ceva hrana vie, mealworms, superworms. Incalzesti apa? Daca nu ai incalzitor atunci nu se mai hraneste pt ca de cateva zile au scazut temperaturile destul de tare. Incalzeste apa undeva, cumpara UV-ul, mancare buna si isi va reveni. Insa fii constant ! :) :turtle: Bafta!
condora
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 03 Oct 2011, 17:35
Nume: cristina c456kh9

Re: Testoasa mea are carapacea moale!

Mesajde condora » 20 Oct 2011, 15:01

broscuta mea se simte mult mai bine, ii incalzesc apa constant, si da, i-am schimbat si mancarea, acum mananca inoata este foarte vesela si sociabila, si de la un timp carapacea i-sa intari.Va multumesc mult de ajutor
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Testoasa mea are carapacea moale!

Mesajde ciprisabau » 13 Noi 2011, 12:44

condora scrie:broscuta mea se simte mult mai bine, ii incalzesc apa constant, si da, i-am schimbat si mancarea, acum mananca inoata este foarte vesela si sociabila, si de la un timp carapacea i-sa intari.Va multumesc mult de ajutor


Super! Sanatate multa :bliss:
Lavy
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 18 Feb 2013, 21:20
Localitate: Slatina
Nume: Teodora

Re: Testoasa mea are carapacea moale!

Mesajde Lavy » 18 Feb 2013, 21:32

iti trebuie o lampa uv deoarece in mediul lor natural ele stau aproape numai la soare

Înapoi la “Testoase Acvatice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori