Am gasit o testoasa

Trachemys, Graptemys, Trionyx, Emys si alte specii de testoase acvatice.
Cristy31
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 10 Iul 2012, 09:38
Localitate: Bucuresti
Nume: Lupulescu

Am gasit o testoasa

Mesajde Cristy31 » 10 Iul 2012, 09:56

Va salut,

Acum 2 zile am gasit in fata blocului o testoasa cam de 15 cm. Primul lucru la care m-am gandit a fost s-o duc pe lacul Baneasa (Herastrau) si sa-i dau drumul. Dar dupa 5 min de stat cu ea in brate am observat ca-i foarte prietenoasa si sigur a fost aruncata de cineva din casa.
M-am hotarat s-o pastrez.
Momentan o tin intr-o cadita in care i-am pus o caramida pe care sa se urce si am pus apa (am fiert apa si dupa ce s-a racit am pus-o) pana aproape de nivelul caramizii.
In ca nu mananca, probabil ca-i in casa noua si nu s-a acomodat si este inca stresata.

Am si o intrebare clasica, zic eu :) : ce specie este?

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Ma gandeam ca nu-i europeana pentru ca nu are pete pe cap si pe gat, este neagra.
Am aflat ca-i baiat, pentru ca are coada lunga si "pieptul" ingropat putin (care este si elastic la apasare).


Multumesc.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am gasit o testoasa

Mesajde Chuckie » 10 Iul 2012, 10:03

Este europeana, Emys orbicularis, testoasa acvatica europeana. Ar fi tare bine pentru ea sa o eliberezi.
Cristy31
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 10 Iul 2012, 09:38
Localitate: Bucuresti
Nume: Lupulescu

Re: Am gasit o testoasa

Mesajde Cristy31 » 10 Iul 2012, 10:11

cel mai apropiat lac de mine este la 3Km, de aceea cred ca a fost crescuta de cineva.

am inteles ca, daca i-as da drumul in lac nu este prea bine.


Dar daca spuneti ca este pacat sa o tin si sa am grija de ea, o sa-i dau drumul :crazy:


*a inceput sa-mi placa :angel:
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Am gasit o testoasa

Mesajde gabi_borza » 10 Iul 2012, 10:40

Ar fi super daca ai elibera-o in lacul respectiv. Cine ti-a spus ca nu e bine?
Ca toate reptilele si amfibienii de la noi, este o specie protejata prin lege. In plus numarul lor este in continua scadere, in parte datorita colectarii ilegale. Asa ca ar fi indicat sa nu contribui si tu la aceasta scadere a populatiei salbatice. Plus ca in ultimii ani testoasa de Florida face concurenta acestei specii autohtone, pentru ca multi proprietari iresponsabili le elibereaza in lacurile de la noi.
Cristy31
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 10 Iul 2012, 09:38
Localitate: Bucuresti
Nume: Lupulescu

Re: Am gasit o testoasa

Mesajde Cristy31 » 10 Iul 2012, 10:44

Ok, diseara ma duc sa-i dau drumul.


In magazine se gasesc si alte specii inafara de Florida? Sau ce-mi recomandati sa-mi iau? Pentru ca imi plac si as vrea sa am grija de una.


Multumesc.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Am gasit o testoasa

Mesajde gabi_borza » 10 Iul 2012, 10:49

La noi nu stiu daca gasesti alte specii, poate pe dincolo. Dar cresc si astea destul de mari, si sunt frumoase.

Înapoi la “Testoase Acvatice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori