Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Trachemys, Graptemys, Trionyx, Emys si alte specii de testoase acvatice.
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 13 Sep 2012, 09:24

Salut, ieri seara am primit o testoasa din specia Graptemys pseudogeographica pseudogeographica, mascul, destul de mare, are in jur de 15 cm, deci este matura si o tin intr-un acvariu de 60 de litri, respectiv 60 lungime, 30 latime si 45 h, este ok? Momentan nu am bec de uv, dar am situat acvariul in fata geamului, soarele fiind pe partea cu acvariul, in jur de 10 ore. Apa o voi schimba zilnic, cu apa de la robinet incalzita la 24 de grade, desi micutul traieste cel mai bine in apa de 20-21, dar cum nu am incalzitor temperatura va scadea.
Vroiam sa va intreb daca sunt ok conditiile, deocamdata si/sau ce mai trebuie adaugat.
Avatar utilizator
ane
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 17 Aug 2012, 15:13
Localitate: Corabia
Nume: Andreea

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde ane » 13 Sep 2012, 14:41

Pentru inceput nu schimba apa asa de des, mai bine cumpara un filtru.

Incalzitorul va fi obligatoriu, temperatura oprima pentru Graptemys in general fiind de 24-25de grade . Recomand unul de la Eheim Jager (sunt cele mai fiabile din cate am incercat pana acuma) impreuna cu o protectie pentru incalzitor din plastic (am vazut de Fluvial - costa 9ron sau asa ceva). Seara e bine sa il stingi ca sa existe variatii de temperatura, exact ca in natura.

Sa ai in apa si un termometru pentru a verifica daca isi face treaba incalzitorul bine.

Insula suficient de mare va trebui sa ai, dar nu e nevoie de un loc separat cu apa de baut - va bea din apa unde inoata.

Bec/neon cu emitere de UV-B Reptiglo 5.0 va fi obligatoriu din moment ce testoasa va sta in casa. Chiar daca are lumina, razele de soare sunt filtrate prin geam, iar sticla opreste razele UV; de aceea e nevoie de bec.

Lampa pentru incalzit e optionala. Cred ca la fel de bine isi face treaba si un bec normal incandescent de 100W. Depinde de preferinte si buget.

Ideea e ca acel bec sa incalzeasca numai o parte din insula, astfel ca testoasa sa aiba si locuri mai reci, umbroase, daca doreste sa se racoreasca.

De la apa de la robinet va face conjuctivita, deci lasa apa 24ore in bidoane cu gura larga, fara dop.

Acvariul este bun provizoriu pentru 2-3ani, dar merge. testoasa la 15cm, fiind mascul e maricica, are 2-3ani.

Da-i rame, carne de vita, pasare (NU de porc pt ca e greu digerabila), peste (sprot), Gammarus si creveti de balta (vii sau uscati cum se gasesc in pet-shop, dar nu recomand hrana din pet-shop uscata), sau mai sunt conserve Exo-Terra cu mancare pt reptile cu pestisori, melci, greieri, cai de iarba sau creveti de balta.

O poza cu testoasa si acvariul ar fi bune ca sa stim ce sa iti recomandam de adaugat.
"Orice opera de arta isi are radacinile intr-un instinct al plasmuirii, care mai mult sau mai putin ii este propriu oarecarei fiinte inzestrate cu spirit."- Panait Cerna
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 13 Sep 2012, 15:42

Voi pune imediat.Coaja de stejar care a stat 2 ore in apa la temperatura de 80* , o pot pune la broscuta, ca sa se poata urca pe ea?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde vic » 13 Sep 2012, 15:47

Temperatura apei e oarecum irelevanta, fiindca testoasele se incalzesc la soare. In camera, mai ales, nu cred ca ai sub 23 acum, si nu ar conta nici iarna, daca ai avea sub 15. Animala isi ridica sangele la 30 si peste, prin plaja. Pana si iarna, in balta, in acele perioade scurte cu 15-18*C, le vezi la soare, categoric sunt calde, spre 30*C, iar cand se sperie sar in apa de 4-7*C. Normal ca nu au nici pe naiba... Valabil si pentru Emys, dar si pentru toate americanele de clima temperata care ajung in liber pe la noi :thumbdown: .
A fost tinut afara sau in casa? Daca afara, si este si in stare buna, il poti si hiberna, cand va fi timpul. Scapi de grija cateva luni.
Bazinul este mult prea mic... Clorul iritant din apa dispare si mai repede cand apa este aerata, expusa luminii si mai calda- tu poti sa pui doar o pompa de aerare cu piatra difuzoare. Orice carne ii dai, sa fie cruda si fara grasime sau pielite. Pestele poate fi orice peste, de fapt, dar din aia micuti isi va lua si calciu, fiindca va inghiti si oasele- din pestii mai mari va sfasia cu ghearele si va ignora partile cu oase.
In rest, Ane ti-a explicat tot.
Da, poze! Si... stai la curte?
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 13 Sep 2012, 15:52

Nu, nu stau la curte si da, pestisori mananca doar guppy micuti de 1 cm-1.5 cm, deci mananca si oasele, automat isi i-a si calciu.
Multumesc de informatiile suplimentare legate de temperatura apei.Pe un site nemtesc am citit ca cel mai indicat ar fi sa se mentina undeva la 21*, care sigur o pot mentine, in camera unde este broscuta sunt 23 de grade continui, fie vara, fie iarna.
Broscuta a fost tinuta in casa, nu o voi hiberna, nu am de ce, nu-mi ocupa foarte mult timp.
Ii voi pune in curand si o pompa de aer cu piatra, am asa ceva, printr-un dulap pe undeva...

Mai ramane doar intrebarea mea legata de coaja de stejar, o pot introduce in acvariu sau nu? A stat 2 ore in apa la 80*
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde Chuckie » 13 Sep 2012, 16:50

Scoarta copacilor contine foarte mult tanin. Cea de stejar contine chiar mai mult tanin decat alti copaci. In cantitati foarte mici taninul nu devine o problema, dar in acvariu, in cativa litri de apa poate deveni pacatos... Cel mai bine e sa o fierbi in mai multe ape, cu sare. O sa vezi ca se face apa maro...
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 13 Sep 2012, 17:14

Bun, dupa o aranjare dupa ureche, cam asa arata...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde vic » 13 Sep 2012, 17:25

David,
Piatra de aerare era necesara mai ales pentru accelerarea declorinarii apei de robinet. Sigur ca merge si in bazin, favorizeaza activitatea aeroba a bacterilor din filtru. Hibernarea- ii prieste si animalului, timpul tau fiind doar un bonus ;) . Merge si fara, eventual...
Da, cum spune Chuckie, TANIN. Din scoarta de stejar se extragea tanin pentru tabacit pieile (una din afacerile strabunicilor mei :P )- nu stiu ce efect are asupra testoasei, dar "data" in cateva ape ii va scadea mult concentratia si reziduurile nu vor fi nocive. Cel mult iti acidifica un pic apa, dar... nu e peste ca testoasa!

Vazut poza- capacul e cam nepotrivit pentru testoase... multe fecale, si deci nevoie de aer liber pentru mineralizare. Vezi si tu daca se acumuleaza un miros neplacut cand tii acoperit. De obicei acvaterariile cu testoase nu au capac.
Capacul este insa obligatoriu cand vei aerisi pe vreme rece- testoasa calda, inspirand o lama de aer la vreo 10*C, tipa spre pneumonie :problem: !
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 13 Sep 2012, 17:32

Nu mai gasesc piatra de aerare cu pompa, dar maine ma voi duce sa cumpar un filtru care face si bule de aer. Cat despre tanin, nu-mi fac probleme, nu e nociv asupra testoaselor, dar ca sa fiu sigur, voi schimba apa 1 data pe zi , timp de 1 sapamana de acum.
In rest nisipul provine dintr-un rau de langa mine, a fost spalat de 800 de ori si fiert 1 ora, dar vad ca totusi, apa s-a clorat, deci era loc de mai bine, pietrele la fel, dintr-un rau de langa mine, au fost si ele spalate si fierte 1 ora. Broscuta mainainte a mancat 1 pestisor guppy de 1.5 cm si inca jumate din altul, pare sa se simta bine, cerceteaza totul, musca din toate, se cataara peste tot, mie mi se pare ca este ok.
Daca ii dau cate 5 pesti pe zi , e mult?(toti avand in jur de 1-1.5 cm)
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde vic » 13 Sep 2012, 19:27

Nu cred ca nisipul si pietrele au dat acea culoare apei- nici nu trebuiau fierte, doar spalate. Eu puneam la acvarii nisip spalat cu apa rece, ce sa-l fierb!!! Taninul, daca e mult, afecteaza- macar ochii, daca nu si pielea.
Nu stiu daca puietii aia de guppy ii ajung, fie si pe-o masea... La 15 cm, e animal cu nevoi, si alea sunt seminte pentru el :lol: !
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 13 Sep 2012, 20:07

Eu totusi cred ca de la nisip e, fiindca era si cu putin namol si mna...Deci marim masa, 7 pestisori pe zi. :turtle2:
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde olarasu.marian » 17 Sep 2012, 12:45

Eu iti sugerez sa muti acvariul de la geam daca nu vrei sa ti se urce algele in cap.
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 08 Oct 2012, 22:42

Salut, revin cu o problema din pacate.Broscuta mea nu a mai mancat de 4 zile, are piciorul din dreapta fata umflat, deschide ochii foarte greu(deobicei e unul deschis si unul inchis, cel inchis il deschide greu), doarme toata ziua, in pozitii ciudate, atat in apa cat si pe uscat.
Principala problema este cea cu piciorul care este foarte umflat.Vreau sa va spun ca nu am in oras nici un veterinar care se pricepe la asa ceva...
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde gabi_borza » 08 Oct 2012, 23:27

Cateva poze? Cate grade are apa?
DavidHD
Pui
Pui
Mesaje: 41
Membru din: 28 Mar 2012, 21:37
Localitate: Hunedoara
Nume: David
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica

Mesajde DavidHD » 09 Oct 2012, 18:11

Apa are 24 de grade si poze nu am apucat sa ii fac, revin imediat cu ele.

Înapoi la “Testoase Acvatice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori